– Warunek jest jeden: trzeba stworzyć nowe miejsca w przedszkolu, aby otrzymać dofinansowanie do zajęć rozwijających zainteresowania czy przeszkolenia nauczycieli – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Ten warunek nie jest konieczny w sytuacji, gdy działania dotyczą dzieci z niepełnosprawnościami. Możemy je wspierać, nawet jeśli nie zostanie zwiększona liczba miejsc w placówce.
Matematyka i zajęcia logopedyczne
Na co konkretnie można przeznaczyć unijną dotację? Po pierwsze na wspomniane już uruchomienie miejsc w przedszkolach i punktach przedszkolnych w już istniejących lub nowych ośrodkach edukacji przedszkolnej. Można też dostosować przedszkole do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami albo otworzyć grupy integracyjne i specjalne.
Po drugie na stworzenie całej gamy zajęć dodatkowych, które rozwijają umiejętności i zainteresowania dzieci, szczególnie te, które w przyszłości staną się nieocenione na rynku pracy. Należą do nich na przykład porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne, informatyczne, naukowo-techniczne, społeczne, umiejętność uczenia się, a także wspierające kreatywność, pracę zespołową, pobudzające ciekawoś
świata. Nie można przy tym zapominać o zajęciach specjalistycznych (np. logopedycznych, terapeutycznych) i stymulujących rozwój psychoruchowy (np. gimnastyka korekcyjna). Dodatkowe zajęcia finansowane będą przez 12 miesięcy, tak więc rodzice przez rok nie będą za nie płacić.
Po trzecie można doskonalić i podnosić kwalifikacje nauczycieli w przedszkolach poprzez organizowanie kursów, szkoleń, staży, nawiązywanie współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami lub poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i umożliwienie podjęcia studiów podyplomowych.
Równe szanse już na starcie
Fundusze unijne pomogą też dzieciom, które potrzebują na przykład zajęć wyrównawczych, by dogonić kolegów w nauce, bądź zajęć z gimnastyki korekcyjnej, by poprawić kondycję fizyczną. Dzięki pieniądzom na rehabilitację (np. dla dzieci z autyzmem) możliwe będzie wyrównanie szans przedszkolaków już na początku ich przygody z edukacją.
Szczególnie dużą szansę na dofinansowanie mają instytucje, które wykażą, że otrzymana dotacja przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach zlokalizowanych na wsi. Na dodatkowe punkty mogą też liczyć placówki skierowane na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
O dofinansowanie w tym naborze mogą starać się między innymi instytucje prowadzące przedszkola lub planujące je dopiero otworzyć, samorządy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy.
Wnioski będą przyjmowane od 4 grudnia.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.