Bohaterowie swojego życia…
Marzena Kowal od pięciu lat mieszka w Pławnej. Zajmuje się fotografią. Niedawno wpadła na pomysł, aby zostać wolontariuszem ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Gdy chciała się zapisać, okazało się, że w powiecie strzelińskim nikt nie utworzył rejonu. Na stronie internetowej „Szlachetnej Paczki” nie było więc zarejestrowanej żadnej rodziny z naszego terenu. – Na początku listopada pojechałam na rozmowę do Wrocławia. Było mało czasu, ponieważ finał akcji zaplanowano w połowie grudnia. Mimo obaw, zdecydowałam, że założę rejon w powiecie strzelińskim. Zostałam jego liderką i jednocześnie wolontariuszką – opowiada Marzena Kowal. Kobieta przeszła kilka szkoleń. Następnie szukała innych wolontariuszy, którzy by jej pomogli w działaniach. Zapisały się cztery osoby pełnoletnie (Marta Konsencjusz, Bogumił Sikorski, Michalina Mydlarz, Marta Wołczacka) i troje wspomagających uczniów (Magdalena Ciura, Oliwia Stawarz, Martyna Mimochód). Później dołączyły jeszcze dwie osoby. Kolejnym krokiem było wyłonienie rodzin, które mają zostać objęte pomocą. Współpracowano z ośrodkami pomocy społecznej z powiatu oraz pedagogami szkolnymi. Wolontariusze odwiedzili kilkadziesiąt rodzin. Na podstawie przygotowanych ankiet oceniono, której z nich należy się pomoc.
Wzruszone i szczęśliwe rodziny
Ostatecznie z powiatu strzelińskiego wytypowano 19 rodzin (m.in. z gminy Strzelin, Przeworno i Wiązów). Mogłoby być ich więcej, ale na jednego pełnoletniego wolontariusza nie może przypadać więcej niż pięć rodzin. – Członkowie tych rodzin są bohaterami w swoim życiu. Mimo bardzo trudnych sytuacji, codziennie walczą, aby żyło im się lepiej – tłumaczy. Przy wyłanianiu rodzin miał znaczenie także dochód, który nie powinien przekraczać 450 zł na jedną osobę (w miesiącu). – Pod uwagę braliśmy zarobki i stałe dochody pomocowe. Od tego odliczaliśmy koszty utrzymania (czynsz, ogrzewanie, prąd, woda). Kryterium dochodowe nie jest wyłączną przesłanką do objęcia rodziny pomocą. W uzasadnionych przypadkach (w naszym powiecie były takie dwa – red.) pomimo przekroczenia tego progu, możemy daną rodzinę włączyć do „Szlachetnej Paczki” – wyjaśnia Marzena Kowal.
Następnie rodziny zarejestrowano na stronie internetowej „Szlachetnej Paczki”. Przy każdej z nich znajdował się krótki opis (bez dokładnych danych osobowych) oraz potrzeby, np. produkty żywnościowe, wyposażenie mieszkań (kabina prysznicowa, lodówki, okna). – Byłam pozytywnie zaskoczona tym, że tak dużo ludzi i firm włączyło się w akcję pomocy. Rodziny zaraz po wprowadzeniu do systemu znikały, ponieważ pojawiali się darczyńcy, którzy oferowali pomoc – wyjaśnia. Co ciekawe, darczyńcami większości z 19 rodzin z powiatu strzelińskiego zostali lokalni mieszkańcy, w tym także szkoły i firmy. – Zwykle jedną paczkę przygotowuje wiele osób, ponieważ średnio jej koszt wynosi ponad 2 tysiące złotych. Darczyńcy często więc angażują w pomoc swoich kolegów z pracy, rodzinę czy znajomych – mówi pani Marzena. W miniony weekend odbył się finał akcji. Darczyńcy przywieźli paczki do Strzelińskiego Ośrodka Kultury, gdzie, dzięki uprzejmości dyrektora, utworzono magazyn. Następnie wolontariusze rozwozili je do konkretnych rodzin. W niektórych przypadkach, jeśli zgodę wyraziła rodzina, przy przekazywaniu paczki obecny był także darczyńca. W sumie do rodzin trafiło aż 421 paczek, których wartość wyniosła ok. 75 tys. zł. – W ostatnich tygodniach mało spałam, bo pracy było bardzo dużo. Widok wzruszonych i szczęśliwych rodzin był jednak tego wart. Liczę, że dołączą do nas kolejni wolontariusze i w przyszłym roku będziemy mogli objąć pomocą większą ilość rodzin – kończy Marzena Kowal.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Bohaterowie swojego życia…
Zgadzam sie szlachetna paczka juz byla i znam nawet kogos kto dostal taka paczke bylo duzo roznych i wspanialych rzeczy .. ale oaoby ktore to przywiozly powiedzialy ledwie dzien dobry jak by obnosili sie z tym ze sa lepsi.. takie to troche dziwne bylo bo akurat bylam swiadkiem tej sytuacji.. moze w tym roku bylo lepiej :)To nie pierwszy raz...
Szlachetna Paczka nie jest w powiecie strzelińskim po raz pierwszy. Kilka lat temu był tutaj także założony rejon, a magazyn akcji znajdował się w Gimnazjum nr 2.