Znowu było gorąco na sesji w Kondratowicach. Ponownie nie obyło się bez przepychanek słownych oraz wzajemnych oskarżeń. Jedna z uchwał podjętych przez radę w istotny sposób wpłynie na gminne finanse.
We wtorek, 16 czerwca, przewodniczący Rady Gminy Kondratowice Henryk Muszyński rozpoczął XIX sesję. Z uwagi na to, że obrady trwały kilka godzin, skupimy się na najistotniejszych, naszym zdaniem, wątkach. Na pewno jednym z nich było wprowadzenie nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych. Dodatkowo, rada wyłączyła z systemu nieruchomości niezamieszkałe (przedsiębiorstwa), w których produkuje się odpady.
Sekretarz gminy Anna Horodyska przedstawiła projekt w sprawie ustalenia stawek (w skali miesiąca - red.). Proponowana opłata za odpady segregowane, to 30 zł od osoby w gospodarstwie domowym. W przypadku braku segregacji nakłada się karę 60 zł za osobę. - Wszystkie koszty, które powstają jeśli chodzi o odbieranie, transport, czy obsługę administracyjną, powinny się bilansować - mówiła sekretarz. Radna Małgorzata Krzesińska miała uwagi do pracy przewodniczącego rady Henryka Muszyńskiego
Zdaniem radnego Wiesława Skorupskiego, stawki te są za wysokie i zaproponował 25 zł od osoby. Wójt Tomasz Gracz wyjaśniał, iż 30 zł od osoby sprawi, że system ten się zbilansuje. - Możecie państwo ustalić nawet 10 zł. Ja proponuję konkretne wyliczenia, które wynikają z przetargu i z przepisów. Jeżeli państwo mają swoje wyliczenia, to prosiłbym radnego Skorupskiego, aby je przedstawił - powiedział Gracz.
- Ja mówiłem, żeby uszczelniać system (ściągania opłat - red.). Nikt nam nie mówił, że w poprzednich latach dopłacano do śmieci. Dopiero teraz słyszymy, że przez ostatnie cztery lata wyszły dopłaty - podkreślił radny Skorupski. Radna Teresa Białkowska stwierdziła, że nie jest łatwo podjąć decyzję o znacznej podwyżce, jednak uważa, że trzeba trzymać się przedstawionych wyliczeń. Jej zdaniem, obniżając teraz te stawki, w przyszłości mieszkańcy zapłacą o wiele więcej.
- To nie jest tak, że możemy wejść do domu i zapytać sołtysa, ile osób w danym gospodarstwie zamieszkuje. Jak mamy taką wiedzę, to wzywamy do ponownego złożenia deklaracji. Nie zgodzę się z panem Skorupskim, że pracownicy urzędu nic nie robią w tym kierunku. (…) Ściągamy te zaległości, ale czasem jest tak, że sam komornik nie ma z czego ściągnąć i wtenczas ten dług się generuje. Ani pracownicy, ani gmina nie mają na to wpływu - podsumował wójt.
Następnie ogłoszono krótką przerwę, po której radny Skorupski zaproponował stawkę 26 zł na osobę i karę za brak segregacji w wysokości 52 zł/osoba.
Radna Małgorzata Krzesińska spytała, czy po takich zmianach system zbilansuje się. - Ja teraz tak dokładnie nie mogę tego policzyć. Ja widzę w procentach, jakie podwyżki nam się tutaj deklaruje i tego. (...) Koszty paliwa, ani nie wzrosły w tym czasie. Wręcz przeciwnie. Wszystko tanieje, a my o sto procent chcemy podnieść wywóz - odpowiedział Skorupski.
Wójt Gracz stwierdził, że jeżeli rada obniży zaproponowane przez gminę stawki, to system się „nie domknie”. Wpierw radni głosowali nad pierwszą propozycją, a mianowicie opłatą śmieciową w wysokości 30 zł/osoba (przy ewentualnej karze 60 zł/osoba). Poparło ją 6 radnych, a 8 radnych z klubu „Nasza Gmina, Nasz Dom” było przeciw.
Potem głosowano pomysł radnego Skorupskiego (26 zł/osoba przy karze 52 zł/osoba). Tutaj 8 radnych z klubu NGND było za, a 6 pozostałych radnych przeciwko. Wskutek tego rada zaakceptowała stawkę zaproponowaną przez radnego Skorupskiego.
Tekst ukazał się w 24 (1013) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.


