Mocne argumenty miały strony sporu. Stanęło jednak na tym, że uchybienia nie są tak duże. Jak głosowanie nad wykonaniem budżetu gminy przez wójta wpłynie na współpracę z radnymi?
W poprzednim wydaniu „Słowa Regionu” przedstawiliśmy przebieg ostatniej sesji kondratowickiego samorządu. Z uwagi na fakt, że sesja trwała ponad cztery godziny ograniczyliśmy się do wydarzeń związanych z raportem o stanie gminy i głosowaniem nad wotum zaufania. Przypomnijmy, że radni nie udzielili wójtowi Tomaszowi Graczowi wotum zaufania. W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych, z których za głosowało 7, przeciw było 2, a 5 wstrzymało się. Żeby rada udzieliła wotum zaufania, wójt potrzebował 8 głosów za.
Kolejne głosowanie dotyczyło udzielenia wójtowi absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2019 r. Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie poprzedziło odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) we Wrocławiu i stanowiska komisji rewizyjnej rady w tej sprawie. Następnie do zarzutów sformułowanych przez komisję rewizyjną odniósł się wójt, a radni dyskutowali o sposobach poprawy sytuacji finansowej gminy.

Zalecenia RIO
Kontrola wykonania budżetu za ubiegły rok wykazała nieprawidłowości, co jednak nie wpłynęło na ogólną ocenę działalności wójta. Opinia była pozytywna z 16 zaleceniami. Skład orzekający wskazał jednak, że „ocena realizacji budżetu pod względem celowości i gospodarności należy do wyłącznej właściwości organu stanowiącego (rady – red.)”. I ta ocena stała się przedmiotem sporu radnych. Dla części radnych uchybienia były na tyle istotne, żeby głosować przeciw udzieleniu absolutorium, (takie było również stanowisko komisji rewizyjnej), a dla innych nie.
Tekst ukazał się w 35 (1024) wydaniu "Słowa Regionu". Cały wywiad przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

Czadoman Permalink6 +1 Czadoman
Sadowice
Wójcie zima w pełni a sadowice za[censored] śniegiem średniowiecze ta gmina
2021-01-06 15:37 Cytować Zgłoś administratorowi
Nikoś Permalink5 +13 Nikoś
RE: Przyszłość wójta w rękach rady?
Cytuję Preston:
@Nic dodać nic ująć
2020-10-01 21:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Preston Permalink4 +15 Preston
@
@
2020-10-01 16:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Eskobar Permalink3 +26 Eskobar
RE: Przyszłość wójta w rękach rady?
Pan Wojt sprasza juz bliskich kolegow swojego ojca zeby buczeli na sesjach....faktycznie Ci ludzie maja autorytet. :lol:
2020-09-30 19:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Zepp Permalink2 +15 Zepp
Wójt i Radni są do BANI !!!!
Wójt i Radni nic kompletnie nie robię dla mieszkańców. Patrzą tylko swoich interesów.
2020-09-21 09:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink1 +18 Gość
RIO
Zagmatwane to wszystko. Na stronach bip RIO we Wrocławiu podane są wyniki wszystkich kontroli gospodarki finansowej ( kontrola kompleksowa ) i opinie dotyczące sprawozdań o stanie gmin oraz opinie o wykonaniu budżetu za określony rok. W opinii o wykonaniu budżetu Gminy Kondratowice nie ma 16 zaleceń RIO, owszem jest 16 zaleceń ale są to zalecenia pokontrolne gospodarki finansowej Gminy Kondratowice z ostatnich 2 lat. Ta kontrola trwała od kwietnia do czerwca br.
2020-09-19 07:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.