Kto i gdzie bezpłatnie oznakuje zwierzaka?
Przepisy ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r. zobowiązują rady gminy do corocznego określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Program realizowany jest przez gminę Strzelin od czasu nowelizacji w/w ustawy, tj. od 2012 r. Jak poinformowała burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk, wdrażanie programu na terenie gminy stopniowo wpływa na zmniejszenie ilości bezdomnych psów i kotów oraz zmniejsza populację porzucanych zwierząt.
Odpowiedzialna i właściwa opieka
Tegoroczny program obejmuje swoim zakresem realizację zadań: odławianie bezdomnych zwierząt, poszukiwanie dla nich właścicieli czy obligatoryjną sterylizację albo kastrację w schroniskach dla zwierząt. Ma na celu także usypianie ślepych miotów, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami.
Realizatorami programu są: Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL” w Dzierżoniowie, z którym gmina Strzelin w br. podpisała umowę na odławianie, transport i utrzymywanie w schronisku bezpańskich psów, lecznica dla zwierząt w Strzelinie (umowa na sterylizację i kastrację wolno żyjących kotów, usypianie ślepych miotów w br. i całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych) oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – Oddział w Strzelinie (współpraca szczególnie zakupie i wydawaniu karmy społecznym opiekunom kotów wolno żyjących).
- Gmina Strzelin prowadzi działania edukacyjne, m.in. w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami, ich humanitarnego traktowania, propagowania, sterylizacji i kastracji oraz czipowania, a także adopcji zwierząt bezdomnych. Wydział w ramach programu wydaje skierowania opiekunom kotów wolno żyjących na zabiegi sterylizacji i kastracji oraz usypiania ślepych miotów dokonywane w Lecznicy dla Zwierząt przy ul. Brzegowej w Strzelinie – powiedziała burmistrz.
Mikroczipy w dwóch miejscach
Należy podkreślić, że samo czipowanie odbywa się na podstawie umowy z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Zajmuje się ono znakowaniem psów wraz z rejestracją numerów ich mikroczipów i danymi właścicieli w ogólnoświatowej bazie zwierząt oznakowanych ANIMAL ID oraz w bazie organizacji EUROPETNET. Umowa obejmuje zakup identyfikatorów elektronicznych (70 sztuk) i dowodów rejestracyjnych. PTRiIZ realizuje umowę poprzez współpracę z Przychodnią Weterynaryjną w Strzelinie przy ul. Św. Floriana 3 oraz z Lecznicą dla Zwierząt s.c. w Strzelinie przy ul. Brzegowej 63. - W tych dwóch miejscach każdy właściciel psa, posiadający meldunek na terenie gminy Strzelin, może dokonać bezpłatnego znakowania swojego pupila – mówiła burmistrz.
Na realizację programu zabezpieczono w tym roku w budżecie gminy Strzelin 56 000 zł. Pieniądze są przeznaczone na wyłapywanie, przewożenie i utrzymywanie w schronisku bezpańskich psów (25 000 zł), dokarmianie wolno żyjących kotów (10 000 zł), sterylizację i kastrację wolno żyjących kotów, usypianie ślepych miotów, całodobową opiekę w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt (19 685 zł) oraz akcje edukacyjne i adopcyjne (1 315 zł).
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.