Opieka nad chorym dzieckiem lub dorosłym wymaga czasami obecności przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jak zadbać o własne siły, żeby móc pomagać? Pomoc można znaleźć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Niepełnosprawność to wyzwanie nie tylko dla osoby chorej. W opiekę zaangażowani są lekarze, pielęgniarki, terapeuci i przede wszystkim najbliżsi. - Kiedy rodzi się dziecko niepełnosprawne, rodzice często stają przed trudnym wyborem – powiedziała Agnieszka Tekiela, dyrektorka PCPR w Strzelinie. - Często zapada wtedy decyzja, że któreś z rodziców rezygnuje z pracy zawodowej by, całe swoje życie podporządkować opiece i rehabilitacji dziecka. W naszym powiecie mieszkają dzieci, które wymagają stałej obecności opiekuna. Miłość rodzicielska jest silną motywacją do tego, żeby tak właśnie zachować się. Jednak po pewnym czasie pojawia się zmęczenie. Permanentny brak czasu dla siebie, na załatwianie bieżących spraw może wywołać przygnębienie i poczucie bezsilności. Jeżeli na dodatek brakuje osoby, która na kilka godzin zajęłaby się niepełnosprawnym dzieckiem, to dla dobra dziecka i swojego trzeba szukać pomocy poza rodziną – wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Chwila wytchnienia
- Jak uzyskać taką pomoc? Od lutego br., osobiście lub telefonicznie, można się zgłosić i opisać sytuację osoby niepełnosprawnej – powiedziała dyrektor Tekiela. Pomoc, jaką będzie można uzyskać, to kilkugodzinna wizyta opiekuna, który zajmie się osobą niepełnosprawną. - Trzeba podkreślić, że do programu kwalifikują się osoby dorosłe z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, w którym zaznaczone jest, iż wymagają stałej pomocy innej osoby. Pomocą bowiem otoczone będą te osoby, które nie mogą samodzielnie funkcjonować. Ważne jest to, że opiekun przyjedzie do domu. Pomoc udzielona będzie w miejscu znanym osobie niepełnosprawnej, w którym czuje się dobrze i bezpiecznie. Rodzic lub inny członek rodziny będzie miał wtedy do dyspozycji dla siebie kilka godzin (w tygodniu – red.) na odpoczynek, regenerację, wyjście na spotkanie, takie wytchnienie od codziennych obowiązków…, aby potem z nową energią wrócić do swojego podopiecznego. Ostatnio mama dorosłego już syna niepełnosprawnego zapytała z niedowierzaniem: I będę miała czas TYLKO dla siebie? Tak, to będzie czas dla pani – wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Zainteresowanych zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Kamiennej 10 w Strzelinie (tel. 71 392 37 36). Pracownik wysłucha każdego opiekuna, wyjaśni i pokieruje jak uzyskać pomoc wytchnieniową.
Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że Starostwo Powiatowe w Strzelinie pozyskało na ten cel prawie 120 tys. zł. Środki pochodzą z Funduszu Solidarnościowego zł, a program nazwano „Opieka wytchnieniowa”.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.