ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Bycie harcerzem kojarzy się ludziom głownie z odwagą, honorem, uczciwością i pomocą. Kiedy powstało harcerstwo w Polsce? Jaką rolę w historii odegrał hufiec strzeliński, który został rozwiązany w 2008r.?
W tym roku pojawiła się szansa na jego reaktywację. Zainicjował to Marian Pindel, najstarszy senior z byłego hufca w Strzelinie. Burmistrz Strzelina ramię w ramię z seniorami, Komendą Hufca ZHP Łagiewniki, władzami oświatowymi oraz nauczycielami, podjęli się tej próby. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 70. rocznica działania ZHP w Strzelińskim Ośrodku Kultury była inspiracją dla 3 wydarzeń, otrzymujemy coś unikatowego.
16 marca w SOK odbyły się obchody Dnia Harcerstwa. Od godziny 9 uczestnicy oglądali wystawę fotograficzno-graficzną „Harcerstwo wczoraj i dziś”.
Drugą część spotkania prowadziła Violetta Misa-Pachut (nauczycielka, bibliotekarka w Gimnazjum nr 2) oraz uczniowie strzelińskich szkół: SP4, SP5 oraz Gimn. nr 2. Na IV Forum Młodzieży Szkolnej prezentowali piosenki harcerskie.
Prowadząca powitała serdecznie gości. Następnie poprosiła burmistrz o rozpoczęcie spotkania.
- Ruch harcerski uczy tolerancji, przyjaźni, współodpowiedzialności za losy narodu i państwa, patriotyzmu, godności i te piękne wartości były i są zawsze aktualne - mówiła Dorota Pawnuk.
Burmistrz wspomniała także, że to seniorzy byłego hufca zwrócili się do niej z prośbą o reaktywację harcerstwa na Ziemi Strzelińskiej. - Jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa - dodała.
Po tych słowach młodzież szkolna rozpoczęła przedstawienie. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów śpiewali harcerskie pieśni. Publiczność nie pozostała obojętna i czynnie brała w tym udział. Podczas występu dzieci ze szkół podstawowych prezentowały cechy zucha, składały przysięgę i przeszły próbę dzielności - musiały zjeść cytrynę. Gimnazjaliści odczytywali dzieje harcerstwa polskiego od jego powstania w Polsce, a także w Strzelinie.
Na zakończenie tej części obchodów rozstrzygnięty został konkurs, w którym uczniowie mieli za zadanie przedstawić historię swojej rodziny. Wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Statkiewicz (SP5), Sara Sikora (SP5), Karolina Barszczewska (Gimnazjum nr 2). Uczennica Maria Trojan-Przebinda (SP5) oraz współautorzy filmu otrzymali nagrodę w postaci wycieczki do Telewizji Wrocław. Miejsca od III do I zajęli kolejno: Karol Osiński (Gimn.2), Konrad Woroniecki (SP4), Julia Jachowicz (SP w Białym Kościele). Laureaci otrzymali nagrody z rąk burmistrz.
Jako trzeci etap organizatorzy przygotowali spotkanie, na którym m.in. podjęta została próba powołania Gminnej Rady Przyjaciół Harcerstwa. Przewodniczącym rady został Wojciech Wąs, dyrektor cukrowni. Jego zastępcą Wacław Grelewski, sekretarzem Konstanty Sikorski, skarbnikiem Tadeusz Paduchowski. Dwa miejsca członkowskie objęli: Józef Bartnik oraz inspektor oświaty Małgorzata Stachowiak.
Następnie głos zabrał Wojciech Wąs. - Bardzo dziękuję za wybór. Postaram się spełnić państwa oczekiwania. Dyrektor cukrowni zadeklarował także chęć przekazania pewnej sumy pieniędzy na „rozruch” stowarzyszenia.
Burmistrz objęła honorowym patronatem nowo powstałą Gminną Radę Przyjaciół Harcerstwa.
- Chciałabym podziękować panu Marianowi Pindlowi za to, że ostatni miesiąc codziennie był w gminie, organizował i robił wszystko, aby dzisiejszy dzień się udał – mówiła na zakończenie spotkania Dorota Pawnuk.
Burmistrz wyraziła także wdzięczność wszystkim gościom, bez których reaktywacja nie byłaby możliwa.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ufka
RE: Obchody Dnia Harcerstwa
strzelinianin powiedziała :
mroki umysłu 80-letnich druhów nie zauważyły że dzisiaj młodzież ma natychmiastowy kontakt przez fejsa i nie chce już przy ognisku śpiewać partyzanckich piodenek z wojny sprzed 80 lat. w pewnym wieku jeden podaje się za napoleona bonaparte a drugi za harcerza i za partyzanta.
Strzelin był i będzie zawsze czerwony ! Niedaleko pada jabłko od jabłoni,co widać i słychać w mieście Strzelin (niestety).

0
Gravatar
cocomo
RE: Obchody Dnia Harcerstwa
Harcerstwo to relikt komuny jak PGR-y.
0
Gravatar
strzelinianin
RE: Obchody Dnia Harcerstwa
mroki umysłu 80-letnich druhów nie zauważyły że dzisiaj młodzież ma natychmiastowy kontakt przez fejsa i nie chce już przy ognisku śpiewać partyzanckich piodenek z wojny sprzed 80 lat. w pewnym wieku jeden podaje się za napoleona bonaparte a drugi za harcerza i za partyzanta.
0
Gravatar
marian
60 lat jest dobrze
powołania Gminnej Rady Przyjaciół Harcerstwa. Przewodniczącym rady został Wojciech Wąs, dyrektor cukrowni. Jego zastępcą Wacław Grelewski, sekretarzem Konstanty Sikorski, skarbnikiem Tadeusz Paduchowski i członek Józef Bartnik.. rada składa się z samego kwiatu młodzieży przeliczając na średnią wieku ok 60 lat gratulacje dla naszej młodzieży ;-) Brak sztandar wprowadzić
0
Gravatar
spajker
RE: Obchody Dnia Harcerstwa
czerwone chusty harcerzy to nawiązanie do przyjaźni ze związkiem radzieckim??
0

Przeczytaj również