Będzie podniośle, będzie uroczyście, ale też radośnie i... smacznie – w najbliższą niedzielę 26 marca żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą obchodzić swoje święto. Na placu Wolności we Wrocławiu zostaną wręczone odznaczenia osobom zasłużonym dla obronności naszego państwa i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Każdy, kto zechce świętować wspólnie z terytorialsami, będzie mógł przyjrzeć się ich uzbrojeniu i używanemu sprzętowi, a potem spróbować wybornej, żołnierskiej grochówki!

Pierwsze dni wiosny oznaczają dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady OT radosne świętowanie. Nie wynika to wszak z astronomii, ale jest związane z postacią patrona Brygady – podpułkownika Ludwika Marszałka, pseudonim „Zbroja”. Ten niezwykły człowiek 26 marca 1947 roku objął stanowisko szefa wrocławskiego oddziału organizacji Wolność i Niezawisłość.
– Dlatego właśnie tego dnia wszyscy dolnośląscy terytoralsi świętują i zachęcają mieszkańców całego regionu, by się przyłączyli do nas – mówi płk Artur Barański, dowódca 16 DBOT.
Ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” był ostatnim szefem WiN-u we Wrocławiu aż do swoje śmierci (został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, nieco ponad rok później).
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta, która o godz. 8.00 zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pod wezwaniem Świętej Elżbiety we Wrocławiu. Po niej wszystkie pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi, asystą honorową oraz orkiestrą wojskową wyruszą przez wrocławski Rynek na plac Wolności. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta zbiórka, która będzie przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości będzie odznaczenie medalami „Pro Patria” oraz „Pro bono Poloniae” osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej oraz w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, a także krzewieniu postaw patriotycznych wśród społeczności Dolnego Śląska. Medale wręczy minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– To jednak przede wszystkim święto naszych żołnierzy, niektórzy z nich odbiorą awanse na wyższe stopnie wojskowe. Będą też listy gratulacyjne oraz pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru wojskowego – podkreśla pułkownik Barański. – Otrzymają je wszyscy ci, którzy przyczynili się do rozwoju 16. Brygady, wyróżniali się w czasie szkolenia na poligonach czy w akcjach związanych z reagowaniem kryzysowym. W ten sposób podziękujemy im za służbę.
Dowódca 16 DBOT liczy na to, że do wspólnego, radosnego świętowania dołączą również inni Dolnoślązacy, którzy na co dzień nie mają z wojskiem wiele wspólnego.
– Każdy będzie mógł zobaczyć nasze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, którym się posługujemy, przyjrzeć się wojskowemu ceremoniałowi – zachęca pułkownik. – Można będzie dowiedzieć się od żołnierzy tego, jak wygląda służba terytorialsa, jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w nasze szeregi i jakie procedury należy przejść.
A tuż po uroczystości wszystkich tych, którzy przyjdą świętować wspólnie z żołnierzami 16 DBOT zapraszamy na wyborną, wojskową grochówkę.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także