ZNAJDŹ NA STRONIE

Zarząd województwa przeznaczył ponad 27 mln zł na tworzenie i rozwijanie nowych miejsc opieki dla najmłodszych. To szansa dla rodziców, by mogli wrócić do pracy. Miejsca w tak utworzonych żłobkach i klubach malucha przez 2 lata będą bezpłatne.
− Urodzenie dziecka to wyjątkowy moment. Dla rodziców wiąże się często z całkowitą zmianą dotychczasowego życia, także zawodowego. Jednak po okresie urlopów macierzyńskich i wychowawczych przychodzi czas powrotu do pracy. Wyzwaniem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej opieki dla dorastającego malucha. Wychodzimy naprzeciw tej sytuacji – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Zachęcamy firmy oraz instytucje, by tworzyły nowe miejsca w nowych lub już istniejących żłobkach i klubach malucha albo zatrudniały nianie.

Kto może dostać pieniądze?
18 lipca Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie projektów, dzięki którym zwiększy się liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobkach, klubach malucha lub u opiekunów dziecięcych.
O dotacje mogą się starać między innymi instytucje, stowarzyszenia, fundacje, lokalne samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy, którzy już prowadzą lub zamierzają zorganizować opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Urząd dofinansuje projekty związane ze stworzeniem klubów malucha, żłobków, ale także z dostosowaniem istniejących obiektów do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Kupisz zabawki, wyremontujesz stołówkę
Na co jeszcze można przeznaczyć unijne środki? Na zakup wyposażenia i zabawek, na pomoce do prowadzenia zajęć wychowawczych i edukacyjnych, na wyposażenie i montaż placu zabaw, na zmodernizowanie szatni, kuchni i stołówki, na pokrycie kosztów żywienia dzieci, także tych ze szczególnymi potrzebami, na przykład alergików lub diabetyków. Możliwe jest również pokrycie kosztów wynagrodzenia personelu, a nawet zatrudnienie niań, które zajmą się maluchami u siebie.

Rodzic nie zapłaci za żłobek
Często podstawową barierą powrotu do pracy rodziców małych dzieci są opłaty i dostępność miejsc w żłobkach.
− Nasz program rozwiązuje ten problem. Unijne dofinansowane przeznaczamy na pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem opieki dzieciom. Przez 2 lata rodzice nie będą musieli do takich miejsc nic dopłacać − dodaje Przybylski.
W składanych w odpowiedzi na konkurs projektach można zaplanować również kursy, szkolenia i usługi doradztwa zawodowego dla rodziców. Pomoże im to szybciej odnaleźć się na rynku pracy.

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 21 sierpnia.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także