Coraz więcej pieniędzy będzie dzielone na szczeblu rządowym. Samorządowcy z powiatów, miast i wiosek będą musieli „aplikować” do Warszawy o przyznanie środków. Tych, które jeszcze w tym roku „ustawowo” wpływały do budżetów.
Portale społecznościowe mają do do siebie, że umieszczane tam wpisy inspirują innych. Tak było również w tym przypadku. Trafiliśmy na profilu Małgorzaty Wójcik, osoby znanej z wrażliwości na kwestie społeczne, na wpis i odesłanie do jednej ze stron internetowych. Wpis zrobił na nas duże wrażenie i dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej.
Pani Małgorzata zamieściła na swoim profilu informację ze strony www.natwojkoszt.pl. Znajdujący się tam kalkulator pozwala obliczyć, ile poszczególne gminy lub miasta stracą na tzw. Polskim Ładzie. Przypomnimy, że Polski Ład (PŁ) jest programem społecznym i finansowym rządzącej w Polsce Zjednoczonej Prawicy.
Punktem wyjścia dla obliczeń były dostępne dane makroekonomiczne, jakie znalazły się u podstaw Polskiego Ładu. Jednym z parametrów jest spadek dochodów gmin i miast z tytułu podatku PIT. Rządowy Zespół ds. Oceny Skutków Regulacji ocenił, że w 2022 roku samorządy dostaną z tego tytułu środki o 26,8% niższe niż w bieżącym roku. Do spadku wpływów samorządów w wyniku wprowadzenia PŁ odniosły się również Związek Miast Polskich (ZMP), Unia Metropolii Polskich (UMP) i znana amerykańska agencja ratingowa Ficht Ratings. Zanim jednak powiemy o zagrożeniach, jakie może spowodować wprowadzenie PŁ, kilka liczb.
Biorąc za punkt wyjścia oficjalne prognozy spadku wpływów z podatku PIT, potwierdzone również przez ZMP i UMP, budżety naszych gmin będą niższe o ok. 10 mln zł. W naszym powiecie największy spadek zanotuje gmina Strzelin – prawie 6 mln zł. Na drugim miejscu w rankingu „poszkodowanych” znalazł się Wiązów z nieco ponad 1,2 mln zł. Wśród gmin wiejskich najbardziej stratny będzie Borów – nieco ponad 1,1 mln zł, Przeworno – prawie 850 tys. zł i Kondratowice – ok. 700 tys. zł.
Tekst ukazał się w nr 42 (1081) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

cześ Permalink6 0 cześ
RE: Prawie 10 mln zł mniej w budżetach
Cytuję DOA:
Bardzo dobrze, przestaną samorządy budować nierentowne baseny, fontanny, pałace.

Tak było za komuny że kacyk z Warszawy decydował o wszystki
2021-11-16 14:14 Cytować Zgłoś administratorowi
DOA Permalink5 0 DOA
Brawo
Bardzo dobrze, przestaną samorządy budować nierentowne baseny, fontanny, pałace.
2021-11-15 19:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Mariusz konieczny Permalink4 +2 Mariusz konieczny
Taaa
Polski Nieład Kaczorka
2021-11-14 06:36 Cytować Zgłoś administratorowi
PZPRawica Permalink3 +1 PZPRawica
RE: Prawie 10 mln zł mniej w budżetach
Następne będzie wprowadzenie Komisarzy PZPRawicy nadzorujących wykonywanie dekretów i zarządzeń wierchuszki.
2021-11-13 18:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink2 +6 Cześ
RE: Prawie 10 mln zł mniej w budżetach
Nowy wał wam bokiem wyjdzie!!!
2021-11-13 14:42 Cytować Zgłoś administratorowi
. Permalink1 +6 .
RE: Prawie 10 mln zł mniej w budżetach
Jak samorządy dostaną po kieszeni to skończą się lokalne inwestycje i wiele innych rzeczy, idąc dalej lokalni przedsiębiorcy też na tym stracą, zmniejszą zatrudnienie i wynagrodzenia pracowników, mniejsze wynagrodzenia i większe bezrobocie, to mniej pieniędzy dla sklepikarzy, fryzjerów, mechaników itp.
Spirala się będzie nakręcać, aż będzie tak jak w latach 90, bieda, bieda, bieda, a to tylko dlatego że jeden oszołom, chce mieć władzę absolutną, a solą w oku są samorządy.
2021-11-12 22:11 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.