Stocznia Gdańska. Lech Wałęsa rozdaje autografy podczas strajku w sierpniu 1980 roku. Foto: wikipedia
Stocznia Gdańska. Lech Wałęsa rozdaje autografy podczas strajku w sierpniu 1980 roku. Foto: wikipedia
Według IPN teczki „Bolka” są autentyczne i dotyczą Lecha Wałęsy. Ekspertyzy grafologów przygotował krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych. Temat donosów poróżnił Polaków. Co o tym myślą mieszkańcy Strzelina?
Biegli z IPN stwierdzili, że pismo Bolka jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy. Odnaleziono między innymi siedemnaście donosów na kolegów z pracy z pokwitowaniem odbioru pieniędzy od funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Według Andrzeja Pozorskiego szefa pionu śledczego IPN opinia w tej sprawie jest kompleksowa, jasna i spójna, a wnioski są jednoznaczne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Eksperci badali dokumenty znalezione w domu generała Czesława Kiszczaka. W teczce znajdowało się m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: „Lech Wałęsa Bolek”.
- IPN zlecił ekspertyzy z dziedziny pisma porównawczego, gdy w kwietniu 2016 Lech Wałęsa zanegował autentyczność okazanych mu dokumentów. Biegli krakowskiego instytutu prowadzili badania z dziedziny pisma porównawczego od maja 2016 roku – poinformował na konferencji w IPN Andrzej Pozorski.
Informacja wywołała burzę w mediach. Wielu polityków, m.in. z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL-u murem stanęło za byłym prezydentem. Suchej nitki na „Bolku” nie pozostawia PiS, Kukiz’ 15 i NSZZ Solidarność. Co o tej sprawie sądzą mieszkańcy Strzelina, pani burmistrz i działacz PiS.
Janina Brzyska, emerytka ze Strzelina:
Janina Brzyska, emerytka ze Strzelina:
Zamiast czepiać się Wałęsy, niech rząd zastanowi się nad swoimi decyzjami. Program 500 plus, mieszkania plus, żłobki plus – przecież z tego korzysta sama patologia. Proszę spojrzeć na tych ludzi: piją, chleją, balują. Nie jest udowodnione, że kwity na Wałęsę są prawdziwe. W dzisiejszych czasach można wszystko powiedzieć i podważyć. Rządzi PiS i oni robią tak, aby dla nich było dobrze. Osobiście uważam, że Wałęsę należy zostawić w spokoju. To jest historia i do niej nie wracajmy. Róbmy tak, aby w Polsce było dobrze nam i naszym pokoleniom. Kogo jeszcze PiS chce się czepiać? Do Hitlera będą wracać?
Edward, emeryt
Edward, emeryt:
Wałęsę należy ukarać. To człowiek, który rozwalił cały kraj. Na bruku wylądowało tysiące ludzi z likwidowanych pegeerów i zakładów pracy. To człowiek, którego powinien ukarać Trybunał. Dlaczego? „Bolek” jak był prezydentem, wiedział o wszystkich nieprawidłowościach, które dzieją się w kraju. Nie zrobił kompletnie nic. Powinien za to surowo odpowiedzieć. Największą kpiną są jego bezczelne kłamstwa i tłumaczenia.
Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina
Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina:
Nie śledzę w mediach szczegółowych informacji odnośnie byłego prezydenta. Z tego co wiem, mogą istnieć różne opinie grafologów. Dla mnie sprawa jest dziwna. Dokumenty Wałęsy nagle wypłynęły z domu Kiszczaka. Tak czy inaczej prezydent został już publicznie oskarżony, napiętnowany – u mnie budzi to skrajne emocje. Społeczeństwo mocno jest w tym temacie podzielone. Jedni twierdzą, że to zdrajca,a inni, że bohater. Myślę, że prawdę rozstrzygnie historia. Pewne jest, że Wałęsa ma zasługi dla przemian, które nastąpiły pod koniec lat 80. To nasza historia. Jestem daleka od tego, aby bazując na przekazach medialnych, wydać wyrok w tej sprawie. Należy jeszcze poczekać...

