Będzie podniośle, będzie uroczyście, ale też radośnie i... smacznie – w najbliższą niedzielę 26 marca żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą obchodzić swoje święto. Na placu Wolności we Wrocławiu zostaną wręczone odznaczenia osobom zasłużonym dla obronności naszego państwa i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Każdy, kto zechce świętować wspólnie z terytorialsami, będzie mógł przyjrzeć się ich uzbrojeniu i używanemu sprzętowi, a potem spróbować wybornej, żołnierskiej grochówki!

Pierwsze dni wiosny oznaczają dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady OT radosne świętowanie. Nie wynika to wszak z astronomii, ale jest związane z postacią patrona Brygady – podpułkownika Ludwika Marszałka, pseudonim „Zbroja”. Ten niezwykły człowiek 26 marca 1947 roku objął stanowisko szefa wrocławskiego oddziału organizacji Wolność i Niezawisłość.
– Dlatego właśnie tego dnia wszyscy dolnośląscy terytoralsi świętują i zachęcają mieszkańców całego regionu, by się przyłączyli do nas – mówi płk Artur Barański, dowódca 16 DBOT.
Ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” był ostatnim szefem WiN-u we Wrocławiu aż do swoje śmierci (został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, nieco ponad rok później).
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta, która o godz. 8.00 zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pod wezwaniem Świętej Elżbiety we Wrocławiu. Po niej wszystkie pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi, asystą honorową oraz orkiestrą wojskową wyruszą przez wrocławski Rynek na plac Wolności. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta zbiórka, która będzie przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości będzie odznaczenie medalami „Pro Patria” oraz „Pro bono Poloniae” osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej oraz w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, a także krzewieniu postaw patriotycznych wśród społeczności Dolnego Śląska. Medale wręczy minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– To jednak przede wszystkim święto naszych żołnierzy, niektórzy z nich odbiorą awanse na wyższe stopnie wojskowe. Będą też listy gratulacyjne oraz pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru wojskowego – podkreśla pułkownik Barański. – Otrzymają je wszyscy ci, którzy przyczynili się do rozwoju 16. Brygady, wyróżniali się w czasie szkolenia na poligonach czy w akcjach związanych z reagowaniem kryzysowym. W ten sposób podziękujemy im za służbę.
Dowódca 16 DBOT liczy na to, że do wspólnego, radosnego świętowania dołączą również inni Dolnoślązacy, którzy na co dzień nie mają z wojskiem wiele wspólnego.
– Każdy będzie mógł zobaczyć nasze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, którym się posługujemy, przyjrzeć się wojskowemu ceremoniałowi – zachęca pułkownik. – Można będzie dowiedzieć się od żołnierzy tego, jak wygląda służba terytorialsa, jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w nasze szeregi i jakie procedury należy przejść.
A tuż po uroczystości wszystkich tych, którzy przyjdą świętować wspólnie z żołnierzami 16 DBOT zapraszamy na wyborną, wojskową grochówkę.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.