Niektóre gminy mają niższe ceny (za śmieci - red.), bo dopłacają ze swoich budżetów - powiedział dyrektor biura Międzygminnego Związku Ślęza-Oława Andrzej Ćwiek (w środku)
Gospodarka odpadami zdominowała ostatnie posiedzenie komisji w Przewornie. Wygląda na to, że jeszcze w tym roku stawki za odbiór śmieci ulegną zmianie.
W piątek, 14 lutego, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych miejscowej rady gminy. Pierwszym z omawianych zagadnień była gospodarka odpadami, a z zaproszenia na posiedzenie skorzystał dyrektor biura Międzygminnego Związku Ślęza-Oława Andrzej Ćwiek. Wspomniał, że ceny za śmieci będą wyższe w związku z nową ustawą, a ich wzrost wpływa m. in. na wyższe ceny energii i opłaty środowiskowej. Radna Sylwia Bujak Porębska zapytała, jak związek weryfikuje ilość złożonych deklaracji. Katarzyna Antolec ze związku odparła, iż pomocą mogą służyć sołtysi, lecz do tej pory żaden z nich nie zgłosił się do biura. - To nie może być tak, że zrzucicie wszystkie obowiązki na sołtysów. (…) Jak to jest, że w niektórych gminach nie ma pośrednika i te ceny są tańsze? - pytał przewodniczący rady Kamil Kamiński. - Przedstawiłem panu, jak działa system i dlaczego są te ceny wyższe. (…) Jeżeli będą te ceny niższe, to system się nie zbilansuje. (…) Niektóre gminy mają niższe ceny, bo dopłacają ze swoich budżetów - odpowiedział Ćwiek. Dodał, iż związek rozważa wyłączenie z systemu nieruchomości niezamieszkałych (firm i przedsiębiorstw - red.). Na ten moment w gminie Przeworno złożone zostało 522 deklaracje na segregowanie śmieci i 748 na niesegregowane (dotyczy gospodarstw domowych - red.). Jeżeli chodzi o firmy, to 9 podmiotów zadeklarowało segregację, a od 84 odbierane są odpady zmieszane.Podczas obrad komisji poruszano wątki związane ze środowiskiem
W dalszej kolejności głos zabrał powiatowy lekarz weterynarii Agnieszka Tokaruk. Zwróciła uwagę, że na terenie gminy można zauważyć drób wolno chodzący bez zabezpieczeń. - Jeżeli wybucha nam ognisko (ptasiej grypy - red.), to zaczynamy kwarantannę, co wiąże się ze współpracą wszelkich urzędów i służb - powiedziała. Na szczęście w naszym powiecie nie stwierdzono występowania wirusa.
Następnie radna Bożena Borkowska pytała Mieczysława Zacierkę z Urzędu Gminy Przeworno, czy jest możliwość wyczyszczenia rowu rożnowskiego. - Tak, o ile Wody Polskie znajdą na to środki - odpowiedział.Radni zadawali wiele pytań w sprawie gospodarki odpadami
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także