ZNAJDŹ NA STRONIE

Tradycyjnie prelegenta przedstawił założyciel klubu „Myśląc – Polska” ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk (z lewej). Wcześniej jednak nakreślił współczesną ideę ochrony środowiska

Po wakacyjnej przerwie, 15 września, w ramach Klubu Piastowskiego „Myśląc – Polska” w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie odbył się wykład dr inż. Aureliusza Mikłaszewskiego pt. Jak udało się wyjść z rosyjskiego węgla, ropy i gazu?

Tradycyjnie prelegenta przedstawił założyciel klubu „Myśląc – Polska”, ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk, który wcześniej nakreślił współczesną ideę ochrony środowiska. Wspomniał m.in., że w kontrze do rządów komunistycznych, we wrześniu 1980 roku w krakowskim środowisku dziennikarskim w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” pięcioosobowa grupa (Michalina Białecka, Aleksander Kalmus, Roman Łazarski, Stefan Maciejewski i Krystian Waksmundzki) dyskutowała o potrzebie założenia klubu o profilu ekologicznym. Kilka dni później, w klubie plastyków „Pryzmat” przy ul. Łobzowskiej w Krakowie, odbyło się spotkanie założycielskie Polskiego Klubu Ekologicznego, w którym uczestniczyli również naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Był to impuls dla wrocławskiego środowiska, w tym bywalców Klubu Dziennikarza, środowisk akademickich, przedstawicieli wrocławskiego radia i telewizji, a także działaczy Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), którzy również zajęli się stanem środowiska naturalnego. Po licznych spotkaniach i debatach, 11 listopada 1981 roku utworzono we Wrocławiu Okręg Dolnośląski Polskiego Klubu Ekologicznego, którego pierwszą prezeską została dziennikarka telewizyjna Alicja Wierzbicka. Obecnie funkcję tę pełni dr inż. Aureliusz Mikłaszewski, który został serdecznie przywitany na spotkaniu przez ks. Tomasza Błaszczyka.

– Urodził się w Stanisławowie w czasie II wojny światowej (18 lutego 1940 roku) – mówił założyciel klubu „Myśląc – Polska”. – Lata powojenne sprawiły, że rodzina zmieniła miejsce zamieszkania, co umożliwiło mu kontynuowanie nauki i podjęcie studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które ukończył w 1963 roku. Od września 1968 roku związał się zawodowo z Politechniką Wrocławską, gdzie pracował jako naukowiec. W 1980 roku, podejmując opozycyjną działalność antykomunistyczną, został członkiem Solidarności, pełniąc funkcję przewodniczącego Solidarności w Instytucie Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.

 

Cały artykuł zamieściliśmy w 37 (1225) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także