Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Niedawno odbył się finał akcji. Do 19 rodzin z powiatu strzelińskiego wolontariusze zawieźli paczki ofiarowane przez darczyńcówPo raz pierwszy 19 rodzin z powiatu strzelińskiego otrzymało pomoc w ramach charytatywnej akcji „Szlachetna Paczka”. Niedawno wolontariusze rozwieźli aż 421paczek wartych ok. 75 tysięcy złotych. Obdarowani nie kryli wzruszenia.
Marzena Kowal od pięciu lat mieszka w Pławnej. Zajmuje się fotografią. Niedawno wpadła na pomysł, aby zostać wolontariuszem ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Gdy chciała się zapisać, okazało się, że w powiecie strzelińskim nikt nie utworzył rejonu. Na stronie internetowej „Szlachetnej Paczki” nie było więc zarejestrowanej żadnej rodziny z naszego terenu. – Na początku listopada pojechałam na rozmowę do Wrocławia. Było mało czasu, ponieważ finał akcji zaplanowano w połowie grudnia. Mimo obaw, zdecydowałam, że założę rejon w powiecie strzelińskim. Zostałam jego liderką i jednocześnie wolontariuszką – opowiada Marzena Kowal. Kobieta przeszła kilka szkoleń. Następnie szukała innych wolontariuszy, którzy by jej pomogli w działaniach. Zapisały się cztery osoby pełnoletnie (Marta Konsencjusz, Bogumił Sikorski, Michalina Mydlarz, Marta Wołczacka) i troje wspomagających uczniów (Magdalena Ciura, Oliwia Stawarz, Martyna Mimochód). Później dołączyły jeszcze dwie osoby. Kolejnym krokiem było wyłonienie rodzin, które mają zostać objęte pomocą. Współpracowano z ośrodkami pomocy społecznej z powiatu oraz pedagogami szkolnymi. Wolontariusze odwiedzili kilkadziesiąt rodzin. Na podstawie przygotowanych ankiet oceniono, której z nich należy się pomoc.

Wzruszone i szczęśliwe rodziny
Ostatecznie z powiatu strzelińskiego wytypowano 19 rodzin (m.in. z gminy Strzelin, Przeworno i Wiązów). Mogłoby być ich więcej, ale na jednego pełnoletniego wolontariusza nie może przypadać więcej niż pięć rodzin. – Członkowie tych rodzin są bohaterami w swoim życiu. Mimo bardzo trudnych sytuacji, codziennie walczą, aby żyło im się lepiej – tłumaczy. Przy wyłanianiu rodzin miał znaczenie także dochód, który nie powinien przekraczać 450 zł na jedną osobę (w miesiącu). – Pod uwagę braliśmy zarobki i stałe dochody pomocowe. Od tego odliczaliśmy koszty utrzymania (czynsz, ogrzewanie, prąd, woda). Kryterium dochodowe nie jest wyłączną przesłanką do objęcia rodziny pomocą. W uzasadnionych przypadkach (w naszym powiecie były takie dwa – red.) pomimo przekroczenia tego progu, możemy daną rodzinę włączyć do „Szlachetnej Paczki” – wyjaśnia Marzena Kowal.
Następnie rodziny zarejestrowano na stronie internetowej „Szlachetnej Paczki”. Przy każdej z nich znajdował się krótki opis (bez dokładnych danych osobowych) oraz potrzeby, np. produkty żywnościowe, wyposażenie mieszkań (kabina prysznicowa, lodówki, okna). – Byłam pozytywnie zaskoczona tym, że tak dużo ludzi i firm włączyło się w akcję pomocy. Rodziny zaraz po wprowadzeniu do systemu znikały, ponieważ pojawiali się darczyńcy, Marzena Kowal z Pławnej utworzyła powiatowy rejon ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”którzy oferowali pomoc – wyjaśnia. Co ciekawe, darczyńcami większości z 19 rodzin z powiatu strzelińskiego zostali lokalni mieszkańcy, w tym także szkoły i firmy. – Zwykle jedną paczkę przygotowuje wiele osób, ponieważ średnio jej koszt wynosi ponad 2 tysiące złotych. Darczyńcy często więc angażują w pomoc swoich kolegów z pracy, rodzinę czy znajomych – mówi pani Marzena. W miniony weekend odbył się finał akcji. Darczyńcy przywieźli paczki do Strzelińskiego Ośrodka Kultury, gdzie, dzięki uprzejmości dyrektora, utworzono magazyn. Następnie wolontariusze rozwozili je do konkretnych rodzin. W niektórych przypadkach, jeśli zgodę wyraziła rodzina, przy przekazywaniu paczki obecny był także darczyńca. W sumie do rodzin trafiło aż 421 paczek, których wartość wyniosła ok. 75 tys. zł. – W ostatnich tygodniach mało spałam, bo pracy było bardzo dużo. Widok wzruszonych i szczęśliwych rodzin był jednak tego wart. Liczę, że dołączą do nas kolejni wolontariusze i w przyszłym roku będziemy mogli objąć pomocą większą ilość rodzin – kończy Marzena Kowal.

Komentarze   

Lilu Permalink2 +1 Lilu
RE: Bohaterowie swojego życia…
Zgadzam sie szlachetna paczka juz byla i znam nawet kogos kto dostal taka paczke bylo duzo roznych i wspanialych rzeczy .. ale oaoby ktore to przywiozly powiedzialy ledwie dzien dobry jak by obnosili sie z tym ze sa lepsi.. takie to troche dziwne bylo bo akurat bylam swiadkiem tej sytuacji.. moze w tym roku bylo lepiej :)
2015-12-29 01:41 Cytować Zgłoś administratorowi
_sch Permalink1 0 _sch
To nie pierwszy raz...
Szlachetna Paczka nie jest w powiecie strzelińskim po raz pierwszy. Kilka lat temu był tutaj także założony rejon, a magazyn akcji znajdował się w Gimnazjum nr 2.
2015-12-28 14:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz