Radni jednogłośnie przyjęli wniosek Renaty Dobuckiej, by zarekomendować Radzie Miejskiej ponowne przeliczenie głosów22 stycznia do UMiG Strzelin wpłynął wniosek Agnieszki Ruszek o ponowne przeliczenie głosów wyborców do Rady Sołeckiej Sołectwa Gęsiniec. Co było powodem tak niecodziennego wniosku, że sprawą musiała się zająć komisja rewizyjna oraz pracownicy UMiG Strzelin? Na komisję przyszli także pracownicy urzędu Alicja Jasińska oraz Mirosław Stępień (oboje byli na wyborach w Gęsińcu), a także sekretarz Artur Pirek i przewodniczący komisji skrutacyjnej wyborów w Gęsińcu, Dariusz Pater.

Przewodnicząca komisji Iwona Kowalska przeczytała treść protestu wyborczego, bo, jak sami radni przyznali, tak należałoby potraktować ten wniosek. Agnieszka Ruszek, która złożyła wniosek, była jedną z kandydatek do pięcioosobowej rady sołeckiej. Zdobyła 36 głosów i szóste miejsce, a tym samym nie dostała się do rady. Z pisma wynikało, że podczas liczenia głosów nastąpiły pewne nieścisłości. Wątpliwość poddano rzetelność komisji skrutacyjnej, która miała się mylić, a przewodniczący miał opuszczać salę w trakcie pracy komisji. Błędy mogły wynikać również z tego, że była późna godzina wieczorna, gdyż zebranie rozpoczęło się o 19, a skończyło ok. 23.30.
Radni poprosili przewodniczącego Dariusza Patera o komentarz w tej sprawie. Przyznał, że praca do łatwych nie należała, ponieważ kandydatów do Rady sołeckiej było aż 12, a miejsc na karcie jedynie 8. Wszystko trzeba było wypisywać ręcznie. Na dodatek frekwencja była bardzo duża, w związku z czym do podliczenia było wiele głosów. Pater zastrzegł jednak, że wszystkie głosy były liczone trzy razy. Przyznał sam wyszedł na chwilę z sali, ale nie podczas liczenia głosów i tylko na moment.
Jeśli chodzi o sam protest, komisja rewizyjna nie ma takich kompetencji, by zażądać ponownego przeliczenia głosów. Tym zajmie się Rada Miejska Strzelina na sesji. Ostatecznie radna Renata Dobucka złożyła wniosek, by wystąpić do Rady Miejskiej o uwzględnienie protestu poprzez ponowne przeliczenie głosów, a także by w przyszłości rada posłużyła się komisją rewizyjną, zamiast dodatkową komisją doraźną. Radni przyjęli wniosek jednogłośnie.

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.