ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Członkowie komisji pytali m.in. o osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy
Członkowie komisji pytali m.in. o osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy
Radni Rady Miejskiej Strzelina wysłuchali sprawozdania z działalności GOPS za ubiegły rok. Poruszono kwestię dodatków mieszkaniowych i pytano o weryfikację osób pracujących „na czarno”. Na jakich oświadczeniach opierają się pracownicy? Członkowie komisji rozmawiali także o osobach cierpiących na chorobę alkoholową.
We wtorek, 22 marca, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin odbyło się posiedzenie komisji edukacji, zdrowia, kultury i sportu Rady Miejskiej Strzelina. Radni zatwierdzili porządek obrad i przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia. Następnie kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelinie Władysława Maturlak przedstawiła sprawozdanie z działalności za 2015 r.
Radna Elżbieta Kasprzyszak pytała o osoby, które zgłaszają problem narkomanii. Jak wyjaśniła Maturlak, na terenie gminy Strzelin jest bardzo mało przyznających się do niego osób. Nie mówią o swoim nałogu i zdarza się, że mu zaprzeczają. Są jednak mieszkańcy gminy, znajdujący się w „Monarach” w całej Polsce.

Zaspokoić potrzeby
Radny Kazimierz Cygan był zainteresowany kwestią dodatków mieszkaniowych. Pytał czy GOPS może przeanalizować i weryfikować, czy osoby ubiegające się o dodatek pracują „na czarno” lub za granicą. – Pracownicy socjalni przeprowadzają dodatkowo wywiad z taką rodziną. Niejednokrotnie pojawiają się oświadczenia, że rodzina utrzymuje się z prac dorywczych. Jeżeli ktoś pracuje „na czarno”, my nie potrafimy zweryfikować wysokości zarobków. Opieramy się na oświadczeniu wnioskodawcy – tłumaczyła Maturlak.
Następny punkt dotyczył sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za 2015 r. Kierownik podkreśliła ogrom prac, jakie wykonuje GOPS. Zwróciła uwagę m.in. na wydawanie żywności, którą przyznaje Bank Żywności (miesięcznie 650 paczek). - Pracownicy są pełni poświęcenia. Uważam, że jesteśmy jednostką gminy, która w szczególny sposób dociera do rodzin i je wspiera. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie od 14 kwietnia będzie realizował grupę wsparcia bez dodatkowych środków. Występowaliśmy o dofinansowanie, ale go nie dostaliśmy. Będziemy próbowali to robić w ramach tego, co mamy. Ponad 100 osób jest objętych pomocą żywnościową w jadłodajni. Robimy wszystko, żeby w miarę zaspokoić potrzeby mieszkańców – powiedziała kierownik.

Nigdy się nie wyleczy
Radny Marek Horodyski prosił o informacje związane z programem „Rodzina 500+”. Ogłoszony był konkurs o naborze do pracy na stanowisko pracownicze. Wpłynęło 16 ofert, ale zatrudniona zostanie tylko jedna osoba. Wnioski będzie przyjmowało 9 pracowników, którzy udzielają także informacji telefonicznie i osobiście. Wnioski zostały rozdysponowane między sołtysów i szkoły. Radna Kasprzyszak zwróciła uwagę, że GOPS jest wzorcowym ośrodkiem. – To, że ludzie się skarżą, to nie jest wasza wina. Najważniejsze, że bardzo profesjonalnie udzielacie pomocy i wsparcia tym, którzy tego potrzebują – mówiła radna.
Radny Andrzej Grondys pytał czy zdarzyło się, że osoby pobierające dodatek i cierpiące na chorobę alkoholową zostały wyleczone. Maturlak wytłumaczyła, że tacy ludzie potrafią przez jakiś czas nie pić, ale później znowu wpadają w ciąg alkoholowy. Zdarzają się także osoby, które przestają pić. – Nałogowy alkoholik nigdy nie powie, że nie jest już alkoholikiem. Powie, że był alkoholikiem i jest trzeźwiejącym alkoholikiem. Będzie trzeźwiał już do końca swojego życia. Osoba, która piła, nigdy się nie wyleczy – wyjaśniała Maturlak.
W dalszej części radni przystąpili do opiniowania projektu uchwały w sprawie zmiany statusu GOPS w Strzelinie. Radny Cygan pytał, czy wiadomo ile osób otrzyma pomoc związaną z programem „Rodzina 500+”. Na terenie gminy Strzelin dzieci do 18. roku życia jest około 3 800. GOPS zakłada, że wypłaci świadczenia na około 2 500 osób, ponieważ nie wszyscy zakwalifikują się do tej formy pomocy. Wszystko okaże się jednak dopiero po pierwszym kwartale. Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
JA
RE: Będzie trzeźwiał już do końca swojego życia...
Wystarczy te oświadczenia przesłać do prokuratury celem zweryfikowania, a przynajmniej informować składających te oświadczenia o takich możliwościsch sprawdzenia. Gwarantuję, że problem szybko by zniknął i spora grupa urzędników u pani Władzi została by bez pracy, a dyskusja radnych była by jałowa. Ale również z uwagi na powyższe nikomu na tym nie zaleźy. Przecież to nie swoje pieniądze rozdają.No wĺaśnie ile óświadcze ń zostało w ostatnich latach zweryfikowane? Znam odpowiedź 0,000000000000
0
Gravatar
spajker
RE: Będzie trzeźwiał już do końca swojego życia...
" To, że ludzie się skarżą, to nie jest wasza wina. Najważniejsze, że bardzo profesjonalnie udzielacie pomocy i wsparcia" ludzie dostają coś za darmo i jeszcze się skarżą że paprykarz szczeciński zamiast kawioru. trzeba zaprzestać nękania ich paprykarzem, każdy z nich wzorem innych ludzi może sobie sam zarobić i kupić to co chce i to na co go stać.
0

Przeczytaj również