Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzelińskiNiewątpliwie najważniejszy problem, z jakim boryka się nasz powiat, to sytuacja w szpitalu. Życie nie toleruje jednak pustki i trzeba zajmować się, rozwiązywać również inne problemy. I o tym rozmawialiśmy z Aleksandrem Ziółkowskim.

Aura sprzyja nam. Oczywiście, jeżeli mamy na myśli stosunkowo wysoką temperaturę jak na tę porę roku i symboliczne wręcz opady śniegu. Ile już kosztowała nas zima?
- Tej zimy Powiatowy Zarząd Dróg płacił firmom zewnętrznym za zimowe utrzymanie dróg. Zima nie zaskakuje nas ani wielkimi mrozami, ani obfitymi opadami stąd wydatki PZD na zimowe utrzymanie dróg są stosunkowo niewielkie (z wicestarostą rozmawialiśmy w piątek 6 lutego przed weekendowymi opadami śniegu – red.). Temperatura spadająca poniżej zera spowodowała, że na drogach pojawiało się oblodzenie i trzeba było posypywać je mieszanką soli i piasku. Były to zarówno drogi wojewódzkie, jak i nasze powiatowe. W ubiegłym roku kosztowało to ok. 50 tys. zł, a w tym już 190 tys. zł – poinformował nas Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzeliński. Na dziś, nie uwzględniając ostatniego ataku zimy, nie są to kwoty duże. Zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi zimami, obfitującymi w opady śniegu. – Jeżeli zima nie zmusi nas do wydatkowania wszystkich przewidzianych w budżecie na ten cel środków, to zaoszczędzone pieniądze pozostaną w PZD. Potrzeb jest wiele. Miejmy nadzieję, że dzięki tym oszczędnościom wiosną i latem wykonamy więcej remontów bieżących. Mam na myśli wypełnianie ubytków, czyli dziur w nawierzchni, masami asfaltowymi, ale także ścinkę poboczy. Mamy świadomość, że potrzeb w tym zakresie jest więcej niż środków na utrzymanie dróg, ale liczy się każda złotówka, każda załatana dziura w jezdni – przyznał wicestarosta. Niestety nie zapowiada się, że w najbliższych miesiącach stan naszych dróg zdecydowanie polepszy się, ale grosz do grosza i poprawa będzie zauważalna.

Sala gimnastyczna
- Nieco ponad rok temu oddaliśmy do użytku salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie. Ten nowoczesny obiekt sprawdził się, chociaż w trakcie użytkowania go, (przeprowadzania zajęć sportowych) ujawniły się pewne usterki. Zgodnie z podpisaną przez wykonawcę umową, udzielił on pięcioletniej gwarancji na wybudowany obiekt. Regularnie dokonujemy przeglądu i, jeżeli jest to konieczne, na bieżąco zgłaszamy wykonawcy zauważone usterki. W tym trybie wymieniono np. pęknięte szyby na jednej ze ścian sali. Wykonawca nie do końca zgadzał się z opiniami ekspertów, że to on powinien ponieść koszty wymiany, ale poniósł je – powiedział wicestarosta. Tym samym szczęśliwie dla młodzieży korzystającej z sali i - co nie mniej ważne – bez angażowania środków z budżetu powiatu sala otrzymała nowe szyby. Cieszy to jeszcze z tego powodu, że do uszkodzenia doszło jeszcze w maju ubiegłego roku. – Bolączką, zgłaszaną przez użytkownika sali, jest wysoka temperatura w łączniku między salą gimnastyczną a szkołą. Młodzież skarży się, że latem panują tam iście tropikalne temperatury. Nie ma jeszcze decyzji jak uporać się z problemem, ale liczymy, że do lata uporamy się z ta niedogodnością - zapewnił Aleksander Ziółkowski. Postępowanie starostwa w przypadku sali gimnastycznej ZSO jest jak najbardziej zrozumiałe i pożyteczne. Regularnie przeprowadzane kontrole i błyskawiczne reagowanie na zauważone usterki pozwala w pełni korzystać z gwarancji, jaką ma budynek. Jeszcze przez cztery lata trzeba będzie się uważnie przyglądać funkcjonowaniu sali gimnastycznej, żeby wyłapać wszelkie wady i usunąć je w ramach gwarancji.
Zmieniono również lokalizację ogniw solarnych. Pierwotnie miały zostać zainstalowane na dachu sali gimnastycznej, ale ze względu na wymogi sztuki budowlanej, zainstaluje się je na dachu budynku szkoły. Trwają niezbędne uzgodnienia, ale tę najważniejszą zgodę inwestor, czyli starostwo powiatowe, już ma. Chodzi o zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wójtowie i burmistrzowie
Powiat strzeliński tworzy pięć gmin. W dwóch z nich mamy burmistrzów a w pozostałych wójtów. – W drugiej połowie stycznia, z inicjatywy zarządu powiatu, doszło do spotkania wójtów i burmistrzów gmin naszego powiatu – poinformował nas wicestarosta. – Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o problemach naszego regionu. Na spotkanie zaprosiliśmy również Annę Horodyską oraz Ewę Mańkowską, radne sejmiku wojewódzkiego, a w przypadku pani Ewy również wicemarszałka województwa. W tym gronie omówiliśmy bieżące działania poszczególnych gmin, rozmawialiśmy np. o przebiegu drogi krajowej 39. Uzgodniliśmy, że wszystkie samorządy przyjmą odpowiedni apel, co już stało się faktem. Liczymy, że dzięki temu inwestycja zostanie zrealizowana z pożytkiem dla naszego powiatu. Uzgodniliśmy, że w takim samym, lub podobnym składzie, będziemy spotykać się regularnie. Następne spotkanie zaplanowano na przełom kwietnia i maja – poinformował nas wicestarosta. Nasz rozmówca zapewnił, że na to majowe spotkanie zostaną zaproszone lokalne media.

