Tak tańczyła Natalia podczas Gar Dance we WrocławiuWspółczesna młodzież podobno niewiele sobą reprezentuje. Jest leniwa, kłótliwa, rozpuszczona. Młodzi ludzie najchętniej spędzają czas przed komputerem – na portalach społecznościowych. Nie czytają, brak im zainteresowań, dewastują i się nie uczą. Czy możemy temu zaprzeczyć? Owszem. Oto najlepszy przykład.

Natalia Karpińska, 14-letnia mieszkanka Pławnej, trenuje taniec od 7 lat. Jest laureatką i medalistką wielu prestiżowych turniejów. W minionym roku zwyciężyła m.in. w całorocznym cyklu Grand Prix Polski w tańcach latynoamerykańskich. Jest mistrzynią Wrocławia, wicemistrzynią Dolnego Śląska z powodzeniem startowała w mistrzostwach Polski. Aktualnie jej partnerem jest Oskar Litorowicz, 15-letni mieszkaniec Oławy. W grudniu startowali na Mistrzostwach Świata WDC w Paryżu, gdzie zajęli 25 miejsce. Natalia bierze udział w około 20 turniejach rocznie (także w Czechach). W tańcach latynoamerykańskich ma najwyższą krajową klasę sportową A. Natalia nie zaniedbuje szkoły. Osiąga dobre wyniki w nauce, co w p Natalia z partnerem na Mistrzostwach Wrocławiaołączeniu z dokonaniami tanecznymi przełożyło się na wyróżnienie w postaci stypendium za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2014/2015, przyznane przez prezydenta Wrocławia.
- Zaczęła uczęszczać na treningi tańca w drugiej klasie szkoły podstawowej. Na początku traktowała to jako zabawę, ale po dwóch latach zaczęła brać udział w pierwszych turniejach i wtedy zaczęły się już poważne treningi (…) Od około dwóch lat Natalia trenuje 4, 5 razy w tygodniu, w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek – czasami dochodzi także sobota lub niedziela (jeżeli w tym czasie nie jest na turnieju). Przeciętn
y trening trwa od 1,5 do 2 godzin. Są to zajęcia grupowe z podstaw i z techniki tańca – mówi ojciec Natalii pan Maciej.
Na tym jednak nie kończy. Dodatkowe od 45 min do 1,5 h Natalia poświęca na lekcje indywidualne z tren
Taniec to jej życieerami (Małgorzata Jabłońska i Radosław Hojsan), na których doskonali układy taneczne i precyzyjne wykonanie figur. Poza tym, średnio raz na dwa miesiące, uczestniczy w szkoleniach organizowanych na terenie całego kraju ze szkoleniowcami spoza klubu „Iglica” we Wrocławiu, w którym na co dzień trenuje. Są to zawsze renomowane w świecie tańca osoby. Natalia ćwiczyła mi.in ze Slavikiem Kryklivym (szkolenia z tańców latynoamerykańskich) znanym z filmu „Ballroom Dancer” czy z Sergiu Rusu i Dorotą Makar (tańce standardowe), aktualnymi wicemistrzami świata.
- Generalnie tydzień podporządkowany jest pod rozkład zajęć Natalii. Oboje z żoną pracujemy we Wrocławiu, mieszkamy w Pławnej. Natalia uczęszcza do wrocławskiego gimnazjum, a po lekcjach idzie na trening, który kończy się ok 19.30, po czym wracamy do domu. Jedynie środa jest dniem, kiedy w domu jesteśmy wcześniej po 17.00. To dla Natalii czas na naukę. Natomiast w weekendy najczęściej wyjeżdżamy na turnieje oraz dodatkowe szkolenia – opowiada Maciej Karpiński.
Sezon turniejowy trwa zazwyczaj od końca lutego do czerwca oraz po wakacjach: od połowy wr
Pierwszy występ Nataliiześnia do połowy grudnia.
- Przy takim zaawansowaniu w tańcu konieczne są ciągłe szkolenia oraz starty na turniejach, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Każdy wyjazd na turniej, każde szkolenie, pokrywamy z własnych środków. Dodatkowo dochodzą koszty strojów, które wym
ieniane są co roku, buty, które starczają na 3, 4 miesiące. Koszty są znaczne i wymagają dużego poświęcenia. Na chwilę obecną nie mamy żadnych sponsorów, ale ich szukamy i będziemy wdzięczni za każde wsparcie – podkreśla tata Natalii.
Prywatnie Natalia, poza tańcem, interesuje się muzyką i sportem jeździeckim. W wolnych chwilach, których ma naprawdę niewiele, jeździ konno lub spotyka się z rówieśnikami. Jest amatorką owoców morza. Zajmuje ją historia tańca. Przy okazji tak wielu wyjazdów odkryła w sobie pasję zwiedzania nowych, ciekawych miejsc.

 Ostatnio mogliśmy podziwiać jej taneczny występ z partnerem Oskarem na uroczystości wręczenia nagród za świąteczne dekoracje domów w Pławnej oraz w Strzelinie na pokazach w czasie finału WOŚP.
Rok 2015 to dla zdolnej mieszkanki Pławnej przede wszystkim zmiana kategorii wiekowej z 14-15 (JUNIOR II) na 16-18 (MŁODZIEŻ) oraz przygotowania do startów na mistrzostwach Polski, które odbędą się w marcu. Natomiast w kwietniu Natalia i jej partner będą reprezentowali Polskę na jednym z najbardziej prestiżowych turniejów na świecie w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo dojdą starty na turniejach w Polsce i za granicą (m.in. w Czechach i Niemczech), a także rywalizacja w kolejnym cyklu Grand Prix Polski. Mocno trzymamy kciuki!

 

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.