Pod tablicą przy kościele w Borowie znicze palą się zawsze
Trwała jeszcze II wojna światowa, kiedy Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) zaczęła mordować Polaków na ówczesnych kresach II RP. Na ziemiach okupowanych przez Niemców polała się krew.
Co roku, 11 lipca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. Datę tę wybrano nie przypadkowo. Chociaż Polaków, mieszkających na Kresach II RP bestialsko mordowano od lutego 1943 r. do lutego 1944 r., to 11 lipca 1943 r. był dniem szczególnie krwawym. Oddziały UPA zaatakowały tego dnia 99 polskich miejscowości na okupowanych przez Niemców Kresach II RP. Wydarzenia, których kulminacją był 11 lipca 1943 r., historycy nazwali rzezią wołyńską. I nie ma w tym określeniu cienia przesady. Źródła historyczne mówią o co najmniej 60 tys. ofiar.
Polacy ginęli na Kresach jeszcze do początku 1944 r. Dla mieszkańców naszego powiatu szczególnie bolesne jest wspomnienie mordów w Hucie Pieniackiej (obwód lwowski) i w Korościatynie na Podolu. Pamięci ofiar mordu w Hucie Pieniackiej poświęcona jest tablica w kościele pw. Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty przy ul. Staromiejskiej w Strzelinie. Pamiątkowa tablica znajduje się również przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wolfganga w Borowie. Ukraińcy z UPA wymordowali mieszkańców obu wsi niemal w całości. Ocaleli jedynie nieliczni. Czcząc pamięć ofiar Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 r., pamiętamy o wszystkich kresowianach zamordowanych przez bandytów podających się za ukraińskich patriotów. Pamiętajmy również o tych, którzy przeżyli ten koszmar. Oni na pewno pamiętają. Pamiętajmy i my!
Komentarze   

CZEŚ Permalink3 -2 CZEŚ
RE: „Śmierć Lachom!”. A dla Ukraińców z UPA Lachy, to Polacy
Sława Ukraini!!!!!!!!!!!
Smrt Lachiv!!!!!!!!!!!!!! :D
2022-05-13 19:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Patriota Permalink2 0 Patriota
Wołyń
Rozumiem pomoc rozumiem wszystko ale juz w ogóle sie nie pamieta o tym jak upa z banderą na czele bestialsko mordowali polakow jak leci nie patrzac na kobiety czy mezczyzn a najbardziej lubili
pastwic sie nad dziecmi.Ukrainicy to wredny narod patrzy spod oka i nie liczylbym na odwdzieczenie oni nas okradaja i za pare lat to polak bedzie im sprzatac w chacie na polskiej ziemi. Oni do dzis maja za bohatera bandere malo tego rok 2022 jest rokiem tatki bandery ... Boże niech nasi wladcy się obudzą! Chwala wielkiej Polsce
2022-05-13 18:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Polak Permalink1 0 Polak
Wołyń
ukraincy powinni pracować u siebie, a nie odbierać chleb Polakom, niewdzięcznicy ukraińscy!
2021-07-10 23:17 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.