Obrady pełne burzliwych dyskusji były dotąd domeną samorządu w Kondratowicach. Okazuje się, że radni z Przeworna wcale nie chcą być gorsi. Tym razem spierali się z wójtem na temat polityki dotyczącej dróg.
W sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyła się XVII Sesja Rady Gminy Przeworno. Poprzedziło ją wspólne posiedzenie komisji stałych, podczas którego opiniowano uchwały przygotowane na obrady.
Najważniejszą z nich było wprowadzenie zmian do gminnego budżetu. Referował ją skarbnik Zbigniew Szul. Gmina otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na przebudowę drogi ul. Polnej w Jegłowej. Wartość kosztorysowa inwestycji to ok. 280 tys. zł, a wkład gminy Przeworno to ok. 145 tys. zł.
Wójt Andrzej Łuczak prosił radnych, aby zaakceptowali zmiany w budżecie. - Będziemy jeszcze niejednokrotnie składać wnioski o dofinansowanie do urzędu marszałkowskiego. Nieprzyjęcie dotacji może spowodować, że w przyszłości będziemy niepoważnie traktowani jako partner - apelował Łuczak. Dodał także, że sołectwo Jegłowa zmieniło przeznaczenie pieniędzy w swoim funduszu i przekazało 30 tys. zł na remont drogi ul. Sportowej. - Możemy więc zrobić w Jegłowej dwie drogi - podkreślił.
Radni Tomasz Błażejewski i Kamil Kamiński zaznaczyli, że są też inne sołectwa, które również czekają na remonty dróg. Potem radny Michał Pakuła stwierdził, że byłoby żal, gdyby gmina Przeworno nie skorzystała z dofinansowania. - Pomysł na wyremontowanie ulic Sportowej i Polnej powstał jesienią po konsultacjach z panem przewodniczącym (Kamińskim - red.) - mówił Pakuła.
- Panie radny. Proszę konkretnie. Kto wyznaczał drogę? Kto był na wizji lokalnej? Kto nadał priorytet? To, że w Jegłowej była droga do dofinansowania, to wiemy. Tyle, że była to ul. Sportowa - powiedział Kamiński.
- Na etapie składania wniosku ta droga (Polna - red.) została wydłużona racjonalnie o ulicę Ludową. Wówczas nie wiedzieliśmy jeszcze, jaka kwota dofinansowania zostanie przyznana - wyjaśniał Pakuła.
- Jeżeli mamy robić w Jegłowej ul. Sportową z funduszu sołeckiego, a resztę gmina dokłada, to równie dobrze możemy zrobić odcinki w innych wioskach, np. w Romanowie - zwróciła uwagę radna Anna Bura. - Panie wójcie. Bądź pan poważny i powiedz prawdę, że to pan typował te drogi - wtrącił Błażejewski. Łuczak odparł, że to nie on wybierał omawiane odcinki.
Radny Michał Pakuła stwierdził, że byłoby żal, gdyby gmina Przeworno nie skorzystała z dofinansowania
„Miejcie twarz i honor...”
Zdaniem radnego Józefa Tomery, sołectwo Strużyna też wnioskowało drogi. - Zostało odpisane, że minął czas składania wniosków do budżetu. A Jegłowa jak złożyła? Też po czasie. Mamy procedować drogę w Jegłowej, kiedy inne rzeczy nie są skończone? - mówił Tomera.
- Budowa drogi Polnej i Ludowej jest maksymalnie wyceniona na 280 tys. zł. Na etapie przetargu ta kwota może być dużo niższa - dodał Pakuła. Radna Monika Konsencjusz stwierdziła, że istotne jest, iż zostało przyznane dofinansowanie.
- Nie chodzi tutaj o to, aby tej drogi nie robić. Proszę pojechać do Romanowa, czy Ostrężnej. Tam nie ma po czym jeździć. Lepiej byłoby, gdyby mieszkańcy Jegłowej przekazali dotację z funduszu na odcinek przy ul. Polnej. (…) Dobrze, jakbyśmy robili po jednej drodze dla każdej miejscowości. Wtedy to będzie fair w stosunku do wszystkich. (…) Rozmawialiśmy też o tym, że kiedyś trzeba będzie przystąpić do kanalizacji w Jegłowej. Wtedy te drogi będziemy rozkopywać z powrotem - zaznaczył Kamiński.
- Polna jest ważną ulicą, bo wioska się rozbudowuje - oznajmiła Koncencjusz. - Aha. To jak Romanów się nie rozbudowuje, to nie trzeba drogi u nas? - pytał retorycznie Kamiński.
- Nie wierzę, że pan radny (Pakuła - red.) nie dostał od rady przyzwolenia na wytypowanie danych ulic - powiedział do radnych wójt. Kamiński odparł, że radni o tym wiedzieli jesienią, ale były inne okoliczności. - Wtedy droga miała mieć 600 metrów. Przy dofinansowaniu 140 tys. zł dołożylibyśmy 60 tys. zł. Stąd wyszła niezgodność tych priorytetów. Teraz dostaliśmy mniejszą dotację, a wydłużyliśmy odcinek o kolejne 300 czy 400 metrów - tłumaczył przewodniczący rady.
Potem Łuczak powiedział, że wszystkie samorządy dostały mniejsze dofinansowania.
Radnych niepokoił też fakt, że ul. Polna jest obecnie niezamieszkała. Sugerowali, iż w gminie są miejscowości, gdzie mieszkańcy na nową nawierzchnię czekają długie lata.
- Jeżeli zapadnie decyzja, że nie zagłosujecie za tą drogą, to pomyślcie sobie, że nas jako mieszkańców Jegłowej nie chcecie wspomagać. Już nie mówiąc o tym, że non-stop słyszę, że w Strużynie mamy coś zrobić - mówiła Konsencjusz. Chwilę potem głos zabrał wójt.
- Miejcie twarz i honor, i powiedzcie, że wiedzieliście o tym, a teraz szukacie przyczyny, aby tej drogi nie robić. (…) Widzę, że każde takie przyzwolenie na wytypowanie drogi będziemy nagrywać, żeby za pół roku nie udowadniać sobie kto i co mówił - stwierdził Łuczak.
Komisje wydały negatywne opinie w sprawie zmian w budżecie. Uchwałę odrzucono też na sesji. 4 radnych było za (Zofia Świetlikowska, Michał Pakuła, Monika Konsencjusz i Izabela Kobierska). Przeciwko głosowało 6 radnych (Anna Bura, Sylwia Bujak-Porębska, Józef Tomera, Tomasz Błażejewski, Paweł Kwaśniak i Bożena Borkowska). Od głosu wstrzymało się 4 radnych (Kamil Kamiński, Krzysztof Hutnik, Aleksander Pieczonka i Wioletta Piątek).
Tekst ukazał się w 25 (1014) wydaniu "Słowa Regionu".

Komentarze   

opos Permalink2 +1 opos
Urzędu Gminy Przeworno odbyła
Myślałem , że zajady popękają na argumenty Wójta. Po takim uzasadnieniu powinien podać się do dymisji. Co to za argumentacja. Powinien uzasadnić merytorycznie , że np Z drogi korzysta tyle i tyle osób stanowi połączenie dla itp. Nie wygłupiaj się czlowieku takimi uzasadnieniami typu uzgodnienia czy inne bzdety.
2020-07-22 20:58 Cytować Zgłoś administratorowi
Jurek Jórek Permalink1 +5 Jurek Jórek
Hejt
. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorwi. A więc zgłaszam sesje są teraz transmitowane i każdy zainteresowany może sobie obejrzeć a wasza gazeta publikuje nie obiektywne artykuły na temat dyskusji na sesji rady . Ten przytyk do radnych z Kondratowic droga gazeto to co ma znaczyć ? To klasyczny hejt z którym podobno walczycie , zacznijcie od sobie, bo szczujecie ludzib na radnych z gmin, tym radnym z Kondratowic współczuję bo niemal co numer gazety to hejt na nich, dziwię się, że jeszcze was nie podali do sądu. Z tego co wiem, to nawet sprostowań nie chcecie drukować a to chyba na bakier z etyką dziennikarską?
2020-07-17 11:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.