W Niedzielę Palmową, 28 marca, kolejnych 27 żołnierzy, wypowiadając słowa roty, złożyło przysięgę na sztandar Akademii Wojsk Lądowych. To już druga w tym roku przysięga wojskowa w 16 Brygadzie, ale pierwsza organizowana na terenie koszar przy al. gen. J. Hallera we Wrocławiu. Ze względu na epidemię i obostrzenia uroczystość odbyła się w rygorze sanitarnym.
Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. To też tradycja, która pozwala poczuć żołnierzowi pełną więź ze swoją jednostką i akceptację oraz szacunek kolegów. Aby bowiem dojść do tego ostatniego etapu trzeba przejść trudne i czasem wyczerpujące szkolenie.

Wojska Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy chcą i potrafią pomagać. Dlatego dzisiaj wśród przysięgających żołnierzy można spotkać było wiele grup zawodowych. Są to m.in. informatycy, finansiści, kierowcy, nauczyciele. Wszystkich łączy jedno, otwartość na potrzeby innych, kreatywność, odwaga, empatia, pracowitość. Bo pomaganie nie zwalnia żołnierzy z nauki i pracy, której celem jest podnoszenie własnych kwalifikacji i umiejętności typowo wojskowych.
Grupa, która przysięgę złożyła w niedzielę, karty powołania otrzymała 5 grudnia. Ponieważ każda z tych osób ma swoje życie i pracę, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, wyszło naprzeciw ich potrzebom i zorganizowało szkolenie tzw. weekendowe. W tygodniu wykonywali swoją pracę, zajmowali się swoimi sprawami w sobotę i niedzielę zakładali mundur aby uczestniczyć w szkoleniu podstawowym. Ten tryb szkolenia skierowany jest do osób, które z różnych powodów nie mogą go odbyć w tradycyjnej formie, czyli spędzić 16 dni na poligonie.
Szkolenie 27 żołnierzy odbywało się  przez dwa weekendy w miesiącu od grudnia 2020 r. do marca 2021 roku.
„Jestem pewny, że od dnia przysięgi, każdy żołnierz będzie dumnie nosił oliwkowy beret z orłem w koronie, mundur z symbolem 16 DBOT oraz biało-czerwoną flagą. Będzie godnie reprezentował wartości oraz ideały, o które walczyło wiele pokoleń Polaków„ powiedział płk Artur Barański - Dowódca 16 DBOT.
Podczas uroczystości, na nową drogę służby wojskowej błogosławieństwa żołnierzom udzielili kapelan 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. Kamil Pawlik oraz ks. Grzegorz Cebulski z Cywilno – Wojskowej parafii prawosławnej im. Śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.
Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych, które towarzyszyło polskiemu żołnierzowi przez całe tysiąclecia. W treści jej mieszczą się wartości bliskie każdemu Polakowi. Mowa o obowiązku oraz dyscyplinie. Nadają one sens służbie żołnierskiej, uczą odpowiedzialności, zaszczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do Ojczyzny.
W tym roku, mimo pandemii, szeregi 16 DBOT zasiliło już 50 żołnierzy.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.