ZNAJDŹ NA STRONIE

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Marek Ścisły
krzyż
Bardzo ciekawa sprawa z tym krzyżem. Wcale bym sie nie zdziwił, gdyby go nie postawili nasi Legionisci.Wojska napoleońskjie generalnie na fali rewolucji nie stawiały takich katolickich symboli.
0
Historycznie
Wojenne drogi
To samo tyczy się walk w Jutrzynie. Co prawda między bajki można włożyć historię o pochowanych koło groty fatimskiej niemieckich żołnierzach, lecz już grób w lesie w stronę Wawrzyszowa to fakt. Ponadto tuż po wojnie koło muru było pochowanych sześciu żołnierzy radzieckich. Siódmy leżał na łące w stronę Grodkowa niepochowany w dobrych, skórzanych oficerkach. Wedle relacji mojego żyjącego pradziadka jeden z gospodarzy poszedł tam i mu je zdjął, by potem nosić. Przy remoncie świetlicy wykopano porcelanę, która jednak się uszkodziła w trakcie robót, w wyrobisku koło cmentarza do tej pory można znaleźć niemieckie marki z II WŚ, a czasami nawet naczynia metalowe. Warto jeszcze pamiętać, iż o Jutrzynę toczyły się zażarte walki. Na wieży kościelnej znajdował się snajper, więc Armia Radziecka nastawiła na nią baterię i w ten sposób skróciła się o 1/3, przy okazji niszcząc zabudowania gospodarstwa wójta, którego dom mieszkalny przerobiono na remizę.
0
jozef
wspomnienia
Ciekawa historia tej miejscowości- dobrze ze jest ktoś kto o tym wspomina. Niedaleko od Kucharzowic bo przez Kowalowo , Częstocice, Kalinowo ,Witowice aż do cegielni w Wiązowie toczyły sie ciężkie walki . Po wojnie można było znaleźć na tym terenie mnóstwo amunicji i niewypałów. . Bardzo ucierpiał w tedy rynek w Wiazowie oraz budynki przy drodze do cegielni. Po wojnie do lat 60-tych rolnicy musieli wyrównywać liczne na tym terenie okopy i doły ni leje po minach .
0
czes
zdjęcie
tego papierocha to byś mógł wyrzucić do zdjęcia :-x
0

Przeczytaj także