Żołnierze z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają placówki oświatowe w walce z koronawirusem i pomagają w ich przygotowaniu do pracy w „nowym reżimie sanitarnym”. Do zadań Terytorialsów należy dostarczanie maseczek i płynów do dezynfekcji do placówek.
Każda osoba wchodząca do placówek oświatowych musi zdezynfekować ręce, rekomenduje się również codzienną dezynfekcję powierzchni dotykowych w placówce, takich jak poręcze, klamki, blaty, włączniki.
W związku z powyższym, na wniosek wojewody dolnośląskiego, Terytorialsi wraz ze Strażakami Państwowej Straży Pożarnej dostarczają do szkół płyny do dezynfekcji. Na chwilę obecną dostarczono ok 3 tony środka wiruso i bakteriobójczego do niemalże 70 placówek oświatowych na terenie miasta Wrocław. Akcja rozwożenia płynu dezynfekującego i maseczek będzie kontynuowana w kolejnych dniach i obejmie wszystkie placówki oświaty z Dolnego Śląska.

Możliwość uruchamiania placówek oświatowych wiąże się z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo uczniom oraz pracownikom. W związku z tym Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia podjęli decyzję o wsparciu szkół i placówek edukacyjnych w zakresie dodatkowych środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się i możliwością zakażenia się koronawirusem.
Ponadto Żołnierze 16DBOT w przypadku wystąpienia takiej potrzeby mogą wspiera
placówki oświatowe nie tylko przez dostarczanie środków dezynfekujących, ale również poprzez przeprowadzanie szkoleń przygotowujących personel do pracy w nowym „reżimie sanitarnym”. Szkolenia przeprowadzą żołnierze, którzy swoje doświadczenie rozwijali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, wspierając samorządy, opiekę medyczną oraz służby sanitarne w walce z koronawirusem.
Zakres przedmiotowy szkoleń obejmuje m.in. zasad bezpieczeństwa i zapobiegania transmisji koronawirusa, instrukcji jak stosować środki ochrony indywidualnej oraz jak mierzyć prawidłowo temperaturę ciała.

***

Epidemia koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy po 1989 roku siły zbrojne zaangażowały się na tak dużą skalę w działania przeciwkryzysowe. W ramach tych działań ważną rolę odgrywają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, jako pierwszy zaangażował się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, opieki medycznej i wielu innych instytucji. Celem tych działań jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.