 

Komentarze   

marys Permalink13 0 marys
czy będą oszczędności
Cały czas czytam i ciągle pojawia się ta Ząbkowicka nie wiem o co chodzi, ale w każdym artykule o powiecie mówi się , że trzeba oddac 2 mln zl.Tylko dlaczego ma oddac powiat, a kto narobił tego bagna, jeśli dyrektor to niech oddaje, czy ktoś oddał sprawę do prokuratora. Pociągnięty do odpowiedzialności powinien byc dyrektor, niezależnie czy się pomylił czy zrobił to specjalnie. :-|
2015-02-26 16:01 Cytować Zgłoś administratorowi
re
o p. Ziółkowskim nie słyszałam nigdy nic dobrego, a pana Warcholińskiego wspominam z sentymentem z czasów szkolnych jak to nauczał produkcji zwierzęcej ;-) No cóż każdy jest dobry dopóki nie siądzie na upragniony stołek...
2015-02-23 09:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Rabi Permalink11 +8 Rabi
RE: Czy będą oszczędności?
a miało byc tak pięknie - nowi ludzie , nowa ekipa , pokaża że nie o kase im chodzi tylko że chcą coś zrobić dobrego dla nas wszystkich...
tylko czekac jak swoich zaczną upychac bez konkursów...
jakby mieli jaja i odrobine przyzwoitości to starosta i vice nie przyjęli by takich uposażeń...
2015-02-22 21:33 Cytować Zgłoś administratorowi
rozczarowany Permalink10 +11 rozczarowany
RE: Czy będą oszczędności?
Pan Ziółkowski przez ostanie dwa lata piętnował wynagrodzenie Raby jako starosty. Podobało mi się to bo nie zgadzam się z dużymi poborami samorządowców. Często chodziłem na sesje i słyszałem jak mówił o tym w prost i bez ogródek. I co słyszę ostatnio że ten sam Ziółkowski uchwalił Warcholińskiemu jeszcze wyższą kasę niż Rabie i sam brał w tym udział głosując ZA. To jest jakieś krętactwo i nie mogę wyjść ze zdumienia jak on tak możne robić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Ziółkowski stracił Pan wszystko w moich oczach. Warcholiński musiał mieć dużo żeby Pana pensja była również wysoka?????????????? A CO z PIELĘGNIARKAMI???????????????????
2015-02-22 21:21 Cytować Zgłoś administratorowi
bolo Permalink9 +7 bolo
RE: Czy będą oszczędności?
Cytuję omx:
.. bo wychodzi że PO nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji

Jesteś cyniczna. Weszli w skład koalicji i biorą odpowiedzialność za swoje decyzje. Majewski nie dał się kupić ale skoro podpisujesz cyrograf to dostajesz za to jakąś cenę. A teraz co winny wszystkiemu będzie tylko Warcholiński??? Nie. Wszyscy, którzy wchodzą w skład tej koalicji. I jeszcze jedno - bierzesz władzę to bierzesz odpowiedzialność. Nie dajesz rady to składasz dymisję. E dolny śląsk mnie nie obchodzi ale przypomnę, że centrum monitoringu był dzieckiem SLD. I teraz ten niepotrzebny twór likwidują. A razem z PO rządziło SLD. Co też niewinni?? Polityczne dziewice??? Ale stołki obsadzało się swojakami z radością???? Cywilizowany polityk jak mu nie pasuje to składa rezygnację. A jak nie składa to bierze za rządy odpowiedzialność.
2015-02-21 23:12 Cytować Zgłoś administratorowi
omx Permalink8 -6 omx
cd..2
.. bo wychodzi że PO nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji
2015-02-21 22:29 Cytować Zgłoś administratorowi
omx Permalink7 -2 omx
cd..
...
Naprawdę cynizm??? A czy pan Rykała nie był 2:lata wicestarostą z tym wstrętnym PO???? A czy pan Ziółkowski nie był drugie 2 lata członkiem zarządu w koalicji z wstrętnym PO???? Zapytaj ich jak nadzorowali i za co brali pieniądze. Wtedy byli przy władzy. Wspierali to co robił Krochmalny. Niewiedzieli co robią czy ich to nie obchodziło???
no jednak PO.... No to spytaj kolejnych starostów z PO po co im byli współ_koalicjanci? Na pewno nie do podejmowania decyzji.. Na marginesie - a może ten nieszczęsny portal dolnośląski w Marszałkowie to Mołoń z sld wymyślił i rzucił kasą (bo PO nie podejmuje decyzji które w przyszłość mogą być nietrafione). Cynizm x 2!! Rykała, Ziółkowski, Szmigielska itd. - to tylko kwiatki u kożucha. Decyzje. Kto podejmował decyzje! Wychodzi że nikt z PO - no to szkoda dla naszego kraju, województwa itd
2015-02-21 22:27 Cytować Zgłoś administratorowi
bolo Permalink6 +13 bolo
RE: Czy będą oszczędności?
Cytuję omx:
Cytuję bolo:
Cytuję Hubal:
Uda, uda - przez cztery lata brać kasiorę, no chyba że będzie wcześniej odwołany! :lol:

