W sali „pod kasztanami” w GBP w Wiązowie odbyło się Walne Zebranie Świtezi Wiązów. Podczas spotkania przyjęto sprawozdanie za miniony rok i rozmawiano o sprawach bieżących. Wiązowski klub liczy kilkadziesiąt lat. Świteź jest wizytówką Wiązowa, a piłkarze reprezentują miasto nie tylko na terenie naszego powiatu.

Przez boisko Świtezi od początku istnienia klubu, przewinęło się kilkuset młodych ludzi. Obecnie gra już czwarte pokolenie. Postanowiliśmy kibicom przedstawić w skrócie historię zespołu, który obecnie rywalizuje w gr. VII klasy B.

Na walnym zebraniu pojawiło się 21 członków klubu Świteź Wiązów, którzy bez zastrzeżeń przyjęli sprawozdanie zarządu za miniony rok. Rozmawiano także o zbliżającej się rundzie wiosennej gr. VII klasy B oraz innych sprawach bieżących przyłączeniu juniorów starszych do rozgrywek i kolarzach z Wiązowa.
Także w sobotę mecz kontrolny rozegrali młodzicy klubu Świteź, którzy pokonali Rapid Domaniów 3:2. Hat-trickiem popisał się Filip Piecha. Wielu kibiców zgromadził towarzyski turniej orlików o Puchar Burmistrza Wiązowa. Do rywalizacji przystąpiły następujące kluby: Świteź Wiązów, Akademia Piłki Nożnej z Oławy oraz Fundacja Młodzi Sportowcy Strzelin. Ostatecznie po puchar sięgnęli młodzi, strzelińscy piłkarze.

66 lat
Klub z Wiązowa przyjął nazwę Świteź w roku 1949. Wcześniej wiązowska drużyna nazywała się OM Tur (Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych), a następnie Spójnia i Sparta. Założycielem i pierwszym prezesem klubu był Leopold Benroth, który przyjechał ze Lwowa. Dlaczego Świteź? Nazwa pochodzi także ze Lwowa, gdzie istniał mały klub piłkarski o takiej właśnie nazwie. Zespół zaczynał swój start w rozgrywkach od klasy C, by w 1957 roku wywalczyć upragniony awans do klasy B pod wodzą trenera Dojczmana, byłego zawodnika Polonii Lwów. W sezonie 1978/79 Świteź uzyskała swój pierwszy awans do A klasy, by za trzy sezony znaleźć się w klasie okręgowej. Jednym z architektów tych sukcesów był trener Ryszard Ciemniewski. Obecnie trenerem klubu z Wiązowa jest Tomasz Łach, a zespół występuje w gr. VII klasy B. Po rundzie jesiennej sezonu 2014/2015 drużyna zajmuje piąte miejsce w tabeli i traci zaledwie pięć oczek do lidera z Zębic. Kibice mają nadzieję, że już w tym sezonie dopiszą kolejną kartę do bogatej historii klubu i wywalczą upragniony awans na wyższy szczebel rozgrywek. Działacze z Wiązowa pamiętają także o szkoleniu dzieci i młodzieży, które są przyszłością tej drużyny.

Rodzinny klubLeopold Benroth założyciel KS Świteź Wiązów
Świteź to rodzinny klub. W latach pięćdziesiątych w drużynie grało między innymi trzech braci Rygli: Ryszard, Jan i Wiesław. Później w zespole pojawiło się kolejne trio braterskie, tym razem Jadachów, Ryszard, Wiesław oraz Jan. Barwy Świtezi reprezentowało też trzech braci Kukawskich: Zbigniew, Bogdan i Wiesław, a także dwóch braci Wilków, Mieczysław oraz Józef. W Wiązowie grali później ich synowie, Radosław, Jacek i Piotr, a także dwóch braci Dudków, Jerzy i Andrzej.
W historii Świtezi zapisała się już także rodzina Budnych. Najpierw w wiązowskim klubie występowali dwaj bracia, Stanisław i Józef. Później tradycje kontynuowali synowie Józefa, Bogdan i Zygmunt. Również synowie Bogdana, Marek i Wojciech, wzięli przykład z ojca i reprezentowali Świteź. Wielu zasłużonych zawodników z Wiązowa można jeszcze wymieniać. Pamiętajmy o walnym zebraniu i przyłączmy się do budowy klubu, który od wielu lat dostarcza kibicom emocji, czasem pozytywnych, a czasami negatywnych. Piłka nożna to jest sport, a sport bywa nieprzewidywalny, raz wygrywamy, innym razem bronimy się przed spadkiem.

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.