W Jegłowej niedaleko Przeworna policja zatrzymała kierowców koparki, ciężarówki, dwóch robotników i ich szefa, którzy bez wymaganej koncesji wydobywali piasek. Dziurę w ziemi zasypywali gruzem budowlanym. Śledztwo w tej sprawie prowadzi strzelińska prokuratura.
Pod koniec czerwca policjanci z wydziału kryminalnego strzelińskiej policji zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku 59, 51, 50, 34 i 33 lata. Na miejscu zdarzenia była koparka i ciężarówka, którą wywożono piasek na posesję w Przewornie. Powstały wykop zasypywano gruzem budowlanym, w którym znajdowały się cegły, odpady z tworzyw sztucznych, butelki, styropian, siatka zbrojeniowa i inne śmieci.
– Padło podejrzenie nielegalnego pozyskiwania kopalin i składowania odpadów. Wzięto próbki i powołano biegłego z zakresu ochrony środowiska, który oceni, czy odpady zagrażały środowisku – mówi Beata Wojnarowska z Prokuratury Rejonowej w Strzelinie.
Zatrzymani to okoliczni mieszkańcy. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów. Od badań laboratoryjnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu (WIOŚ) będzie zależało stanowisko prokuratury. Próbki ziemi zostaną poddane specjalistycznym metodom mikrobiologicznym i fizyko-chemicznym. Zdaniem specjalistów, odpady budowlane mogą zanieczyszczać glebę i wody gruntowe, a także stwarzać ryzyko skaleczeń i urazów. Nielegalne składowanie gruzu jest wykroczeniem, za które grożą wysokie kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności. Prokuratura prowadzi sprawę pod kątem z artykułu 183 Kodeksu karnego (Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia i transportuje odpady podlega karze pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat). Do tego dochodzą kolejne dwa artykuły – 176 i 177 dotyczące przepisów prawa geologicznego i górniczego (wykonywanie robót górniczych bez wymaganej koncesji, naruszenie warunków koncesji, brak wymaganych dokumentów, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w ruchu zakładu górniczego, a także inne naruszenia związane z ruchem zakładu górniczego).
Słowo komentarza – przerażająca pazerność
Od wielu lat, wespół z mieszkańcami i władzami gminy, przyglądamy się działaniom Kopalni Łupków Kwarcytowych w Jegłowej. Jej właściciele chcieli utworzyć na swoim terenie przetwarzalnię odpadów, a gdy się to nie udało, zaczęto tu zwozić kruszywo typu Utex. Obawiano się wówczas skażenia pobliskich ujęć wody, do czego na szczęście nie doszło. Tymczasem nieopodal kopalni w Jegłowej, mieszkańcy gminy Przeworno zasypywali w ziemi gruz i śmieci. Zastanawia mnie jedna rzecz. Osoby, które to robiły, to ludzie dorośli, którzy wiedzą, że woda w ich kranach pochodzi z ujęcia, które znajduje się niedaleko miejsca, w którym proceder ten prowadzili. Jak krótkie myślenie trzeba mieć albo jego brak, aby stwarzać ryzyko zanieczyszczenia ujęć wody..? Co ci ludzie mają w głowach? Czy warto było ryzykować zdrowie swoje i sąsiadów dla kilku „srebrników”? Głupota?! Nie, to moim zdaniem pazerność na kasę, którą chcieli zaoszczędzić, a że dzieci i mieszkańcy będą pić wodę z beczki – no cóż, najważniejsze, że interes się kręci.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij