Nowa elewacja nie przysłoni starych problemów szpitalaTrzech byłych prezesów SCM borykało się, a obecny boryka się, z tym samym problemem. Finanse spółki leżą, płace pielęgniarek są dramatycznie niskie, a spółkę mogą pogrążyć niezapłacone składki ZUS. Czy jest dobre wyjście z tej sytuacji?

Strzelińskie Centrum Medyczne to spółka, której właścicielem jest powiat strzeliński. Na co dzień zarządza szpitalem Krzysztof Kurowski, prezes zarządu spółki, jego pracę nadzoruje rada nadzorcza, kierowana przez Jerzego Matusiaka, a zgromadzenie wspólników, najwyższa władza spółki, reprezentuje interesy właściciela, czyli w tym przypadku powiatu strzelińskiego.
Obowiązki zatrzymały na chwilę starostę strzelińskiego, stąd jako pierwszy w sprawie szpitala wypowiedział się wicestarosta. - SCM dotyka kilka problemów. Pierwszy to zła kondycja finansowa spółki. Drugim są niskie płace średniego i niższego personelu a trzecim infrastruktura, czyli baza, jaką szpital dysponuje. Jeżeli chodzi o ten ostatni problem, to częściowo został już rozwiązany. Mam na myśli przeprowadzone ostatnio remonty i termomodernizację obiektu. Jednak dwa pierwsze w dalszym ciągu negatywnie rzutują na funkcjonowanie spółki. I nie jest to problem ostatniego roku, można nawet powiedzieć, że problem ten ma tyle lat, ile istnieje SCM – powiedział naszemu reporterowi Aleksander Ziókowski. Trudno nie zgodzić się z diagnozą, ale obawiamy się, że to, co najgorsze, dopiero przed prezesem, pracownikami i zarządem powiatu reprezentującym właściciela, czyli starostwo.
- W jednym z ostatnich posiedzeń zarządu uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, pielęgniarki i pracownicy obsługi szpitala. Członkowie zarządu mogli wprost od najbardziej zainteresowanych dowiedzieć się o ich bolączkach. Wynagrodzenia, zwłaszcza pielęgniarek, odbiegają od poziomu płac w wielu szpitalach naszego regionu. Płaca pielęgniarki to ok. 2 tys. zł, ale brutto, przed opodatkowaniem. Zmiana tej sytuacji jest konieczna, a oczekiwania pielęgniarek w tym względzie nie są wygórowane. Zarząd został poinformowany, że część pielęgniarek złoży w najbliższym czasie wypowiedzenia z pracy. Dziś otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie decyzji pielęgniarek. Zanim zaprosiłem przedstawicieli załogi SCM, pielęgniarki i związkowców, na posiedzenie zarządu, wcześniej rozmawialiśmy o problemach szpitala. Do tego pierwszego spotkania, w którym uczestniczył również wicestarosta Aleksander Ziółkowski, doszło na prośbę pielęgniarek i związkowców. Wysłuchaliśmy przedstawicieli załogi. Niestety, Krzysztof Kurowski, prezes SCM, przebywa na urlopie i nie mógł uczestniczyć w tym posiedzeniu zarządu. Nie mogliśmy ani zweryfikować stanowiska związkowców w poruszanych kwestiach, ani wysłuchać, co do powiedzenia ma prezes Kurowski. Jak tylko prezes wróci z urlopu (nastąpiło to w poniedziałek 26 stycznia – red.) poprosimy go o pełną informację. Co do wysokości zarobków w SCM, jako starosta, mam wiedzę, że są to małe kwoty. Panie pielęgniarki, na potwierdzenie swoich słów, pokazały nam dokumenty. Mówiły również, że od wielu lat nie otrzymały żadnej podwyżki. Mówiły, że obiecano im podwyżki. Ja z kolei, odwołując się do zapisów budżetu powiatu na 2015 rok, mówiłem, że nie przewidziano tam żadnych pieniędzy na podwyżki. Jeżeli obietnice były, to nie poszły za nimi odpowiednie zapisy w budżecie powiatu. Powiem jeszcze, że budżet przygotował poprzedni zarząd, poprzedni starosta, a wybrana w listopadzie ubiegłego roku rada go dopiero uchwali – usłyszeliśmy od Marka Warcholińskiego, starosty strzelińskiego.
Trudno oczekiwać, że pracownicy szpitala w nieskończoność będą czekać na poprawę sytuacji i zadowolą się obietnicami, że będzie lepiej. - Dopóki nie porozmawiam z prezesem Kurowskim, dopóki nie skonfrontuję z jego stanowiskiem zasygnalizowanych zarządowi powiatu problemów nie mogę nic więcej powiedzieć. Będę oczekiwał od prezesa SCM konkretnych propozycji rozwiązania problemów płacowych w spółce, zaległych składek ZUS, o których pisaliście na łamach gazety. Na 3 lutego zwołano zgromadzenie wspólników (najwyższa władza spółki SCM – red.) i wtedy powinny zapaść decyzje. Po rozmowie z prezesem SCM, i posiedzeniu zgromadzenia wspólników spotkam się oczywiście z przedstawicielami załogi SCM, a na łamach „Słowa Regionu” poinformuję mieszkańców powiatu o wynikach tych rozmów – zadeklarował starosta.
Czas pracuje na niekorzyść SCM. Część zatrudnionych w szpitalu pielęgniarek złożyła już wypowiedzenia. Czy ich śladem pójdą kolejne?

 

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
mieszkaniec miasta
do sudafed
Cytuje sudafed "Każdy z wymienionych przez ciebie ośrodków rozwijał się inaczej. Nie wiem jak im się wiedzie teraz ale cześć została sprzedana prywatnym podmiotom kupę lat temu i teraz są na wysokim poziomie, a w Wołowie wszystkie gminy i powiat połączyły wszystkie ośrodki zdrowia ze szpitalem i utworzyły spółkę. U nas nikt nie był tym zainteresowany.Wszyscy bali się ruszać szpital, bo wielu na jego ratowaniu robiło sobie kampanię wyborczą. Pamiętasz kto? Problemem nie jest co było ale co zrobić teraz. I tu nikt nie ma pomysłu. No może po za spajkerem." I tu sie mylisz. Organem założycielskim każdego z w/w szpitali są starostwa. Więc to nie jest prywatna spółka. A na ratowanie naszego szpitala to wybacz ale jest już za późno. Pacjenci nie chcą się tam leczyć mając do wyboru świetnie zaopatrzone ośrodki we Wrocławiu. Oferta jest uboga a jakość tych usług pozostawia wiele do życzenia. A jeżeli chodzi o pomysł to wystarczyło jak w biznesie sprzedawać to co przynosi zysk. I tak zrobiły ośrodki o których wspomniałem. Postawiły na specjalistykę. Nie przypominam sobie nawet aby były jakieś ruchy w tym kierunku oprócz czasów Prezesa Nowaka, który planował otwarcie nowych specjalistyczny ch oddziałów i poradni przyszpitalnych . Kto mu przerwał ten proces? Czy ktoś pamięta? Potem przez 7 lat nikt nie zrobił już nic. Obecnie strzeliński szpital ma nikłe szanse na to aby przebić się w tak dużej konkurencyjnośc i. I tu jest ta jedna przyczyna.
0
Gravatar
sudafet
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
mieszkaniec miasta powiedziała :
.
PObecny Prezes zrobił remont tylko dlatego, że za chwilę nasz szpital by się tak posypał , że nie miałby wcale umowy z NFZ. Czy jest najlepszy? Taki sam jak jego poprzednicy. Żyje chwilą i nie ma żadnego pomysłu na to miejsce. Sprawę szpitala zawalili wszyscy od 2007 roku. Wtedy kiedy inne szpitale się łączyły, otwierały oddziały specjalistyczne , nasi włodarze nie za bardzo chcieli ten szpital ratować. Traktowali go jako przechowalnie kolejnych kolegów partyjnych . Nie zrobili nic w kierunku rozwoju szpitala. Teraz łata się ten szpital tylko pytanie po co? Należało już 8 lat temu wdrożyć program długoletni, który jak widać w przypadku Oławy, Dzierżoniowa, Bielawy, Wołowa, Brzegu Dolnego okazał się trafiony. .Każdy z wymienionych przez ciebie ośrodków rozwijał się inaczej. Nie wiem jak im się wiedzie teraz ale cześć została sprzedana prywatnym podmiotom kupę lat temu i teraz są na wysokim poziomie, a w Wołowie wszystkie gminy i powiat połączyły wszystkie ośrodki zdrowia ze szpitalem i utworzyły spółkę. U nas nikt nie był tym zainteresowany.Wszyscy bali się ruszać szpital, bo wielu na jego ratowaniu robiło sobie kampanię wyborczą. Pamiętasz kto? Problemem nie jest co było ale co zrobić teraz. I tu nikt nie ma pomysłu. No może po za spajkerem.

0
Gravatar
pacjent
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
mieszkaniec miasta powiedziała :
Dlaczego kłamiesz??? Szpital się rozwijał i unowocześniał, a teraz jest nowa władza i niech pokaże co potrafi. Starostą był rok 2007-2008 i dwa lata 2012 -2014. Reszta to Gulczyński i Krochmalny. Jak ktoś miał coś rozkładać to pytanie do poprzednika. Dopiero za Kurowskiego coś zaczęto w tym szpitalu robić. Wisi mi kto jest prezesem ale miej odrobinę przyzwoitości i nie kłam. Wcześniej nic się nie działo. A teraz jest nowy starosta i nowy zarząd i skoro przejęli władze to zrobią to lepiej niż poprzednicy.
PObecny Prezes zrobił remont tylko dlatego, że za chwilę nasz szpital by się tak posypał , że nie miałby wcale umowy z NFZ. Czy jest najlepszy? Taki sam jak jego poprzednicy. Żyje chwilą i nie ma żadnego pomysłu na to miejsce. Sprawę szpitala zawalili wszyscy od 2007 roku. Wtedy kiedy inne szpitale się łączyły, otwierały oddziały specjalistyczne , nasi włodarze nie za bardzo chcieli ten szpital ratować. Traktowali go jako przechowalnie kolejnych kolegów partyjnych . Nie zrobili nic w kierunku rozwoju szpitala. Teraz łata się ten szpital tylko pytanie po co? Należało już 8 lat temu wdrożyć program długoletni, który jak widać w przypadku Oławy, Dzierżoniowa, Bielawy, Wołowa, Brzegu Dolnego okazał się trafiony. No ale cóż, skoro po połączeniu byłby jeden prezes i to w innym większym mieście. A wracając do byłego posła toPrzypomnij czytelnikom jaką klasę pokazał poprzedni starosta gdy był posłem :-|

0
Gravatar
mieszkaniec miasta
do sedno
Dlaczego kłamiesz??? Szpital się rozwijał i unowocześniał, a teraz jest nowa władza i niech pokaże co potrafi. Starostą był rok 2007-2008 i dwa lata 2012 -2014. Reszta to Gulczyński i Krochmalny. Jak ktoś miał coś rozkładać to pytanie do poprzednika. Dopiero za Kurowskiego coś zaczęto w tym szpitalu robić. Wisi mi kto jest prezesem ale miej odrobinę przyzwoitości i nie kłam. Wcześniej nic się nie działo. A teraz jest nowy starosta i nowy zarząd i skoro przejęli władze to zrobią to lepiej niż poprzednicy.PObecny Prezes zrobił remont tylko dlatego, że za chwilę nasz szpital by się tak posypał , że nie miałby wcale umowy z NFZ. Czy jest najlepszy? Taki sam jak jego poprzednicy. Żyje chwilą i nie ma żadnego pomysłu na to miejsce. Sprawę szpitala zawalili wszyscy od 2007 roku. Wtedy kiedy inne szpitale się łączyły, otwierały oddziały specjalistyczne , nasi włodarze nie za bardzo chcieli ten szpital ratować. Traktowali go jako przechowalnie kolejnych kolegów partyjnych . Nie zrobili nic w kierunku rozwoju szpitala. Teraz łata się ten szpital tylko pytanie po co? Należało już 8 lat temu wdrożyć program długoletni, który jak widać w przypadku Oławy, Dzierżoniowa, Bielawy, Wołowa, Brzegu Dolnego okazał się trafiony. No ale cóż, skoro po połączeniu byłby jeden prezes i to w innym większym mieście. A wracając do byłego posła to jeszcze jako poseł pokazał klasę przed pielęgniarkami, które myślę, że o tym nie zapomną.
0
Gravatar
Pielęgniarka.
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
... komu zabrać aby im dać? Bo NFZ płacić więcej nie chce...Takie właśnie pytania zadają dzieci nie mające pojęcia o rządzeniu państwem. W nieudolnie kierowanym państwie nigdy nie będzie pieniędzy. Nie ma u nas warunków do rozwoju gospodarczego, a wręcz przeciwnie, wydaje się jakby rządzący krajem byli głównym hamulcowym tego rozwoju, to nie jest dziwne, że brak pieniędzy dla ostatnich w tym łańcuchu pokarmowym.Proszę pomyśleć o tym podczas najbliższych wyborów.
0
Gravatar
sudafet
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
Pielęgniarka. powiedziała :
Jeśli właściciele szpitala myślą, że podwyżką dla pielęgniarek rzędu 300 zł brutto uda się zatrzymać pielęgniarki w szpitalu strzelińskim, to się grubo mylą. Ok. 75% kolejnych pielęgniarek podpisało już prośby o zwolnienie w trybie natychmiastowym. Brak jest tylko daty na tych podaniach.
Pielęgniarki powinny więcej zarabiać. Powinny godziwie zarabiać. Pytanie komu zabrać aby im dać? Bo NFZ płacić więcej nie chce.

0
Gravatar
Pielęgniarka.
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
Jeśli właściciele szpitala myślą, że podwyżką dla pielęgniarek rzędu 300 zł brutto uda się zatrzymać pielęgniarki w szpitalu strzelińskim, to się grubo mylą. Ok. 75% kolejnych pielęgniarek podpisało już prośby o zwolnienie w trybie natychmiastowym . Brak jest tylko daty na tych podaniach.
0
Gravatar
sedno
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
obserwator powiedziała :
sedno powiedziała :
nm powiedziała :
Polożyl szpital, połozy pogotowiehttp://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,17291165,U_marszalka_zatrudniaja_bylych_starostow__Jeden_byl.html
Dlaczego kłamiesz??? Szpital się rozwijał i unowocześniał, a teraz jest nowa władza i niech pokaże co potrafi. Starostą był rok 2007-2008 i dwa lata 2012 -2014. Reszta to Gulczyński i Krochmalny. Jak ktoś miał coś rozkładać to pytanie do poprzednika. Dopiero za Kurowskiego coś zaczęto w tym szpitalu robić. Wisi mi kto jest prezesem ale miej odrobinę przyzwoitości i nie kłam. Wcześniej nic się nie działo. A teraz jest nowy starosta i nowy zarząd i skoro przejęli władze to zrobią to lepiej niż poprzednicy.
P.Piotrze ma pan powody aby bronić tego pana ale we wpisać więcej obiektywizmu ;-)
Pomyłka w typowaniu. Korzystałem ze szpitala i widzę różnicę między tym co jest i tym co było. Rozliczajmy tych co faktycznie byli przy władzy. Nie szukaj obserwatorze ludzi aby im zamykać usta. Napisz za to czyj ty interes przedstawiasz? No ale dobrze- wywala się Kurowskuego. Kto na jego miejsce??? Skąś wziąć kasę na podwyżki? Właśnie przeczytałem w wyborczej, że strzeliński szpital jako jeden z pięciu w ramach jakiegoś programu dostaje kasę na położniczy. Kto to załatwił??? Ni napisz..

0
Gravatar
obserwator
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
sedno powiedziała :
nm powiedziała :
Polożyl szpital, połozy pogotowiehttp://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,17291165,U_marszalka_zatrudniaja_bylych_starostow__Jeden_byl.html
Dlaczego kłamiesz??? Szpital się rozwijał i unowocześniał, a teraz jest nowa władza i niech pokaże co potrafi. Starostą był rok 2007-2008 i dwa lata 2012 -2014. Reszta to Gulczyński i Krochmalny. Jak ktoś miał coś rozkładać to pytanie do poprzednika. Dopiero za Kurowskiego coś zaczęto w tym szpitalu robić. Wisi mi kto jest prezesem ale miej odrobinę przyzwoitości i nie kłam. Wcześniej nic się nie działo. A teraz jest nowy starosta i nowy zarząd i skoro przejęli władze to zrobią to lepiej niż poprzednicy.
P.Piotrze ma pan powody aby bronić tego pana ale we wpisać więcej obiektywizmu ;-)

0
Gravatar
spajker
RE: Czy jest zgoda na podwyżki w szpitalu?
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/grupy-zawodowe-pod-szczegolnym-nadzorem/30qvd
0

Przeczytaj także