Samorząd województwa chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie. Już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia.

Dane statystyczne są alarmujące. W całej Polsce brakuje pielęgniarek i pielęgniarzy. Młodzi absolwenci tego kierunku nie podejmują pracy w zawodzie, a pracująca kadra systematycznie się zmniejsza.
- Statystyki informują, że zaledwie 1/3 studentów pielęgniarstwa podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie. Wobec dzisiejszych potrzeb to stanowczo za mało i chcielibyśmy to zmienić. Dlatego jako pierwsi w kraju proponujemy pilotażowy program stypendialny – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Wg danych podawanych przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2016 roku średnia wieku pielęgniarki wynosiła ponad 50 lat, czyli o ponad 6 lat więcej niż w roku 2008. Obecnie około 86% osób posiadających kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza osiągnęło wiek powyżej 40 roku życia, a największa czynna zawodowo grupa mieści się w przedziale od 46 do 55 lat. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ciągu najbliższych trzech lat uprawnienia emerytalne uzyska niemal 40 tysięcy pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 1/3 obecnie zatrudnionych.
- Mamy do czynienia z problemem w skali ogólnopolskiej. Nasz wskaźnik liczby pielęgniarek na 1000 mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych lat jeszcze spadnie. Chcemy temu przeciwdziałać, stąd nasza propozycja stypendiów. Projekt konsultowaliśmy z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, dla której jest to bardzo dobra idea i z chęcią będzie nas wspierać w realizacji tego przedsięwzięcia – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Program stypendialny skierowany będzie do najlepszych studentów na trzecim roku studiów na kilku dolnośląskich uczelniach kształcących przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel w tym roku 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku niemal 140 tysięcy złotych.

Komentarze   

Pacjent Permalink3 +5 Pacjent
RE: Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy
Tak jak napisał ktoś niżej: trzeba zrobić porządek z lekarzami, a pieniądze dla pielęgniarek się znajdą.
Jak to jest że idę do lekarza w państwowym ośrodku, a on mówi mi że na badanie, lub zabieg trzeba czekać X tygodni, albo miesięcy, a prywatnie kilka dni i to badanie, lub zabieg jest robiony w państwowym ośrodku w normalnych godzinach pracy.

To jak to jest? Na NFZ kolejka, a prywatnie od ręki? To jest patologia i to robiona specjalnie przez lekarzy żeby prywatnie kasę robić.
Dlatego powinno się rozgraniczyć, albo lekarz pracuje na państwowym, albo prywatnie.
A nie dwie sroki za ogon, a za wszystko płaci NFZ.
2019-07-11 02:59 Cytować Zgłoś administratorowi
XYZ Permalink2 +3 XYZ
RE: Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy
Problem z pielęgniarkami jest w ich własnym środowisku. Pewien szpital potrzebował pielęgniarek, każda chętna miała złożyć ofertę, znajoma wyceniła wszystkie swoje usługi itp. A na otwarciu ofert okazało się że, pielęgniarki emerytki miały o ponad połowę tańszą ofertę.
Mają emeryturę, nie muszą płacić tylu składek, a co mają siedzieć w domu? przyjdą dorobią jeszcze parę groszy.
I tym sposobem zaniżają stawki, odstraszając młodych, co nie tylko w przypadku pielęgniarek się zdarza.
2019-07-10 16:40 Cytować Zgłoś administratorowi
. Permalink1 +5 .
RE: Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy
Stypendia stypendiami, ale nikt normalny nie pójdzie charować za 2-3 tys. zł netto, po nie łatwych studiach i praktyce.
Problemem jest to że lekarze zarabiają po 25-50 tys. miesięcznie, a pielęgniarki często 1/10 tego nie osiągają, a muszą robić naprawdę dużo.
Ja tam nie mówię, jak lekarz jest fachowcem i robi wiele operacji, ma dużo pacjętów to ok. niech zarabia, ale w takim Strzelinie czy innej dziurze, gdzie wyczynem jest założenie kilku szwów, albo założenie gipsu, to z jakiej racji lekarz ma zarabiać 25 tys. miesięcznie?
Trzeba zrobić porządek z lekarzami, a pieniądze dla pielęgniarek się znajdą.
2019-07-10 16:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.