Czy w gminie pojawiło się zagrożenie dla środowiska?
W ubiegłym tygodniu odbyła się lutowa sesja borowskiej rady. Radni przyjęli pięć uchwał, z czego dwie dotyczyły finansów gminy. Pozostałe dotyczyły ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach gminnych, dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli i rekomendowania kandydata na członka kolegium RIO.
Dr Paweł Lenio jest adiunktem na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawnych aspektach finansów samorządów. - Dr Paweł Lenio zwrócił się do mnie z prośbą, żebym zaproponował radnym rekomendowanie jego kandydatury – powiedział wójt Waldemar Grochowski. - Pan doktor zamierza ubiegać się o stanowisko nieetatowego członka kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. W gminie, z której pochodzi, w tym tygodniu nie będzie sesji, a rekomendacja konkretnego samorządu jest niezbędna do udziału w konkursie – wyjaśnił na posiedzeniu komisji wójt. Kandydat zapewnił, że będzie swoja wiedzą wspierał borowskich samorządowców i podziękował za zaufanie. Uchwała rady gminy to tylko formalny wymóg. Teraz przed kandydatem procedura konkursowa i dopiero po przebrnięciu przez szereg egzaminów może zostać nieetatowym członkiem kolegium RIO.
Inna uchwała dotyczyła stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. W tym przypadku była to jedynie redakcyjna zmiana uchwały obowiązującej dotychczas. Leszek Ferenc, kierownik referatu ds. infrastruktury, ochrony środowiska i rolnictwa, wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie w dwóch miejscach dosłownie sformułowania z odpowiedniej ustawy. Wysokość stawek nie ulega zmianie. - Rozważaliśmy wprowadzenie zmian we wcześniejszej uchwale, ale uznaliśmy, że dla jasności lepiej przyjąć nową uchwałę – wyjaśnił kierownik Ferenc. Będzie to czytelniejsze dla przyszłych inwestorów. Obowiązywać będzie jedna uchwała w poprawionym brzmieniu.
Jeżeli chodzi o zmiany w budżecie, to dotyczyły one oszczędności przy realizacji programów edukacyjnych w gminie, a konkretnie wykorzystania własnego transportu przy przewozie dzieci. Kolejna zmiana to uwzględnienie w przychodach gminy środków na realizacje projektu: „poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych”. Gmina Borów jest jedną z gmin, jakie biorą udział w projekcie, a liderem jest gmina Domaniów. Na spotkaniu gmin, biorących udział w projekcie, ustalono, że w tym roku wydatkowanych zostanie 85% środków, a w przyszłym pozostałe. W najbliższym czasie wrócimy do tematu, żeby szczegółowo powiedzieć o terminach i wymogach, jakie powinni spełnić beneficjenci projektu.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Kamil
A ja tam lubię wójta. Oczyszczalnia w borku powstała jakby jeszcze przez nią woda szła oczyszczana do kranów byłoby eleganckoRE: Czy w gminie pojawiło się zagrożenie dla środowiska?
Rekomendacja do r.i.o. pana dr. winna się odbyć innym trybem , to znaczy;-należy mu najpierw zlecić dogłębna kontrole borowskiego urzędu- następnie niech wyniki kontroli przedstawi szanownym radnym (tak chętnie udzielającym poparcia) -i to będzie ostateczny dowód na jego kompetencje i przydatność w r.i.op.sCzasami przypadkiem już od jakiegoś czasu w gminie nie pracuje wysokiej klasy specjalista cechujący się wyjątkową dbałością o finanse ,co kariery zawodowej nie zaczynał w r.i.o.??????