Już niebawem w Strzelinie pojawi się osiem nowych pomników, a właściwie pomniczków. Czym zaskoczą nas pomysłodawcy powstającego „szlaku historycznego”?
Na oficjalnej stronie internetowej Strzelina pojawiła się informacja, że w naszym mieście utworzony zostanie „Szlak Historyczny składający się z 8 mosiężnych figurek – postaci historycznych (sic! - red.) ustawionych na granitowych kamieniach związanych z historią miasta Strzelina (sic! - red.)”. W informacji wskazuje się lokalizacje pomniczków i wymienia „postacie historyczne”, które będą uwiecznione w mosiądzu.
Jeżeli chodzi o lokalizacje poszczególnych figur, to wydaje się, że została pomyślana pod kątem turysty przyjeżdżającego do Strzelina koleją. Mieszkańcy znający miasto mogą podzielić „Szlak Historyczny” na etapy i zwiedzać „na raty”. Turysta skuszony chęcią obejrzenia „ośmiu mosiężnych figurek” musi zarezerwować ok. 2 godzin, żeby zobaczyć wszystkie i wrócić na stację. A więc ruszamy! Na początek park skalny przy stacji (figurka I), skwer przy GBP (rondo i figurka II), skwer na ul. Pocztowej (III), rynek (pierzeja wschodnia i IV pomniczek). Dalej idziemy do parku wschodniego (ul. Staszica – V), skwer na ul. Wodnej (VI), skwer przy Pl. Pokoju (VII) i kończymy przy Hotelu Maria na Wzgórzu Parkowym. Nasz krokomierz pokazał, że przeszliśmy ok. 3,6 km i zajęło to nam ok. 45 minut. Właściwie nie zatrzymywaliśmy się po drodze a turyści będą przystawać, żeby zeskanować kod „QR, dzięki któremu mieszkaniec pogranicza będzie przekierowany do Systemu Informacji turystyczno-edukacyjnej. Tam będzie mógł odczytać opis lub odsłuchać nagranie profesjonalnego lektora na temat obiektów znajdujących się na szlaku” – można dowiedzieć się z internetowej strony Strzelina. Powrót najkrótszą trasą na stację kolejową, to ok. 1,8 km i ok. 25 minut marszu. Łącznie wycieczka nowym Szlakiem Historycznym Strzelina, to ok. 5,4 km i ponad 2 godziny czasu spędzonego na zwiedzaniu miasta i poznawania jego historii..
Tekst ukazał się w nr 37 (1076) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink7 0 spajker.
RE: Z historią na bakier?
Cytuję srajkero:
A ja proponuję w Szczelinie zrobić pomnik SPAJKERA
i podpisać:

Największemu Chamowi DST - wdzięczni mieszkańcy..

Na pomniku postać wiejskiego przygłupa z sierpem i młotem???

może być???

w szczelinie to ja mam pracę cenzora, który wykasował mój wpis o tym że w poznaniu mają pomnik bamberki. możesz pozować rzeźbiarzowi do pomnika, o którym wspominasz.
2021-10-13 19:42 Cytować Zgłoś administratorowi
srajkero Permalink6 -1 srajkero
RE: Z historią na bakier?
A ja proponuję w Szczelinie zrobić pomnik SPAJKERA
i podpisać:

Największemu Chamowi DST - wdzięczni mieszkańcy..

Na pomniku postać wiejskiego przygłupa z sierpem i młotem???

może być???
2021-10-13 09:48 Cytować Zgłoś administratorowi
idol 2021 Permalink5 +1 idol 2021
RE: Z historią na bakier?
Na Grota Roweckiego proponuję pomnik "Pracownika PGR" inaczej Uśmiech Traktorzysty.
2021-10-12 23:19 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink4 +5 ...
RE: Z historią na bakier?
Po co nam to? obwodnice zróbcie, chodniki, drogi, zacznijcie rozwijać to miasto dla ludzi, nie dla pominków
2021-10-12 14:47 Cytować Zgłoś administratorowi
DST001 Permalink3 +4 DST001
RE: Z historią na bakier?
"Wiesz co robi tea armata? OnA odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest armata na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą armatą ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest armata społeczna, w oparciu o sześć instytucji, która sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu"
2021-10-10 12:18 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +3 spajker.
RE: Z historią na bakier?
Cytuję marcel:
Strzelin pomnikami stoi, niedługo zabraknie miejsc. Co nam mieszkańcom po kolejnym pomniku? Już widzę te tłumy turystów zmierzające do Strzelina oglądać kolejne pomniki. Jakby ciekawszych atrakcji turystycznych nie było.

każdy pomnik to co najmniej 500 000 zeta. każdy aniołek na rondzie to 180 000 zeta.każdy wiszący kwietnik na kościuszki to 250 000 zeta. czy ty wiesz co to jest 10%???? czy ty wiesz jak łatwo trwoni się cudze pieniądze na bzdety? czy ty wiesz że władze strzelina w PGR ziemię orały i mają dobre rozpoznanie stanu umysłu swoich wyborców???
czy ty wiesz że strzelin potrzebuje 100 pomników papieża i 100 pomników piłudskiego?. każdy poświęcony. stawiasz pomnik w parku i na skwerze a jak poświęcony to już żaden familok tam nie powstanie. teren zajęty. strzelin to sparta i prusy znany z podbojów i z wojowników i w rynku będzie armata. przezornie to armata na kółkach i jak oligarcha zechce coś zbudować to się armate w inne miejsce podwiezie. no ale 10% z armaty też cieszy. 200 urzędników, 30 lat urzędowania, miliony dotacji i nareszcie jest armata.
2021-10-08 20:18 Cytować Zgłoś administratorowi
marcel Permalink1 +7 marcel
pomnik
Strzelin pomnikami stoi, niedługo zabraknie miejsc. Co nam mieszkańcom po kolejnym pomniku? Już widzę te tłumy turystów zmierzające do Strzelina oglądać kolejne pomniki. Jakby ciekawszych atrakcji turystycznych nie było.
2021-10-08 20:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.