Sezon na grzyby i leśne wędrówki trwa. Udając się do lasu, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że stracimy orientację i zabłądzimy. Jak wówczas wyznaczyć kierunki świata i zdecydować, w którą stronę iść, gdy nie mamy pojęcia, gdzie się znajdujemy?
Kierunków świata nie powinno określać się na podstawie mchu. Ten popularny i nauczany w szkole sposób nie jest pewny. Mech bowiem nie zawsze rośnie po północnej stronie drzewa. W rzeczywistości może porastać je z każdej strony. Istnieje jednak inna, skuteczniejsza metoda wyznaczania kierunków w lesie. Lasy Państwowe są podzielone na oddziały leśne, które najczęściej mają kształt prostokąta. Jedynie w górach mają inne kształty, które są dopasowane do ukształtowania terenu. Każdy oddział ma swój numer, który zapisany jest na słupku oddziałowym. Najlepszym i najprostszym sposobem wyznaczenia kierunków świata jest odnalezienie tych niewysokich, granitowych słupków, które znajdują się przeważnie w narożnikach leśnych dróg. – Jego ułożenie nie jest przypadkowe...
Więcej w wydaniu papierowym.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.