Z końcem roku publikowane są zwykle różne rankingi. Jeden szczególnie upodobali sobie mieszkańcy gminy Borów. I trudno się dziwić, bo od lat święcą tam triumfy. W tym roku były miejsca na podium i prestiżowa pierwsza dziesiątka.
Od dobrych kilku lat informujemy na łamach „Słowa Regionu” o wysokich miejscach borowskiej książnicy w rankingu warszawskiego Instytutu Książki. Współorganizatorem i partnerem medialnym rankingu jest „Rzeczpospolita”, ogólnopolski dziennik ekonomiczno-prawny.
Organizatorzy ocenili biblioteki, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Uwzględniano liczbę czytelników w przeliczeniu na 1,0 tys. mieszkańców, ilość wypożyczeń, a także wielkość księgozbioru i zakupy nowych książek w danym roku. Nie bez znaczenia jest powierzchnia biblioteki i wysokość dotacji przyznanej bibliotece przez lokalny samorząd. Łącznie do zdobycia jest 400 punktów.
A jak w rankingu wypadły biblioteki z gmin naszego powiatu? Okazało się, że jeżeli chodzi o Dolny Śląsk, to powiat strzeliński jest w samej czołówce. Na pierwszym miejscu uplasowała się Gminna Biblioteka Publiczna  Borowie a na trzecim – GBP w Wiązowie. Biblioteka z Borowa została sklasyfikowana na VII miejscu w skali kraju. Organizatorzy nie nagradzają oddzielnie bibliotek działających w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach, a szkoda. W tym zestawieniu Borów były na III miejscu w kraju wśród gmin wiejskich.
Uzupełniając dane statystyczne, dodajmy, że GBP w Wiązowie zajęła 32. (283,1 pkt.) miejsce, a MGBP w Strzelinie – 555 (152,0 pkt.). W rankingu uwzględniono 837 bibliotek. GBP w Borowie przyznano 283,1 pkt., co pozwoliło o 0,2 pkt. wyprzedzić 8. w rankingu bibliotekę w Polanicy Zdr. W ubiegłym roku książnica z Borowa zajęła 19. miejsce w skali kraju. Wynik z tego roku to powrót do pierwszej dziesiątki rankingu.

Gala nagrodzonych
Uroczysta gala XI edycji Rankingu Bibliotek odbyła się na początku grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie. W części artystycznej gali wyświetlony został film dokumentalny o C.K. Norwidzie i chopinowski recital w wykonaniu Aleksandry Dąbek. - Miło wspominam galę w Warszawie – powiedziała Katarzyna Majchrzycka, dyrektorka GBP w Borowie. - Przede wszystkim dlatego, że nasz biblioteka została tak wysoko oceniona. Miałam okazję rozmawiać z bibliotekarzami z całego kraju, co było bardzo inspirujące. Dobrze się stało, że mogliśmy spotkać się w Warszawie, a nie tylko on-line, jak to było rok temu. Zachowane były wszystkie środki bezpieczeństwa związane z pandemią. Byliśmy w maseczkach, ale nie przeszkodziło to nam świętować sukces – dodała pani dyrektor.
Borowska biblioteka od lat plasuje się w krajowej i dolnośląskiej czołówce rankingu bibliotek. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.