Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Uchwałodawcza część sesji nie wywołała tylu emocji, co pytania radnych. Zmiany w budżecie i kwestia poboru podatków... też. Kto może wyjaśnić sprawę do końca?
W ubiegłym tygodniu odbyła się lutowa sesja borowskiej rady. Radni przyjęli pięć uchwał, z czego dwie dotyczyły finansów gminy. Pozostałe dotyczyły ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach gminnych, dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli i rekomendowania kandydata na członka kolegium RIO.
Dr Paweł Lenio jest adiunktem na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawnych aspektach finansów samorządów. - Dr Paweł Lenio zwrócił się do mnie z prośbą, żebym zaproponował radnym rekomendowanie jego kandydatury – powiedział wójt Waldemar Grochowski. - Pan doktor zamierza ubiegać się o stanowisko nieetatowego członka kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. W gminie, z której pochodzi, w tym tygodniu nie będzie sesji, a rekomendacja konkretnego samorządu jest niezbędna do udziału w konkursie – wyjaśnił na posiedzeniu komisji wójt. Kandydat zapewnił, że będzie swoja wiedzą wspierał borowskich samorządowców i podziękował za zaufanie. Uchwała rady gminy to tylko formalny wymóg. Teraz przed kandydatem procedura konkursowa i dopiero po przebrnięciu przez szereg egzaminów może zostać nieetatowym członkiem kolegium RIO. Obradom przysłuchowali się sołtysi.
Inna uchwała dotyczyła stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. W tym przypadku była to jedynie redakcyjna zmiana uchwały obowiązującej dotychczas. Leszek Ferenc, kierownik referatu ds. infrastruktury, ochrony środowiska i rolnictwa, wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie w dwóch miejscach dosłownie sformułowania z odpowiedniej ustawy. Wysokość stawek nie ulega zmianie. - Rozważaliśmy wprowadzenie zmian we wcześniejszej uchwale, ale uznaliśmy, że dla jasności lepiej przyjąć nową uchwałę – wyjaśnił kierownik Ferenc. Będzie to czytelniejsze dla przyszłych inwestorów. Obowiązywać będzie jedna uchwała w poprawionym brzmieniu.
Jeżeli chodzi o zmiany w budżecie, to dotyczyły one oszczędności przy realizacji programów edukacyjnych w gminie, a konkretnie wykorzystania własnego transportu przy przewozie dzieci. Kolejna zmiana to uwzględnienie w przychodach gminy środków na realizacje projektu: „poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych”. Gmina Borów jest jedną z gmin, jakie biorą udział w projekcie, a liderem jest gmina Domaniów. Na spotkaniu gmin, biorących udział w projekcie, ustalono, że w tym roku wydatkowanych zostanie 85% środków, a w przyszłym pozostałe. W najbliższym czasie wrócimy do tematu, żeby szczegółowo powiedzieć o terminach i wymogach, jakie powinni spełnić beneficjenci projektu.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

Porządny wójt Permalink2 -2 Porządny wójt
Kamil
A ja tam lubię wójta. Oczyszczalnia w borku powstała jakby jeszcze przez nią woda szła oczyszczana do kranów byłoby elegancko
2020-03-18 12:23 Cytować Zgłoś administratorowi
MIRA Permalink1 +4 MIRA
RE: Czy w gminie pojawiło się zagrożenie dla środowiska?
Rekomendacja do r.i.o. pana dr. winna się odbyć innym trybem , to znaczy;
-należy mu najpierw zlecić dogłębna kontrole borowskiego urzędu
- następnie niech wyniki kontroli przedstawi szanownym radnym (tak chętnie udzielającym poparcia)
-i to będzie ostateczny dowód na jego kompetencje i przydatność w r.i.o
p.s
Czasami przypadkiem już od jakiegoś czasu w gminie nie pracuje wysokiej klasy specjalista cec[censored]ący się wyjątkową dbałością o finanse ,co kariery zawodowej nie zaczynał w r.i.o.??????
2020-03-17 23:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz