I Przegląd Piosenki Ludowej „Od Janka do Iwanka” jest już historią. Skąd w ogóle pomysł na to wydarzenie? Jak wyglądała jego organizacja od kuchni. Na ten i inne tematy rozmawialiśmy z kierownikiem zespołu „Złotokłose” z Gminy Kondratowice, Teresą Białkowską.

Kierownikiem zespołu jest Teresa BiałkowskaJak zrodziła się inicjatywa organizacji przeglądu muzyki ludowej w Kondratowicach ?
- Zaczęło się od zgłoszenia zespołu do Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. W nagrodę za zwycięstwo w plebiscycie, nagrałyśmy płytę pod koniec kwietnia zeszłego roku. Jako że na naszym terenie mieszkają ludzie, którzy pochodzą z całej przedwojennej Polski, to w piosenkach przekazywane są mądrości ludowe, wywodzące się z różnych zakątków kraju. Tam często przewijają się imiona Jan, Jasiek, Janek czy Iwanek. Wtedy pomyślałam, aby nazwać płytę „Od Janka do Iwanka”. Początkowo radio nie chciało się na to zgodzić, bo burzyło to, ich zdaniem, szatę graficzną. Na szczęście przekonałam odpowiednie osoby do swojego pomysłu. Wówczas pomyślałam, żeby pójść o krok dalej i zorganizować przegląd.

Jakie były dalsze kroki?
- Zwróciłam się z tym do ówczesnego wójta Wojciecha Bochnaka, który wyraził aprobatę. Pani Ala Masłowska-Burnos z Gminnego Ośrodka Kultury napisała projekt o dofinansowanie ze środków LGD Gromnik. Potem na stronie internetowej ogłosiliśmy nabór. Ja zajmowałam się rekrutacją poszczególnych zespołów. Decydowała data wpływu zgłoszenia. Później wysyłałam odpowiednie dokumenty do podpisu. GOK zajął się organizacją sceny, oświetlenia itp. Potem szukałam sponsorów. Tym, którzy nas wsparli, serdecznie dziękuję za pomoc. Koniec końców, przyjechało do nas aż 15 zespołów. Myślę, że to dobry wynik, jak na pierwszy raz.
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Fanka Permalink2 -2 Fanka
RE: Kulisy ludowego przeglądu
Pani Tereso, gratuluję tego pomysłu, od dłuższego czasu PIERWSZA impreza w Gminie !!!
2019-08-02 22:04 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +7 spajker
RE: Kulisy ludowego przeglądu
Od franka do iwanka.
Same Iwany w kondratowiccach.
2019-08-02 15:17 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.