16 DBOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego
„Przyjęcie ustawy o obronie Ojczyzny jest bardzo ważnym wydarzeniem, ale w gruncie rzeczy jest dopiero początkiem procesu wzmacniania polskich sił zbrojnych. Ustawa stanowi bardzo ważny fundament do dalszego rozwoju” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji konferencji poświęconej ustawie o obronie Ojczyzny.
Misją sił zbrojnych jest stanie na straży suwerenności i niepodległości państwa oraz jego bezpieczeństwa i pokoju. Do ich zadań należy udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych, działaniach z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych, akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, ochronie i obronie cyberprzestrzeni, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny wprowadza zmiany w funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej stał się odpowiedzialnym za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”. Tym samym dowódca WOT pełnił obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy Brygad OT zastąpili w tym zakresie Szefów WSzW i zostali koordynatorami tych przedsięwzięć na szczeblu wojewódzkim. W tym zakresie płk Artur Barański będzie ściśle współpracował z wojewodą dolnośląskim.
Nowo postawione zadania są świadectwem dobrze wypełnionych zadań, które dotychczas były stawiane przed naszą formacją. Terytorialsi wzięli udział w setkach działań przeciwkryzysowych. Pandemia, nawałnice, wichury, powodzie jak i kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy pokazały, że żołnierze WOT charakteryzują się wysoką gotowością i szybką reakcją na zaistniałe sytuacje, jak również profesjonalizmem w ich realizacji.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: 16 DBOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego
spajker. powiedziała : Ty chyba zapominasz że konfederacja nie rządzi więc może sobie chcieć wszystko!!! Za to PiS w swoich ustawach przebiło już wszelkie poziomy głupoty :DRE: 16 DBOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego
cześ powiedziała : no ale pisowski rząd aż za bardzo stoi na straży suwerenności. zlikwidować należy konfederację, która chce połączenia polski z putinem.RE: 16 DBOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego
"Misją sił zbrojnych jest stanie na straży suwerenności i niepodległości państwa" hahahahahaha To znaczy że powinni zlikwidować ten nasz pisowski nierząd :D