Foto: wikiTrybunał Konstytucyjny rozpoznawał we wtorek, 14 lipca br., wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, którego zdaniem art. 129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym jest sprzeczny z Konstytucją. Przepis ten stanowi, że minister właściwy do spraw transportu w drodze rozporządzenia określi sposoby gromadzenia i udostępniania danych i obrazów kierowców przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Fotoradary ustawiane przy polskich drogach są obsługiwane przez ITD. Inspekcja przekazuje policji dane o kierowcach, którzy przekraczają prędkość, a na tej podstawie wystawiane są mandaty.
Wedle orzeczenia TK i przede wszystkim według konstytucji przetwarzanie danych osobowych musi być regulowane poprzez ustawę, nie zaś prze rozporządzenie.
TK podkreśla, że „rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu" oraz że w państwie prawa "nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw”.
Wejście w życie wyroku Trybunał Konstytucyjny odroczył na dziewięć miesięcy, żeby dać władzy czas na zmianę prawa. To znaczy, że do tego czasu kierowcy nie mogą kwestionować mandatów z fotoradarów, argumentując, że umożliwił to przepis sprzeczny z konstytucją.


Komentarze   

Kazper Permalink1 +1 Kazper
RE: Trybunał Konstytucyjny orzekł: Mandaty z fotoradarów niezgodne z konstytucją
Mandaty pobierane niezgodne z prawem powinny zostać zwrócone obywatelom!!!!! Czy w tym kraju w ogóle ktoś myśli jeszcze o obywatelach, bo Platforma Obywatelska raczej już nie. Pora na Kukiza
2015-07-15 16:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.