Podczas 3. edycji Kinomuralu na 5 ścianach wrocławskich kamienic podziwiać będziemy prawie 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów audiowizualnych z kraju i zagranicy. Wydarzeniem specjalnym będzie projekt manufaktury kinoMANUAL i Beaty Rojek, a jedna ze ścian zamieni się w wielki skaner, który odczyta wiersz Tadeusza Różewicza. W programie także premiera projektu „Threshold – przygody na pograniczu” Tomka Tryzny i Agaty Bartos oraz „Dobranocka” na największym ekranie świata. Gigantyczne płótna z ruchomymi malowidłami będzie można oglądać 25 września na Nadodrzu, od 19:30 do 22:00. Wstęp wolny.

Kinomural to nowe medium powstałe z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Za jego sprawą już po raz trzeci Wrocław zamieni się w miasto ruchomych murali.

Futurystyczny spacer po Nadodrzu
Tuż po zmierzchu ściany kamienic Nadodrza wzdłuż ulic Rydygiera i Paulińskiej rozświetlą się malowniczymi animacjami. Zobaczymy dzieła twórców m.in. z Polski, Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii, Australii i USA. Będą wśród nich projekcje 3D, dzieła eksperymentalne, animacje komputerowe, a także instalacje audiowizualne wykorzystujące najnowsze technologie. Nurt główny programu to prawie 70 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo prac. Morgan Beringerzaprezentuje poetycką wizję apokalipsy, aYoshi Sodeokaniesamowity mariaż dźwięku i abstrakcyjnych form malarskich. Simon Christoph Krennweźmie na warsztat ludzkie ciało, zaś Dusty Deenpowróci do źródeł pierwotnej formy animacji, czyli animacji poklatkowej. Z kolei berliński artysta Extraweg pokaże prace przypominające obrazy z przyszłości, w której nie ma już cielesności, jaką znamy. – Na kamienicy przy Paulińskiej 16 wyświetlimy „Dobranockę” z repertuarem nieco bardziej fabularnym. Paulińska 3 oraz dwie ściany na Rydygiera 29a to ściany eksperymentalne, natomiast Rydygiera 43b to ściana performatywna, na której obejrzymy projekt specjalny z muzyką na żywo – zapowiada Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Psychodeliczne pląsy i zeskanowany Różewicz
Wydarzeniem specjalnym będzie „Kobieta Gigant” – efekt współpracy manufaktury audiowizualnej kinoMANUAL z Beatą Rojek, artystką tworzącąobrazy, grafiki, komiksy i murale, znaną także jako Brojek. – Użyjemy autorskiego systemu wielokanałowej projekcji, który daje możliwość operowania ośmioma rzutnikami slajdów naraz. Specjalnie zmodyfikowane projektory wprawiają nieruchome obrazy w psychodeliczne pląsy. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie powstało w niezwykłej pracowni Janusza Króla– mówią twórcy kinoMANUALU, Aga Jarząb i Maciek Bączyk. Kluczowym elementem pracy duetu jest fizyczny kontakt z filmowym tworzywem. W zeszłym roku podczas Kinomuralu mogliśmy oglądać ich wysmakowany wizualnie projekt pt. „Mleczne medium”.
Nie zabraknie prac dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi. Jedna ze ścian Kinomuralu stanie się wielkim mechanicznym skanerem, który odczyta wiersz pt. „Rozebrany”.Przeskanujemy bardzo dokładnie każde słowo, każdą linijkę, rozbierzemy na cyfrowe części pierwsze myśli poety. Zajmiemy się też obrazami, myślokształtami, które wyłaniają się z tekstu– mówią bracia Bartos, autorzy pracy.
Podczas Kinomuralu swoją premierę będzie mieć wspólne dzieło Tomka Tryzny,reżysera i pisarza, autora tłumaczonych na całym świecie powieści, w tym legendarnej „Panny Nikt” oraz Agaty Bartos, artystki uciekającej przed definicją. „Threshold – przygody na pograniczu” wyrosło siedem lat temu z idei, „żeby filmować, jakby się pisało i rysowało”. To projekt na styku sztuki plastycznej i kina eksperymentalnego składający się z wielu opowieści dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz wszystkie odcienie szarości.
W programie tegorocznej edycji znajdą się także dedykowane prace 15 młodych twórców będące owocem wielomiesięcznej współpracy Kinomuralu z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tuż po zmierzchu przy Paulińskiej 16 wyświetlona zostanie „Dobranocka”dedykowana najmłodszym widzom – składają się na nią prace artystów z całego świata. To alternatywa dla wieczorów spędzanych przed tabletem czy telewizorem i zaproszenie do wyjścia na podwórko.
Ruchome murale będą w tym roku wyświetlane przy użyciu najjaśniejszego na polskim rynku projektora 3LCD o mocy 30 000 lumenów. – Od zeszłorocznej edycji partnerem technologicznym Kinomuralu jest EPSON, dzięki któremu widzowie będą mogli podziwiać doskonałą jasność, kontrast i żywe kolory obrazów prezentowanych na ścianach Nadodrza– mówi Marianna Wasik, producent wykonawcza. W roku 2020 ruchome murale obejrzało prawie 15 tysięcy widzów. Twórcami projektu są Bartek, Agata i Piotr Bartosowie. Artystyczne trio od dekady tworzy na styku sztuki audiowizualnej i kina autorskiego. Prowadzą studio filmowe Manifiesta.
Kinomural odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Więcej informacji: www.kinomural.com.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.