ZNAJDŹ NA STRONIE

Komisja skrutacyjna liczy głosyNiedawno w świetlicy wiejskiej mieszkańcy Kowalowa wybrali nowego sołtysa. Kandydatów było trzech. Jakich i który z nich wygrał? Spotkanie rozpoczął burmistrz Jerzy Krochmalny. Powitał, przybyłych na zwołane przez niego zebranie wiejskie, mieszkańców Kowalowa i zaproponował wybranie przewodniczącego.

Została nim sekretarz gminy Wiązów Agnieszka Puzyniak, która sprawnie poprowadziła wybory sołtysa i rady sołeckiej.
Następnie mieszkańcy wyłonili spośród siebie członków komisji skrutacyjnej. Zostały nimi 4 kobiety: Agnieszka Szyndrowska, Kamilla Hebda-Litarowicz, Dorota Wojdyła oraz Natalia Swatek.
Józef Zacirka, dotychczasowy sołtys Kowalowa, nie zdecydował się ponownie kandydować. Mieszkańcy zgłosili więc trzech nowych kandydatów: Katarzynę Wolańską, Reginę Fudali oraz Józefa Hebdę. 71 osób (na 231 uprawnionych do głosowania), stosunkiem głosów 37 do 21 (dla Józefa Hebdy) i 13 (dla Katarzyny Wolańskiej), na włodarza wioski w tajnym głosowaniu wybrało Reginę Fudali. Świeżo upieczona sołtys odebrała gratulacje i podziękowała za zaufanie. Następnie mieszkańcy wybrali radę sołecką, którą przez najbliższe 4 lata reprezentować będą Anna Piskorz-Knopik, Jadwiga Iżykowska, Anna Kuboń, Sylwia Zakowicz oraz Józef Hebda.
Na zebraniu obecni byli radny gminy Wiązów Mariusz Godek, pracownicy urzędu gminy Karolina Pawlak oraz Magdalena Olszówka, a także radna Powiatu Strzelińskiego Magdalena Krupa.
Po wyborczej części spotkania Jerzy Krochmalny zapowiedział, że uporządkowana zostanie sprawa od lat niewykorzystywanych zbiorników przeciwpożarowych, które stanowią majątek gminny. Nie można ich jednak zasypać, gdyż pełnią funkcję retencjonowania wody.
Radna Magdalena Krupa z kolei przekazała informację dotyczącą zgłaszanego przez mieszkańców problemu z suchymi i niebezpiecznymi drzewami przy drodze między Kowalowem a Starym Wiązowem. Dyrektor PZD przekazał radnej informację, iż ustalił z rolnikami wycięcie tych drzew. Jednak, jak się okazało, nie wszystkich. Radna wystosowała więc odpowiednie pismo, będzie się na nie powoływać i dalej w tej sprawie interweniować. - 19 drzew od strony Starego Wiązowa zostało ściętych – mówiła mieszkanka Kowalowa.
- A przecież tutaj należałoby podjąć decyzję o ścięciu wszystkich drzew. Dlaczego nikt tego nie robi? Te drzewa są coraz starsze, a topola jest bardzo krucha – dodała.
Burmistrz, nowo wybrana sołtys, radna Magdalena Krupa oraz zebrani mieszkańcy wspólnymi siłami chcą walczyć o wycięcie wszystkich topól, podpisując się pod wnioskiem do PZD.

Skrzydlaty Uniwersytet13 maja w świetlicy wiejskiej w Kowalowie 71 mieszkańców wybrało nowego sołtysa
Burmistrz poinformował mieszkańców, że powołana została w gminie grupa pracowników interwencyjnych odpowiedzialna za wszelkie prace związane z utrzymaniem zieleni i o planowanym zamontowaniu sterowników redukujących moc, które umożliwią, już w sezonie jesiennym, oświetlenie gminy przez całą noc. Dodał także, że sołtys wsi Kalinowa, prezes fundacji Atena, Ewa Mielczarek zdobyła fundusze z programów ministerialnych. Ponad 106 tys zł na Skrzydlaty Uniwersytet, tj. uniwersytet III wieku dla osób powyżej 60 roku życia. W ramach projektu realizowane będą zajęcia edukacyjno-kulturalne, językowe, rehabilitacyjne i sportowe, wycieczki turystyczne oraz bal na zakończenie. Zapisów dokonywać można u Karoliny Pawlak z UMiG Wiązów lub Ewy Mielczarek. Sołtys zdobyła także kolejne 100 ty zł na program „Znaj swoje prawa”, w ramach którego każdy mieszkaniec gminy będzie mógł otrzymać bezpłatną poradę prawną.
- Jeszcze nie ustalono miejsca przyjmowania doradcy prawnego – zaznaczył Jerzy Krochmalny.
- Niewykluczone, że prawnik mógłby przyjechać do was, ale wtedy istnieje ryzyko, że o państwa prawnym problemie dowiedziałaby się cała wioska – dodał żartując burmistrz.

Rodzinny piknik
Radna Magdalena Krupa przekazała mieszkańcom ulotki dotyczące programu „Edukacja, promocja i profilaktyka - skuteczne działanie w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi na terenie powiatu strzelińskiego”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego PL13. „Powiat dla serca” to projekt dla osób, które ukończyły 35 lat. Chętni zostaną zbadani, zdiagnozowani w kierunku chorób serca (przede wszystkim miażdżycy), a następnie wdrożeni w odpowiedni system leczenia.
Mieszkanka Kowalowa Kamilla Hebda-Litarowicz, dyrektor szkoły podstawowej w Wawrzyszowie, korzystając z chwili ciszy, zaprosiła obecnych na rodzinny piknik. Szkoła będzie go organizować 31 maja.
- Zapraszamy z dziećmi, wnukami lub samych – mówiła dyrektor.
- Będzie fajnie. Przyjedzie straż pożarna, będzie dmuchany zamek i dużo zabawy. Zobaczycie, jak się nasza szkoła zmieniła.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
kowal
RE: Skrzydlaty Uniwersytet
Ale oratorka z dyrektor szkoły, jej słowa "będzie fajnie" powalają z nóg.
0

Przeczytaj także