Wielka gala Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, odbyła się w grudniu b.r. Podczas zdalnej transmisji, można było wziąć udział w tej wzruszającej dla nas uroczystości

Z pokorą chylimy czoła przed Bohaterami, dzięki którym Kapituła nagrody, wskazała nas do wyróżnienia. Dziękujemy tym, którzy na nas głosowali. Brązowy BohaterON to nagroda, która jest zobowiązaniem. Znamy nasze obowiązki i będziemy na posterunku, zawsze gotowi, zawsze blisko!
Wojska Obrony Terytorialnej zostały nominowane do „Oskara historii” za stałą opiekę nad kombatantami w czasie epidemii koronawirusa, w tym regularne dostarczanie ciepłych posiłków i zakupów pierwszej potrzeby oraz przywracanie pamięci o świadkach historii. Do kluczowych zadań stawianych przed żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej należy nie tylko utrzymanie gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej czy wsparcie obywateli w obliczu klęsk żywiołowych, ale również kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotycznych. Ideałem i wzorem do naśladowania dla terytorialsów są tradycje Armii Krajowej oraz powojennych organizacji niepodległościowych. Żołnierze identyfikują się z tymi rycerzami niezłomnej walki o niepodległość. Kontynuują ich misję, ale i też niosą wsparcie tym bohaterom, którzy nadal są wśród nas.
Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ogłaszając nagrodę Brązowego BahaterONa dla Wojsk Obrony Terytorialnej, powiedział: „WOT nie tylko bronią ale i pamiętają. Ta nagroda jest za pracę wśród weteranów za pamięć o Nich. To wspaniała polska młodzież”. Nagrodę odebrał płk Maciej KLISZ, zastępca Dowódcy WOT: „Tu nie chodzi o nagrody, tu chodzi o to jak pomagamy Powstańcom w tym trudnym czasie. Jako ten, który nosi na lewym ramieniu odznakę z Polską Walczącą, z tym symbolem, który jest świętym symbolem dla Powstańców Warszawskich, nie mogło być inaczej, że to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej, zaangażowały się w pomoc Powstańcom. To dla wszystkich 27 tys. żołnierzy WOT, kieruję tę nagrodę.”
Wzruszające słowa napisał w liście do uczestników gali, prezydent RP pan Andrzej Duda: „Dziękuję Państwu za troskę o pamięć zbiorową, oraz przekazywanie współczesnym młodym Polakom wzorców patriotyzmu i doświadczeń poprzednich pokoleń. Uważam to za ogromnie ważny wkład w formowanie postaw tych, którzy jako następcy nagrody, Powstańców Warszawskich, poniosą w przyszłości ich idee i wartości”.
Pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii Ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Budując narodową tożsamość dbamy o prawdę historyczną – dziś szczególnie ważną i wszystkim nam potrzebną. „(…) Dzisiejsza uroczystość udowadnia że w naszym społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje, osoby prywatne, które misji tej podjęły się ze szczególnym zaangażowaniem, realizując ją poprzez działalność społeczną, publiczną i zawodową, nierzadko poświęcając jej całe swoje życie. Właśnie z poczucia obowiązku, docenienia ich działalności, a także promowania tych postaw powstała idea nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, by uhonorować tych, którzy w bieżącym roku sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania pamięci o historii Polski i jej bohaterów.” – podkreślił Wiceminister Prof. Piotr Gliński – przewodniczący kapituły nagrody BohatoerON.
Kampania "BohaterON – Włącz historię!", to projekt który został zainaugurowany w 2014 roku – jeszcze pod nazwą „Kartka dla Powstańca”. Dzisiaj jest to kampania wielopoziomowa, o szerokim zasięgu, a jej trzy główne obszary działań, to pamięć, edukacja oraz pomoc.  Laureaci nagrody zostali nominowani w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich  trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci (w głosowaniu udział wzięło ponad 30 tys. osób). Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Od pierwszych dni pandemii żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają kombatantom Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Działania te były pierwszymi jakich podjęli się żołnierze 16 DBOT, już 6 marca br. W ramach wali z Sars-Cov-2. W sumie różne formy wsparcia zostały udzielone  kombatantom oraz osobom starszych (powyżej 60 roku życia). Tylko w ramach grupy kombatantów udzielono ogrom form wsparcia, większość z nich stanowiły dostawy żywności i środków higieny, ale ta grupa osób była objęta jeszcze jedną dodatkową formą wsparcia - osobom starszym jak i kombatantom robiono zakupy żywności, leków czy też innych produktów tzw. pierwszej potrzeby. Wsparcie dla kombatantów i osób starszych obejmowało też umawianie wizyt domowych lekarzy, czy też transport na specjalistyczne badania. Nieoceniona dla osób starszych, zamkniętych w tym trudnym czasie w czterech ścianach swoich domów, była też rozmowa i kontakt osobisty, wyjaśnienie bieżącej sytuacji, edukowanie w zakresie podstawowych zasad higieny i szeroko pojętej profilaktyki przeciw-epidemiologicznej. Dolnośląscy Terytorialsi dostarczali i dostarczają ponadto gorące posiłki do kombatantów AK, Powstańców Warszawskich, Sybiraków i innych organizacji niepodległościowych. Łącznie na terenie miasta Wrocław opieką objęto ok. 200 kombatantów oraz ponad 200 osób starszych i potrzebujących pomocy.
Niech ta nagroda będzie zobowiązaniem do jeszcze większej pracy na rzecz Bohaterów i budowania patriotyzmu wśród Polaków. Kampania BohaterON, to kompania dla ludzi i o ludziach. Od serca.

Komentarze   

Aurora Permalink3 0 Aurora
Słowo Regionu - Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej
That is really fascinating, You are an overly skilled
blogger. I have joined your feed and look ahead to seeking extra of your wonderful post.
Also, I've shared your website in my social networks

my site; Find More About This
2021-03-31 12:09 Cytować Zgłoś administratorowi
Lorena Permalink2 0 Lorena
Słowo Regionu - Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej
Hello are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and
set up my own. Do you require any coding knowledge to make your
own blog? Any help would be greatly appreciated!

Feel free to surf to my web-site :: Check Our Top Pick
2021-03-24 09:48 Cytować Zgłoś administratorowi
Lila Permalink1 0 Lila
Słowo Regionu - Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a completely
different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!


Also visit my web blog - Discover More
Here
2021-03-10 10:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.