Samorząd w Kondratowicach wznowił obrady po przerwie. Jak zwykle, poruszono kilka istotnych spraw dla mieszkańców. Była mowa o stawkach za wywóz śmieci, a także o Zakładzie Usług Komunalnych. Pod koniec doszło też do ciekawej wymiany zdań między wójtem a jednym z radnych.

XVIII Sesja Rady Gminy Kondratowice odbyła się wyjątkowo w Gminnym Ośrodku Kultury. W środowe popołudnie, 20 maja, na piętnastu radnych zjawiło się trzynastu. Oczywiście, ze względu na pandemię koronawirusa wszyscy siedzieli w maseczkach bądź w specjalnych przyłbicach.
Przewodniczący rady Henryk Muszyński na początku poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłych w ostatnich czasie osób zasłużonych dla lokalnej społeczności, Bolesława Stachowicza i kapitana Józefa Oleksiewicza.
Jedną z ważniejszych uchwał miało być ustalenie nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych. W tej sprawie głos zabrał wójt gminy Tomasz Gracz. - Proponuję zdjąć te punkty z porządku. Wpłynęło na to kilka kwestii. Była to między innymi kwota, jaką zaproponowała w przetargu jedna z firm - mówił wójt. Następnie oddał głos sekretarz gminy Annie Horodyskiej, która wyjaśniła szczegóły. - Kwota, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na przetarg związany z wywozem śmieci to 882 979 zł na okres 12 miesięcy. Wpłynęła jedna oferta firmy „Natura” i wynosiła 1 493 640 zł. Musieliśmy unieważnić przetarg, gdyż środki, które mieliśmy w budżecie, były niewystarczające na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Ogłosimy go, kiedy będziemy mieć uchwały ustalające nowe stawki. Proponujemy zdjęcie tych projektów z porządku obrad, gdyż chcemy przeanalizować udział przedsiębiorców w naszym procesie. Zdecydujemy czy ich wyłączyć, czy zostawić w systemie - zaznaczyła Horodyska.
Po chwili Muszyński zarządził głosowanie, a radni byli jednogłośnie „za”. Wójt podziękował za przyjęcie jego propozycji.
Potem naczelnik wydziału inwestycji Magdalena Karbownik przedstawiła program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie w gminy w 2020 roku. W tym wypadku rada też przyjęła projekt jednogłośnie.

Blisko nich powstaje spalarnia
Następnie uzupełniono radę społeczną Samorządowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Prusach. Do tej pory w jej skład wchodzili Małgorzata Krzesińska (przedstawiciel wójta) i Aleksander Skorupski (przedstawiciel wojewody). Zaproponowano kandydatury Teresy Białkowskiej, Patrycji Leśniak i Marcina Szczurowskiego, którzy od tego momentu współtworzą radę.
W dalszej kolejności przewodniczący odczytał apel do wojewody, w którym rada sprzeciwia się budowie spalarni śmieci w Przystroniu w gminie Łagiewniki. Jest to o tyle istotne, gdyż miejscowość ta znajduje się ledwie kilka kilometrów od granicy gminy Kondratowice.
Tekst ukazał się w 20 (1009) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Komentarze   

Obywatel Permalink1 +6 Obywatel
RE: Nie chcą budowy spalarni
Bardzo mnie cieszy, że rada sprzeciwia się budowie spalarni śmieci To proekologiczne myślenie wyjdzie nam wszystkim na zdrowie. Powiem dziękuję.
2020-06-09 09:14 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.