Adam Leoszkiewicz, mieszkaniec Strzelina i członek PiS:
Uważam, że dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, iż Wałęsa współpracował z SB. Jego współpraca została udowodniona. Niestety, sam Wałęsa nie miał odwagi, aby się do tego przyznać. Myślę, że wysoce prawdopodobne jest, iż jego działalność, jako prezydenta, mogła podlegać wpływom byłych służb specjalnych, które przecież miały na niego „haki”.
Wałęsa, człowiek o przeciętnej inteligencji, stanął na czele ogromnego ruchu „Solidarność”, lecz moim zdaniem nie sprostał wyzwaniom. Dzisiaj jasne jest już, że „Magdalenka” była układem z komunistami, niektórzy mówią nawet o zdradzie wartości „Solidarności”. Wałęsa jest postacią tragiczną, która nie potrafiła poradzić sobie ze swoją przeszłością, bo nie radzi sobie nawet z teraźniejszością.
Trzeba przyznać, że jest rozpoznawalny na świecie jako Polak, jednak , moim zdaniem, nie jest to wyłącznie jego zasługa.
Dzisiaj biorą go na sztandary partie opozycyjne, broni go Adam Michnik a ja jednak uważam, że jest to tylko trend polityczny, Wałęsa jest im po prostu potrzebny do osiągnięcia swoich celów politycznych.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Abi
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
A jaki to ma wpływ na region strzeliński?Chyba, że chodzi o "Dziel i rządź".
0
Gravatar
Yti
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
W 1992 roku Pan Wałęsa się przyznał do współpracy ale potem się z tego oświadczenia się wycofał. Niestety ten epizod ze współpracą mógł być wykorzystywany do prób wpływania być może na decyzje ówczesneg o prezydenta Wałęsę. Efekt był taki, że na koniec kadencji miał nikłe poparcie wyborców. Niestety jego wypowiedzi o pałowaniu Solidarności i tym podobne nie wpływają na jego prestiż.
0
Gravatar
Marlena
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Oczywistym jest to że Wałęsa jest postacią historyczna, lecz bardziej negatywną niż pozytywną.Naiwni albo głupcy myślą że to on obalił komunę, to ona sama siebie obaliła, on był tylko marionetką która zapewniła miękkie lądowanie komuchom i cwaniakom którzy dorobili się na przemianach kosztem państwa i kosztem zwykłych ludzi, sami ustalili zasady i prawo z których nadal korzystają.Nikt mi nie powie że jeden zwykły chłop (a nawet kilku) wykiwał/o wielu wysoko wyszkolonych i doświadczonych oficerów aparatu bezpieczeństwa, każdy kto miał z nimi kontakt (nie ważne z której strony) wie dobrze co to za ludzie i że w ogóle nie przypominają tępych ubeków z lat 40-50 którzy tylko brutalnością i przemocą osiągali swój cel.
0
Gravatar
nina
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
patriota powiedziała :
Ciekawe co robili dziennikarze Słowa Regionu w tamtych czasach .Dzisiaj mają czelnosc poddać ikonę naszych czasów pod hejt .Chyba mają od górny zarządzenie.
Co niektórzy z nas lubią i chcą być oszukiwani,ikon ą dla KOD jest Kijowski,który kradnie z puszek i oszukuje własne dzieci i budżet bo my wszyscy płacimy na fundusz alimentacyjny! Jego wyznawcy są agresywni, wulgarni,krzykl iwi i bronią "MATEUSZA" jak niepodległości. Powód mają jeden bo nienawidzą Kaczyńskiego.Wielu z nich nawet nie wie co to jest KOnstytucja a wolność to dla nich samowola(nieste ty).

0
Gravatar
Jony
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Dla mnie bohaterem tamtych czasów jest Anna Walentynowicz. Warto posłuchać co mówiła o Wałęsie.
0
Gravatar
tw
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
patriota powiedziała :
Ciekawe co robili dziennikarze Słowa Regionu w tamtych czasach .Dzisiaj mają czelnosc poddać ikonę naszych czasów pod hejt .Chyba mają od górny zarządzenie.
Ikonę naszych czasów? Za takie ikony to ja dziękuję...

0
Gravatar
dex
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Podobno TW Bolek na polecenie Kiszczaka wyłączył rejestratory jazdy w rządowych limuzynach w Oświęcimiu. Teraz IPN będzie musiał ustalać ich prędkość w momencie wylądowania na drzewie.
0
Gravatar
Emeryt PKS
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Dla płk. Mazguły stan wojenny to wydarzenie kulturalne. Dla mnie takie wypowiedzi to przejaw zakłamywania historii.
0
Gravatar
patriota
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Ciekawe co robili dziennikarze Słowa Regionu w tamtych czasach .Dzisiaj mają czelnosc poddać ikonę naszych czasów pod hejt .Chyba mają od górny zarządzenie.
0
Gravatar
Emeryt PKS
RE: Dla jednych bohater, dla innych zdrajca
Dziwię się niektórym opinią oj bardzo się dziwię.
0

Przeczytaj także