Komentarze   

Zepp Permalink17 +6 Zepp
śmieci
Cytuję Obak:
Cytuję Bond:
Wójt do BANI, RADNI do BANI. Nic innego nie potrafię tylko stawki na wodę i ŚMIECI podwyższać. Zresztą niema co się dziwic,całe te Kondratowice to "PO".Człowiek się nie liczy.

Dlatego niech ludzie ich przepedza jak przyjdą wybory, na cztery wiatry. Bo tu dalej komuna i kolesiostwo.


Zgadzam się w 100%.Gmina Kondratowice to jedna wielka KLIKA Platformy.Tak rządzą jak w Warszawie,szambo leci do Wisły a oni mówią ze się nic niestała.A tak nawiasem to słyszałem że 90,0% mieszkańców Kondratowic to Platforma,to niech im teraz szambo wybija BRAWO.
2020-07-19 11:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Zepp Permalink16 +3 Zepp
śmieci
Brawo Panie Tomaszku,Brawo Radni,i znowu ceny za śmieci idą do GÓRY!!!!!.Gmina tonie w długach nie dajecie sobie rady!!!.Tomuś twierdzi ze jest bez partyjny a Trzaskowskiego ma zawieszonego na ogrodzeniu,mało to bierze swoje córki na spotkanie do Strzelina z Trzaskowskim. Widać ze ideologia LGBT Pedałów i Homo mu się spodobała. Wójt i Radni absolutnie nie nadają SIĘ !!!!.
2020-07-19 11:37 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink15 +4 dst
tylko delikatny sklep i nic więcej
DINO blokowane przez deliktany sklep, lobby budowane przez panią na razie skutecznie, po co ludzie mają taniej kupować w DINO? w Łagiewnikach biznes padł, ludzie poszli gdzie taniej tutaj rokowania takie same, więc akcja ruszyła. Ponoć radnych z opozycji już przekonała, witam w Taplarach!
2020-07-15 10:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Marcin D. Permalink14 +3 Marcin D.
RE: Kontrowersje wokół stawek za śmieci
Kiedy bedzie DINO w Kondratowicach?
2020-07-14 22:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Obak Permalink13 +10 Obak
RE: Kontrowersje wokół stawek za śmieci
Cytuję Bond:
Wójt do BANI, RADNI do BANI. Nic innego nie potrafię tylko stawki na wodę i ŚMIECI podwyższać. Zresztą niema co się dziwic,całe te Kondratowice to "PO".Człowiek się nie liczy.

Dlatego niech ludzie ich przepedza jak przyjdą wybory, na cztery wiatry. Bo tu dalej komuna i kolesiostwo.
2020-07-12 10:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Bond Permalink12 +15 Bond
Śmieci
Wójt do BANI, RADNI do BANI. Nic innego nie potrafię tylko stawki na wodę i ŚMIECI podwyższać. Zresztą niema co się dziwic,całe te Kondratowice to "PO".Człowiek się nie liczy.
2020-07-10 20:52 Cytować Zgłoś administratorowi
#potrzaskany Permalink11 +17 #potrzaskany
RE: Kontrowersje wokół stawek za śmieci
Cytuję dzielimy się?:
Może niech Pan Płosz… z Prus udokumentuje co ile wzrosło, że aż o tyle podniósł stawki za wywóz śmieci. Jeszcze miesiąc temu w przetargu była mniejsza suma. W przeciągu miesiąca wzrosła ponownie i to o bardzo dużą kwotę. Czyżby poczucie monopolu? Narzucanie niewyobrażalnych kwot bo nikt inny nie startuje w przetargu? Nie wstyd Panu? Już nie wspomnę jak to wygląda z boku Panie TG…bo jakoś bardzo skory jest Pan do tego wzrostu stawek…

Niestety jeśli jedna firma bierze udział w przetargu to wiedząc, że i tak gmina nadal będzie musiała realizować obowiązek wywozu śmieci z posesji może podnieść cenę bo nie ma konkurencji a gmina i tak będzie musiała tą cenę łyknąć dostosowując się do przeliczonej stawki i niestety my za to zapłacimy.
2020-07-10 09:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink10 +3 Gość
Śmieci tańsze gdzie?
wgospodarce.pl/.../...
2020-07-10 08:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Reis Permalink8 +1 Reis
????
Cytuję Zepp:
Głosujcie nadal na Tomasza Gracz to zobaczycie jakie stawki będą za Śmieci. On doprowadzi całą gminę do RUINY!!!!.

Wczoraj jeden gosc powiedział że przy stadionie bedzie budowany kurnik ?
Kto pozwolił na taką fermę ?
2020-07-09 19:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.