Najpiękniejsza Wieś na Dolnym Śląsku leży w Karkonoszach, u wschodniego podnóża Grzbietu Lasockiego. Wyróżniają ją malownicze tereny, a przede wszystkim niezwykła aktywność mieszkańców. O której wsi mowa? Zarząd województwa ogłosił właśnie wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.
Podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.
− Konkurs jest jednym z elementów wsparcia, jaki urząd marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci staną się przykładem dla innych, by realizować kreatywne projekty, które pobudzą do aktywności i zintegrują mieszkańców terenów wiejskich − mówi marszałek Cezary Przybylski.
Do 11. już edycji konkursu, zgłoszono 22 wsie z 20 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 8 wsi, „Najpiękniejsza Zagroda” – 4 zagrody, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 8 projektów, „Najlepszy start w odnowie wsi” – 2 projekty.
− Dzięki naszemu konkursowi możemy pochwalić się, jak piękna jest dolnośląska wieś i jak pielęgnowana jest jej tożsamość. Mieszkańcy sołectw i gmin po raz kolejny wykazali się niezwykłą aktywnością i chciałbym podziękować za to, że to właśnie dzięki Wam Dolnoślązacy, możemy co roku odkrywać urokliwe zakątki naszego regionu − zaznacza wicemarszałek Marcin Gwóźdź.
W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz po raz pierwszy pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Członkowie komisji w ramach ośmiu wyjazdów odwiedzili wszystkie zgłoszone wsie oraz projekty i na tej podstawie dokonali ich oceny.
− Zwycięzcą w kategorii „Najpiękniejsza wieś” została Opawa w gminie Lubawka. To wieś aktywna – i nie chodzi tylko o aktywność sportową, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim o aktywność w realizacji licznych powiązanych ze sobą projektów – ogłosił podczas konferencji marszałek.
Według mieszkańców zrzeszonych w wielu organizacjach wiejskich, w tym w Stowarzyszeniu Brama Opawska – projekty, które udało im się zrealizować zmieniły nie tylko wizerunkowo samą wieś, ale przede wszystkim dzięki nim nastąpiły nieodwracalne zmiany w postrzeganiu przez ludzi spraw dotyczących wsi. Dzień Opawiaka, biegi narciarskie w tym Memoriał Stanisława Bodzka, Opawska Przystań i Ostoja, geocaching, cyklo grupa, Masak Run, Bookcrossing - to tylko niektóre z projektów realizowanych w tej niezwykłej miejscowości, którą warto odwiedzić.
W kat. „Najpiękniejsza Zagroda” nagrodzeni zostali Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, prowadzący Villę Greta w Dobkowie w gminie Świerzawa. „Najlepszym przedsięwzięciem odnowy wsi” został projekt „Nowe życie gnejsów we Włókach”, a „Najlepszym startem w Odnowie Wsi” mogą pochwalić się mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie.
Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 5 października 2019 r. w Opawie w gminie Lubawka, Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2019.

Komentarze   

Splinkler Permalink3 0 Splinkler
IQ
Cytuję spajker:
Każdy mały pikuś jak założy firmę to jeszcze nie ma przychodów ale ma już czarnego suva w leasingu.
Każdy mały pikuś jak dostanie stanowisko urzędnicze to zbiera takich jak on ustawia na ściance i z wiarą we własne herezje mamrocze o planach zagospodarowania Marsa.
Niedobór IQ i nadmiar kompleksów ujawniania się zawsze aczkolwiek czasami na różne sposoby.

Kompleks niedoboru IQ jest u ciebie nad wyraz widoczny. Jak zawykle po pijaku mamroczesz.
2019-08-22 14:09 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink2 0 spajker
RE: Piękna Wieś Dolnośląska 2019 – znamy zwycięzców!
Każdy mały pikuś jak założy firmę to jeszcze nie ma przychodów ale ma już czarnego suva w leasingu.
Każdy mały pikuś jak dostanie stanowisko urzędnicze to zbiera takich jak on ustawia na ściance i z wiarą we własne herezje mamrocze o planach zagospodarowania Marsa.
Niedobór IQ i nadmiar kompleksów ujawniania się zawsze aczkolwiek czasami na różne sposoby.
2019-08-22 10:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink1 -1 Gość
Dobrobyt na Dolnym Śląsku
Proszę, ścianka za ścianką przed, którą stoją samorządowcy niczym celebryci i chwalą się jakmo na tych terenach wiejskich Dolnego Śląska jest dobrze, jaki rozwój, jakie nawet milionowe projekty ( czyli kasa do rozdania)! Jak jest na prawdę to ludzie widzą! Kto jest chętny otrzymać nagrodę za stan dróg wszystkich kategorii i poboczy? Kto jest chętny na nagrodę za san służby zdrowia - polskiego kolosa, po tylu latach przemian wciąż jest to kolos na glinianych nogach, a do zachodu brakuje nam jeszcze 25 lat intensywnego rozwoju - podobnie jest w innych dziedzinach, kto jest chętny na nagrodę za stan komunikacji zbiorowej gdzie ludzie przewożeni albo jak sardynki w puszce albo jej w ogóle nie ma...i tak można wymieniać po kolei elementy " radosnej twórczości " samorządowców i polityków wszystkich szczebli! My jesteśmy szarakami NIEGODNYMI przekroczenia progu ich gabinetów o czym większość dowiaduje się kiedy ma jakąś sprawę do rozpatrzenia o rozbujanym własnym ego!
2019-08-22 07:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.