Asp. Joanna Demska opowiedziała o tym, co zrobić, kiedy zaginie bliska nam osoba
Zaginięcie bliskiej osoby to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń. Od początku roku w powiecie strzelińskim było ich 31. Wciąż pokutuje wiele mitów, dotyczących zaginięć. Co zrobić, kiedy czyjaś nieobecność może być skutkiem tragicznego zdarzenia?
Najpopularniejszy mit, dotyczący zaginięć, mówi o tym, że musi minąć co najmniej 24 godziny od ostatniego kontaktu z daną osobą, aby móc zgłosić jej zaginięcie. To, oczywiście, nieprawda. Zaginięcie należy zgłosić jak najszybciej, kiedy tylko zaczynamy mieć uzasadnione obawy, że nieobecność bliskiej nam osoby może być związana z tragicznym dla niej wydarzeniem, a nasze próby jej odnalezienia nie przyniosły rezultatu. Trzeba podkreślić, że ludzie giną bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy status społeczny. Zaginięcia różnią się między sobą. Część z nich to efekt świadomej decyzji, wynik różnego rodzaju wypadków losowych czy typowe zaginięcia, np. osób starszych, które mają problemy z pamięcią. Zdarza się także, że osoba zaginiona pada ofiarą przestępstwa.
Każde zaginięcie powinno zostać zgłoszone na policję. – Rozróżniamy trzy kategorie osób zaginionych – wyjaśnia asp. Joanna Demska. – Niezależnie od niej, policja podejmuje działania poszukiwawcze niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia mają one charakter natychmiastowy. Wykorzystuje się wtedy wszystkie możliwe siły i środki, aby odnaleźć zaginioną osobę, a w jednostce stawiają się nawet ci funkcjonariusze, którzy tego dnia mają wolne. W zależności od sytuacji pomagają nam strażacy, strażacy ochotnicy. Wykorzystujemy także noktowizory, psy służbowe, często także śmigłowce. Niestety, czas nie działa na naszą korzyść, więc ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić zaginięcie, abyśmy my mogli podjąć działania poszukiwawcze – dodaje nasza rozmówczyni.
Na ten temat pisaliśmy w 46 (1134) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały wywiad przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także