W internecie można znaleźć zarobki osób zarządzających naszymi gminami
Zarobki osób publicznych są jawne. Są jednak tacy, których majątek interesuje nas bardziej. Sprawdziliśmy czyje oświadczenia majątkowe najczęściej sprawdzają internauci.
Do złożenia oświadczenia majątkowego obowiązany jest w gminie: radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz, skarbnik, kierownik jednostki organizacyjnej, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną. Prawo zobowiązuje też w powiecie: radnych i członków zarządu, sekretarzy, skarbników, kierowników jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające i członków organu zarządzającego powiatową osobą prawną. Następnie takie oświadczenia są publikowane na stronach Biuletynów Informacji Publicznej, skąd można je pobrać i sprawdzić zarobki interesujących nas osób. Termin ich składania za rok 2019 został przedłużony ze względu na epidemię koronawirusa. W sieci można znaleźć za to oświadczenia za 2018 rok. Obok nich znajduje się informacja dotycząca ilości pobrań. Sprawdzamy, czyich zarobków szukają najczęściej internauci.
Na początek „na tapetę” bierzemy gminę Strzelin. Wydawać by się mogło, że najchętniej sprawdzane są zarobki burmistrz Doroty Pawnuk. I tak rzeczywiście jest. Jej oświadczenie złożone w związku z objęciem stanowiska pobrano 255 razy. Niewiele mniej, bo 244 pobrań, zaliczył dyrektor Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie Norbert Raba. Na trzecim miejscu znalazł się przewodniczący Rady Miejskiej Strzelina Ireneusz Szałajko z 155 ściągnięciami.
Z BIP-u gminy Wiązów dowiedzieliśmy, że najchętniej sprawdzano majątek burmistrza Jerzego Krochmalnego, bo 68 razy. Nieco mniej, bo 63 kliknięcia znalazły się na koncie sekretarz gminy Agnieszki Puzyniak. Chętnie sprawdzano też ile zarabia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiązowie Magdalena Krupa, bo 41 razy.
Tekst ukazał się w 26 (1015) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Gość
BIP
Radni, wójtowie i inni włodarze samorządów terytorialnych oraz kierownicy jednostek gminnych i osoby wydające decyzje administracyjne i tak mają szczęście, że US patrzy "przez palce" na ich oświadczenia majątkowe ( np środki pieniężne większość pisze - nie dotyczy! ), za to chętnie wymieniają ewentualne kredyty. Zdarzają się też tacy, którzy w punkcie dotyczącym wynagrodzeń zostawiają puste miejsce. Zapewne US zmusza te osoby do złożenia korekty, ale w BIP urzędu UMiG, powiatu czy gminy tej korekty nie ma. Inna rzecz to nagminne łamanie obowiązkowych terminów zamieszczania oświadczeń majątkowych! Za BIP w samorządach odpowiada prezydent, burmistrz, wójt, marszałek, starosta.
0

Przeczytaj także