Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił konkurs na dotacje, które umożliwią usuwanie azbestu w naszym regionie. Samorządy mogą składać wnioski do 31 maja br.

Akcja umożliwi bezpieczny demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwiane lub zabezpieczenie odpadów zawierających ten niebezpieczny dla zdrowia materiał. - Fundusz wspiera finansowo tą akcję już od 9 lat i w jej efekcie unieszkodliwiono na Dolnym Śląsku ponad 29 tysięcy ton azbestu – mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego na lata 2016 – 2020 jest do usunięcia ponad 100 tys. ton wyrobów azbestowych. Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione. Niebezpieczny materiał był używany niegdyś powszechnie w budownictwie. Okazało się jednak, że może on powodować pylicę, a nawet chorobę nowotworową. To dlatego, że z biegiem lat płyty azbestowo-cementowe ulegają korozji, a włókna, które dostają się do organizmu człowieka stają się źródłem groźnych chorób. Fot. UMiG Wrocław: Usuwanie płyt azbestowych ze budynku Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu (2017 r.)
Gminy, które będą brały udział w konkursie WFOŚiGW we Wrocławiu organizują nabory dla mieszkańców zainteresowanych usuwaniem i utylizacją azbestu. Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa Fundusz zachęca wszystkie samorządy, do ograniczenia do minimum kontaktów bezpośrednich z mieszkańcami, na rzecz korespondencji pocztowej - tradycyjnej bądź email, kontaktów telefonicznych czy formularzy na stronach WWW. Konkurs jest częścią Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Dolnośląskie wnioski należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (ul. Jastrzębia 24) oraz w jego oddziałach w: Szczawnie-Zdroju, ul. Kolejowa 8; Legnicy, ul. Okrzei 16; Jeleniej Górze, pl. Ratuszowy 31/32 w terminie od 30 marca do 31 maja 2020 r. do godziny 15.30 . Regulamin konkursu oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej www.wfosigw.wroclaw.pl.

Komentarze   

no i co? Permalink2 +1 no i co?
omg
Cytuję Strój:
Panowie jak w strojach na koronawirusa są odziani.

Wiesz co to jest azbest i czym grozi wdychanie pyłu?
2020-03-26 14:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Strój Permalink1 -1 Strój
RE: Pieniądze na usuwanie rakotwórczego azbestu na Dolnym Śląsku
Panowie jak w strojach na koronawirusa są odziani.
2020-03-26 12:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.