Samorządność polega m.in. na decydowaniu o wydawanych pieniądzach. Tak jest na poziomie powiatu, gmin i sołectw. W zależności od liczby mieszkańców do poszczególnych wiosek trafi od niespełna 400 zł do prawie 12 tys. zł.

W budżetach gmin naszego powiatu znajduję się zwykle pozycja dotycząca funduszu sołeckiego. Są to pieniądze, które radni wyodrębniają z budżetu gminy. Informowaliśmy, że na ostatniej sesji borowscy radni podjęli uchwałę o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego w znaczeniu Ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. Czy to znaczy, że do sołectw gminy Borów nie trafiają pieniądze, jak to jest w innych gminach?
- Mieszkańcy naszej gminy wiedzą, że poszczególne sołectwa mogą korzystać z funduszu sołeckiego – powiedział Waldemar Grochowski, wójt Borowa. - W 70% polskich gmin fundusz sołecki wyodrębnia się zgodnie z ustawą. Przed kilkunastu laty przyjęliśmy zasadę, że rezerwujemy w budżecie gminy środki, którymi dysponują sołectwa. Wysokość tego funduszu obliczamy, mnożąc 12 zł przez liczbę mieszkańców. Obecnie w naszej gminie mieszka 5 198 mieszkańców, czyli do dyspozycji mieszkańców poszczególnych sołectw jest łącznie 62 376 zł – wyjaśnił nasz rozmówca.
Tekst ukazał się w nr 12 (1051) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

kibol Permalink4 +2 kibol
RE: Ponad 60 tys. zł dla mieszkańców
Cytuję Uno prałato:
Cytuję Slawek:
A już myślałem że wyprostują zakręty .


Można było poświęcić jeden z budynków na zakręcie i np exmitować śliczną fryzjerkę - dałoby się to zapewne zrobić za 1,5 mln. Ale po co ????
Przecież lepiej zbudować obwodnicę Borka za jedyne 101,5 mln.
I ten drugi wariant będzie realizowany już całkiem niedługo bo inwestycja planowana jest na rok 2145...
Wtedy jazda przez Borek to będzie marzenie...
Wystarczy tylko poczekać


Ale ty naiwny jesteś. Jak nie wiadomo o co chodzi a idzie o sporą kasę to na pewno jakiś przekręt. Polski bogacz to ten kto pracuje kilka lat w samorządach. Takiego stać na kilka mieszkań i wozów i jeszcze oszczędności ma w h...101 mln to spora kasa
2021-04-21 22:13 Cytować Zgłoś administratorowi
lola Permalink3 -1 lola
borek borek
Fryzjerke jak Fryzjerke. Ale powinni również nakazać zamknięcie kwiaciarni która jest zlikwidowana a wynajmuje się w niej mieszkanie. Ruchliwa droga a przy samej drodze lokal usługowy w którym mieszka kobieta z trójką dzieci. Kto pozwala na takie wynajmu. Ale Pan O. Może chyba wszystko
2021-04-21 19:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Uno prałato Permalink2 +1 Uno prałato
RE: Ponad 60 tys. zł dla mieszkańców
Cytuję Slawek:
A już myślałem że wyprostują zakręty .


Można było poświęcić jeden z budynków na zakręcie i np exmitować śliczną fryzjerkę - dałoby się to zapewne zrobić za 1,5 mln. Ale po co ????
Przecież lepiej zbudować obwodnicę Borka za jedyne 101,5 mln.
I ten drugi wariant będzie realizowany już całkiem niedługo bo inwestycja planowana jest na rok 2145...
Wtedy jazda przez Borek to będzie marzenie...
Wystarczy tylko poczekać
2021-04-21 17:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Slawek Permalink1 0 Slawek
Zepchnac
A już myślałem że wyprostują zakręty .
2021-04-21 16:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.