- Wytypowaliśmy kilkanaście miejsc, w których chcemy zainstalować nowe kamery - powiedział komendant straży miejskiej Robert Harhala
- Wytypowaliśmy kilkanaście miejsc, w których chcemy zainstalować nowe kamery - powiedział komendant straży miejskiej Robert Harhala
W czasie kwietniowej sesji Rady Miejskiej Strzelina burmistrz Dorota Pawnuk powiadomiła o wygranej w sądzie sprawie ze Związkiem Międzygminnym Ślęza-Oława. Przedstawione zostały informacje na temat bezpieczeństwa, ładu i porządku na terenie gminy Strzelin. Wybrano również członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Posiedzenie XX sesji Rady Miejskiej Strzelina odbyło się we wtorek, 26 kwietnia, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Po zatwierdzeniu porządku obrad burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk przedstawiła sprawozdanie z działalności między sesjami.
Jak poinformowała, w ostatnim czasie spotkała się z nowym prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Głównym tematem rozmowy było zainteresowanie firmy, która chce zainwestować na terenie Strzelina przy ul. Okulickiego. Miałaby tam powstać fabryka produkująca meble tapicerowane.
Ponadto burmistrz wzięła udział w spotkaniach z posłami Aldoną Młyńczak i Piotrem Babiarzem. Rozmowy dotyczyły dworca PKP w Strzelinie i prośby o wsparcie przez dolnośląskich parlamentarzystów.
Na zaproszenie ministra Mariusza Oriona Jędryska burmistrz uczestniczyła w konferencji na temat strategii rozwoju geoparków w Polsce.
Zostało także podpisane porozumienie z gminą Kondratowice na wyłonienie firmy, która opracuje program funkcjonalno-użytkowy, łącznie z inwentaryzacją torów łączących Strzelin z Kondratowicami. Firma przygotuje także specyfikację przetargową, aby jak najszybciej wyłonić operatora i wykonawcę rewitalizacji linii kolejowej.
Ponadto burmistrz poinformowała, że gmina Strzelin wygrała sprawę w sądzie ze Związkiem Międzygminnym Ślęza-Oława o zapłatę 130 000 zł. Sprawa dotyczyła udziału w projekcie związanym z inwestycją w Gaci (2013 r.), jednak wtedy gmina nie była już członkiem związku. Sąd odrzucił pozew i zasądził koszty postępowania od związku.
Ponad tysiąc zdarzeń i pouczeń
W dalszej części radni wysłuchali informacji komendanta powiatowego policji w Strzelinie na temat porządku publicznego i bezpieczeństwa na terenie gminy Strzelin w 2015 r. Więcej na ten temat w tekście „Ponad 3 200 policyjnych interwencji” na str. 9
Informację na temat stanu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Strzelin w 2015 r. przedstawił komendant powiatowej państwowej straży pożarnej w Strzelinie Wiesław Karpierz. W ubiegłym roku odnotowano łącznie 1 066 zdarzeń. W porównaniu do 2014 r., nastąpił wzrost o 202 interwencje. 505 zdarzeń to tzw. miejscowe zagrożenia, czyli akcje nie związane z ogniem. Odnotowano 512 pożarów, 24 fałszywe alarmy i 17 interwencji. W porównaniu do 2014 r. nastąpił wzrost o 127 pożarów i o 69 miejscowych zagrożeń.
- Rok temu informowałem o niepokojącym zjawisku radykalnego zmniejszania się ilości druhów czynnych. Są to strażacy, którzy mogą bezpośrednio brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Chcę uspokoić. Aktualnie w 16 jednostkach OSP w powiecie strzelińskim działa łącznie 316 druhów czynnych – powiedział Karpierz.
Następnie informacje na temat ładu i porządku na terenie gminy Strzelin w 2015 r. przedstawił komendant straży miejskiej w Strzelinie Robert Harhala. Wykonywanie zadań straży miejskiej polegało w praktyce na obserwacji terenów publicznych, ustalaniu negatywnych zjawisk i zdarzeń, interwencjach i kontrolach. W Strzelinie zadania wspierane były przez system monitoringu miejskiego. Obecnie jest to 11 kamer. W trakcie kontroli stwierdzono m.in. konieczność prowadzenia dalszej akcji zwalczania porzucania odpadów komunalnych. Łącznie strażnicy udzielili 1 483 pouczeń, 92 mandatów na kwotę 11 150 zł i skierowali do sądu 5 wniosków o ukaranie. Komendant stwierdził, że poczucie bezpieczeństwa na terenie gminy Strzelin jest obecnie lepsze niż kilka lat temu.
Podkreślił również, że fotopułapki są doskonałym narzędziem, które będą montowane coraz częściej. – Trwają prace nad rozbudową monitoringu miejskiego. Wytypowaliśmy kilkanaście miejsc, w których chcemy zainstalować nowe kamery. Mają być to już kamery cyfrowe. Obecnie dysponujemy kamerami analogowymi, których jakość jest niezadowalająca. Docelowo chciałbym, żeby w Strzelinie działało 30 kamer, aby siecią kamer pokryć całe miasto – mówił Harhala.

Niegrzeczne postępowanie?
W dalszej części radni przystąpili do uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Białym Kościele. Radna Renata Dobucka pytała, ile oddziałów ma gimnazjum i ile skupia uczniów. – Obecnie jest jeden ośmioosobowy oddział, ale jest to pierwszy rok funkcjonowania gimnazjum. Następne lata będą bardziej liczne, drugi ma przewidzianych 26 osób. Przewidujemy szereg korzyści i dobrych rozwiązań – wyjaśnił Krzysztof Żołyński z UMiG. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Kolejny punkt dotyczył uchwały w sprawie wskazania kandydatów RMS na członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Strzelinie. Zgłoszeni zostali radni Michał Ostrowski oraz Tadeusz Janda. Większością głosów uchwała została podjęta.
Następnie radni przystąpili do uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Grondysa w związku z wezwaniem wojewody dolnośląskiego. Więcej na ten temat na str. 10. W punkcie interpelacji i zapytań głos zabrał radny Piotr Litwin. Pytał z jakich firm i hurtowni, oprócz cateringu, korzystają jednostki i gminy Strzelin. Ponadto radny zapytał czy gmina będzie korzystać z niewydrukowanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Burmistrz udzieli odpowiedzi na piśmie.
- Dlaczego komitetowi społecznemu, który 28 lutego organizował bieg w parku w hołdzie Niezłomnym Żołnierzom Wyklętym, nie wypożyczono plenerowych krzeseł? – pytał radny Julian Kaczmarek. Burmistrz stwierdziła, że nie miała okazji odnieść się do dziwnego sposobu funkcjonowania komitetu. – Pismo o organizacji imprezy w parku miejskim zostało mi złożone dwa dni przed wydarzeniem. Inicjatywa bardzo ciekawa, ale postępowanie komitetu jest bardzo niegrzeczne. Na przyszłość prosiłabym o inną formę współpracy. Wtedy można byłoby coś dobrego wspólnie zorganizować – powiedziała burmistrz.
Radni Rady Miejskiej Strzelina wysłuchali informacji o działaniach strażaków i strażników miejskich w 2015r.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
..
RE: Planowana sieć 30 kamer w całym mieście
A po co kolejne kamery , jak na te co są poustawiane i tak nie reagujecie ...
0

Przeczytaj również