Zarządzanie to szybkie podejmowanie decyzji. Dwa miesiące nic nie zrobiono w sprawie szpitala po za sesją nadzwyczajną gdzie debatowali, że jest źle ale musi być lepiej. 4 lata??? Oni mają 2.5 mln mniej subwencji oświatowej i i koło 2 mln. zwrotu za martwe dusze z ząbkowickiej. (Czytaj wypowiedź starosty w ostatnim słowie) I jeszcze chcą usamodzielnić ludów czyli nowy dyrektor płace i księgowość. I Prędzej tu komisarz wyborczy przyjdzie. I jeszcze czytamy o nowym członku rady nadzorczej w szpitalu. Byłym radnym SLD. Czyżby więc lewactwo przejmowało kontrolę nad powiatem??? W sojuszu z PISem.

czyżby wpis aktywistów z PO którzy to grubo ponad 4 lata mieli szanse aby to wszytko ogarnąć ?!- a oni raczej do tego dopuścili (vide: ząbkowicka - kto nadzorował tą szkołę ?). A teraz 2 miesiące to już szmat czasu ... cynizm!

Naprawdę cynizm??? A czy pan Rykała nie był 2:lata wicestarostą z tym wstrętnym PO???? A czy pan Ziółkowski nie był drugie 2 lata członkiem zarządu w koalicji z wstrętnym PO???? Zapytaj ich jak nadzorowali i za co brali pieniądze. Wtedy byli przy władzy. Wspierali to co robił Krochmalny. Niewiedzieli co robią czy ich to nie obchodziło???
2015-02-21 21:48 Cytować Zgłoś administratorowi
omx Permalink5 -3 omx
2m-ce
Cytuję bolo:
Cytuję Hubal:
Uda, uda - przez cztery lata brać kasiorę, no chyba że będzie wcześniej odwołany! :lol:

Zarządzanie to szybkie podejmowanie decyzji. Dwa miesiące nic nie zrobiono w sprawie szpitala po za sesją nadzwyczajną gdzie debatowali, że jest źle ale musi być lepiej. 4 lata??? Oni mają 2.5 mln mniej subwencji oświatowej i i koło 2 mln. zwrotu za martwe dusze z ząbkowickiej. (Czytaj wypowiedź starosty w ostatnim słowie) I jeszcze chcą usamodzielnić ludów czyli nowy dyrektor płace i księgowość. I Prędzej tu komisarz wyborczy przyjdzie. I jeszcze czytamy o nowym członku rady nadzorczej w szpitalu. Byłym radnym SLD. Czyżby więc lewactwo przejmowało kontrolę nad powiatem??? W sojuszu z PISem.

czyżby wpis aktywistów z PO którzy to grubo ponad 4 lata mieli szanse aby to wszytko ogarnąć ?!- a oni raczej do tego dopuścili (vide: ząbkowicka - kto nadzorował tą szkołę ?). A teraz 2 miesiące to już szmat czasu ... cynizm!
2015-02-21 21:36 Cytować Zgłoś administratorowi
bolo Permalink4 +9 bolo
RE: Czy będą oszczędności?
Cytuję Hubal:
Uda, uda - przez cztery lata brać kasiorę, no chyba że będzie wcześniej odwołany! :lol:

Zarządzanie to szybkie podejmowanie decyzji. Dwa miesiące nic nie zrobiono w sprawie szpitala po za sesją nadzwyczajną gdzie debatowali, że jest źle ale musi być lepiej. 4 lata??? Oni mają 2.5 mln mniej subwencji oświatowej i i koło 2 mln. zwrotu za martwe dusze z ząbkowickiej. (Czytaj wypowiedź starosty w ostatnim słowie) I jeszcze chcą usamodzielnić ludów czyli nowy dyrektor płace i księgowość. I Prędzej tu komisarz wyborczy przyjdzie. I jeszcze czytamy o nowym członku rady nadzorczej w szpitalu. Byłym radnym SLD. Czyżby więc lewactwo przejmowało kontrolę nad powiatem??? W sojuszu z PISem.
2015-02-21 19:09 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.