Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Poznawanie przeszłości rodzinnej miejscowości nie zawsze jest proste. W przypadku Wiązowa każdy zainteresowany historią regionu ma od czego zacząć. Wystarczy tylko wejść do ratusza i przekroczyć próg izby muzealnej.
Historia spisana w podręcznikach bywa nudna, zwłaszcza dla młodych i bardzo młodych ludzi. Z drugiej strony poznawanie dziejów każdej małej ojczyzny, czyli najbliższej okolicy, jest po trosze patriotyczną powinnością. Jak pogodzić przeszłość ze współczesnością i zainteresować mieszkańców dziejami regionu? Zadanie trudne, ale w Wiązowie znaleziono sposób na zaciekawienie mieszkańców historią gminy. Jednak o sukcesie przedsięwzięcia zdecydowali ludzi. Pasjonaci związani z Towarzystwem Miłośników Wiązowa (TMW). Bez nich wiązowska izba muzealna nie miałaby racji bytu.
- Nasza izba muzealna jest częścią ścieżki historycznej, która rozpoczyna się w ratuszu, i w ratuszu się kończy – powiedział Czesław Idzikowski, prezes TMW. - Izba mieści się na parterze, na wprost wejścia. W środku w gablotach eksponujemy fotografie, dokumenty i pamiątki z naszej historii. W pierwszej gablocie przedstawiamy rys historyczny miasta. Tutaj można się dowiedzieć, że Wiązów otrzymał prawa miejskie dwa lata przed Krakowem, o czym nie wszyscy wiedzą – powiedział pan Czesław. W kolejnych gablotach można zobaczyć np. ilustracje dokumentujące, jak zmieniał się wiązowski ratusz. Dowiedzieć się, że śpiący lew sprzed ratusza pojawił się w Wiązowie 10 października 1926 r. i pierwotnie był hołdem złożonym mieszkańcom gminy poległym w I wojnie światowej.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Pasjonat Permalink3 +9 Pasjonat
Koń by się uśmiał
Działalność Towarzystwa jest znikoma, przez ostatnie lata nic w izbie się nowego działo, to samo poza nią, strona internetowa padła, a wraz z nią dawne materiały regionalistyczne. Ta gwiazda chyba już zmierzcha, a Izba powinna przejść pod lepszą opiekę. Znamienny też jest, bez urazy dla Panów, brak wykwalifikowanych historyków w gremium TMW.
2019-03-15 22:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Ania Permalink2 +8 Ania
A kiedy można zobaczyć?
Artykuł sugeruje prężną działalność TMW .Na stronie internetowej gminy ostatni wpis jest z 2013 roku !!.Brak informacji o godzinach otwarcia wystawy ,brak także informacji ,że jakaś wystawa istnieje .TMW=towarzystwo wzajemnej adoracji .Zajrzę do holu ratusza ,może tam wisi jakaś informacja ?Chętnie zobaczę wystawę .
2019-03-15 21:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Kura domowa Permalink1 +3 Kura domowa
Historia Wiązowa
Wiązów ma piękną historię, nawet nie wiedziałam,że prawa miejskie otrzymał 2 lata przed Krakowem, bardzo ciekawe. Czyli co powinniśmy być lepiej albo tak samo rozwinięci jak Kraków? Gdzie i kiedy zboczyliśmy z drogi? Ciekawe :-)
2019-03-15 14:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz