Dziś w Kościele Katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa. Upamiętnia ona triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów palmy, które symbolizują odradzające się życie. Niedziela Palmowa rozpoczyna wieli tydzień, okres przygotowania duchowego do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, kulminacyjnego punktu historii zbawienia.

Wielki Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu, radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zmierzając ku miastu, od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się starotestamentowe proroctwo Zachariasza: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny, jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9). Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania, ale przede wszystkim Zmartwychwstania.

Konkurs na najpiękniejszą palmę
Dziś po Mszy św. południowej w kościele parafialnym w Przewornie rozstrzygnięty został konkurs gminny na najpiękniejszą palmę. Wzięło w nim udział 14 sołectw. Komisja konkursowa: sekretarz gminy Urszula Iżykowska-Mroczko, dyrektor GOK Teresa Kwiatkowska i kierownik Biblioteki Gminnej Alina Bazela, orzekła, że wszystkie palmy otrzymują ex aequo pierwszą nagrodę. Decyzją wójta Jarosława Taranka wszystkie sołectwa, które przystąpiły do konkursu otrzymają nagrodę pieniężną 450 zł.
Następnie został rozstrzygnięty konkurs palm wielkanocnych dla dzieci. Wszystkie były bardzo piękne, dlatego każde dziecko otrzymało nagrodę. Ufundował je ks. proboszcz dr hab. Tomasz Błaszczyk, a wręczyła nauczycielka religii Elżbieta Skorupska.
Więcej w świątecznym wydaniu "Słowa".

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.