Dziś I tura wyborów prezydenckich. O czym należy wiedzieć, decydując się na oddanie głosu w wyborach? Sprawdźmy, co należy zrobić, żeby nasz głos był ważny.
Każde wybory słusznie nazywamy świętem demokracji. W tych najbliższych zdecydujemy, kto przez najbliższych pięć lat będzie prezydentem, czyli najważniejszą osobą w państwie. Wybierając się do lokalu wyborczego lub decydując się na głosowanie korespondencyjne, należy pamiętać o kilku zasadach. Bo chodzi przecież o to, żeby nasz głos był ważny.

Jak (bezpiecznie) głosować?
Zanim jednak o regułach ważności głosu, kilka uwag o bezpieczeństwie głosowania. Sprawę tę reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Zdrowia. Członkowie komisji wyborczych wyposażeni będą w jednorazowe rękawice ochronne, maseczki medyczne i/lub przyłbice. Ponadto będą mieli do dyspozycji płyn do dezynfekcji rąk. Przy wejściu do lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk, z którego mogą skorzystać wyborcy. Klamki, urny, blaty stołów, włączniki światła i inne przedmioty lub powierzchnie, które mogły być dotykane przez wyborców, są systematycznie dezynfekowane, przed przystąpieniem członków komisji do pracy oraz co najmniej sześć razy w czasie trwania głosowania. Lokal wyborczy jest wietrzony co godzinę przez 10 minut. Tam, gdzie zainstalowane są wentylatory, zalecane jest korzystanie z nich przez cały czas pracy komisji.
Stanowiska do głosowania są wyznaczone tak, żeby zachowana była odległość min. 1,5 m między nimi, a blaty stołów będą „gołe”,... bez obrusów mogących wchłaniać wilgoć. Ponadto w lokalu wyborczym jednocześnie może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 lokalu wyborczego. Na miejscu można skorzystać z długopisów przygotowanych przez komisje, ale będzie można również przyjść ze swoim. Pamiętajmy również o maseczkach. Lokal wyborczy to przestrzeń publiczna, gdzie obowiązkowo należy zasłaniać nos i usta.

Jak (skutecznie) głosować?
Wybierając się do lokalu wyborczego, z reguły już wiemy, na kogo oddamy głos. Zdarza się, że tę ostateczną decyzję podejmujemy w ostatniej chwili, tuż przed wrzuceniem karty do urny. W obu przypadkach warto zadbać o to, żeby nasz głos był WAŻNY! Zasada jest prosta. Po odebraniu karty, a przed wrzuceniem jej do urny wyborczej, należy postawić znak X obok nazwiska naszego kandydata. Taką instrukcję znajdziemy również na karcie do głosowania. Nieważne będą głosy, karty do głosowania, na których znajdzie się więcej niż jeden znak X lub nie zaznaczymy nikogo.
I jeszcze jedna ważna uwaga. Udając się do lokalu wyborczego, zabieramy ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Dokument musi być ze zdjęciem, ale niekoniecznie ma to być dowód osobisty. Może to być np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka lub legitymacja szkolna. Dokument wystarczy okazać.
A na kogo głosować? To, oczywiście, jest wolnym wyborem każdego z nas. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy na koniec, że 28 czerwca br. (niedziela) lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00.Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.