Radni poznali plany dotyczące wyeliminowania i przeniesienia maszyn górniczychW czasie komisji radni wysłuchali sprawozdania dotyczącego modernizacji zakładu Mineral Polska i dostosowania do warunków ochrony środowiska. Czy wyeliminowanie kilku maszyn pozwoli uzyskać efekt ekologiczny i ekonomiczny? Firma zobowiązała się także do obsadzenia kopalni zielenią.
W środę, 17 lutego, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin odbyło się posiedzenie komisji gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska RMS. Rozpoczęło je opiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia gminy Strzelin do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy na lata 2016-2023. Działania programu mają na celu kształtowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy. Dokument będzie niezbędny, aby starać się o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Radna Renata Dobucka pytała o koszt opracowania programu. Wyniesie 23 000 zł. W opracowanie programu musi zostać włączona społeczność, a więc UMiG będzie starał się go tak wypromować, aby włączyć jak największą liczbę mieszkańców. Większością głosów projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię.

Nie może się kurzyć
W dalszej części radni wysłuchali sprawozdania dotyczącego modernizacji zakładu Mineral Polska i dostosowania do warunków ochrony środowiska. Wcześniej firma przedstawiła je także mieszkańcom oraz sołtysom Mikoszowa i Pęcza. Dyrektor techniczny Bogdan Kisiała wyjaśnił, że tak naprawdę uciążliwości tworzą duże, ciężkie maszyny. Powodują hałas, zapylenie i zanieczyszczenie środowiska. – Jednym z elementów rozwiązań, które proponujemy, jest modernizacja zakładu stacjonarnego. Chciałbym wycofać cztery maszyny z silnikami spalinowymi i wstawić tam jeden przesiewacz, który będzie na prąd elektryczny. Mamy takie maszyny, jest to wszystko ciche i uzyskuje efekt ekologiczny oraz ekonomiczny – powiedział dyrektor.
Kolejny element to punkt załadunku. Uruchomienie nieczynnej dotąd linii kolejowej do Górki Sobockiej pozwoli przełożyć na tory dużą ilość kruszywa. Pojawił się także pomysł, aby utworzyć punkt ładunkowy naprzeciwko biur firmy w Mikoszowie. Radny Piotr Litwin poprosił o szczegóły. – Zrobiliśmy wstępny projekt, jakby to miało wyglądać. Tam nie może się kurzyć, ani powodować hałasu. Uzyskaliśmy zgodę naszych przełożonych i mamy pieniądze na gotowy projekt. Można go już praktycznie realizować – mówił dyrektor ds. technicznych Mirosław Mróz. Kisiała poinformował także o przeniesieniu kruszarki do wyrobiska, jednak nie będzie to prosta inwestycja. Firma zobowiązała się również, że rozpocznie obsadzanie kopalni zielenią. Łącznie nasadzono już ponad 1 000 drzewek. W planach jest także dosadzenie kolejnego 1 000 wraz z krzewami. Wiosną pojawią się także duże ziemne ekrany akustyczne.
Radny Jerzy Wójcikiewicz pytał, na jak długą eksploatację pozwalają udokumentowane złoża na terenie kopalni. – Na 100 lat, natomiast jest to kamieniołom, który ma udokumentowaną historię sprzed 1 000 lat. Proszę mi wierzyć, to może być klimat tego miejsca. Możecie być z niego dumni, drugiego takiego nie ma w Polsce – stwierdził Kisiała.
Radny Litwin podkreślił, że Mineral Polska jest pierwszą firmą, która spotyka się z mieszkańcami. Jego zdaniem, dzięki spotkaniom wszelkie wątpliwości zostały wyjaśnione, a mieszkańcy dali czas, aby firma zrealizowała plany. Radny Wójcikiewicz cieszył się, że firma podchodzi do problemów poważnie i życzył jej powodzenia.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Dest
RE: Drugiego takiego nie ma w Polsce
A może właściciele kopalni granitu zaczną partycypować w kosztach remontu dróg rozjeżdżanych przez przeładowane ciężarówki .
0
Gravatar
wyborca
RE: Drugiego takiego nie ma w Polsce
P.Radna czyta instrukcję od P.Burmistrz co ma powiedzieć?
0
Gravatar
zapraszam
astma jak nic
...taaa, ziemne ekrany akustyczne, dosadzenie kolejnych drzewinek które potrzebują lat aby być drzewami ( o ile przeżyją).Panie Dyrektorze Techniczny zapraszam wieczorem na spacer ścieżką rowerową do Mikoszowa nawdycha się pan świeżego powietrza, posłucha" cichej "pracy maszyn i zostanie Pan upudrowany pyłem kamiennym.Czasami zapylenie jest takie, że unosi się jak mgła nad drogą.Fajnie zbijać kasę gdy mieszkańcom funduje się pył na płuca ?
0
Gravatar
spajker
RE: Drugiego takiego nie ma w Polsce
dawniej były esy małe kamyki wąsy piłsudskiego i był pomost nad wyrobiskiem. drugiego takiego miejsca na świecie nie było. teraz jest i będzie tylko qpa.
0

Przeczytaj również